Co nowego?

Rok 2019

Rok 2018

Rok 2017 Rok 2016

20 grudnia – Środowiskowe spotkanie opłatkowe

Już po raz dwunasty na Sali Domu Ludowego w Woliczce zgromadzili się uczestnicy wraz z rodzinami oraz pracownikami ŚDS, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Woliczki aby wspólnie wejść w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Po powitaniu obecnych grupa teatralna zaprezentowała występ przybliżający znaczenie przyjścia Zbawiciela dla świata, ale i dla życia każdego współczesnego człowieka. Po tej duchowo-artystycznej części zespół wokalny pod kierunkiem i przy akompaniamencie pana Jarka odśpiewał kilka kolęd. W śpiew żywo włączyli się wszyscy obecni. Następnym punktem programu był występ grupy tanecznej również nawiązujący do motywów bożonarodzeniowych. Taniec został przyjęty przez widzów owacją, a na bis udało się zaprosić do wspólnego tańca pana Wójta oraz Dyrektora GCKSiR. Owacje po tym tańcu były równie gorące.

Po tych przeżyciach artystycznych, zgodnie z tradycją, wysłuchaliśmy Słowa Bożego na wigilię i wszyscy podzielili się opłatkiem oraz serdecznymi życzeniami. Ostatnią częścią tego wigilijnego spotkania był wspólny posiłek złożony z kilku tradycyjnych potraw, przygotowanych przez ŚDS.

Należy zaznaczyć, że przygotowania do tej dorocznej imprezy trwają w naszym Domu kilkanaście tygodni przy dużym zaangażowaniu wszystkich pracowników i uczestników. Grupę teatralną prowadzą panie Ewelina i Magda, grupa taneczna to domena pań Marzeny i Eweliny. Scenografia, kostiumy i strona wizualna to wielka praca pani Justyny. Za część muzyczną i dźwięk odpowiada pan Jarek z pomocą pana Łukasza z GCKSiR, a stroną kulinarną i sprawną obsługą dyrygowała panie Marzena, Kazia i Pielęgniarka Małgosia.

Admin.

Zobacz galerię zdjęć >>

11 grudnia – Wyjazd do kina

„Jak się bawić, to się bawić” i znowu wyjazd, tym razem do kina „Zorza” i Rezydencji „Alabaster”. Koniec roku – dużo pracy, a jednak pojechaliśmy na film pt. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Magiczna historia w przepięknej oprawie artystycznej spowodowała, że każdy z nas mógł się przenieść w lata swojego dzieciństwa – lata wyobraźni, marzeń i snów.

Następnym etapem naszej wyprawy była Rezydencja Alabaster. Piękny wystrój hotelu, cudowna obsługa i coś „dla ciała” – dwudaniowy obiad, deser i stół kawowy. Czyż można chcieć czegoś więcej? Cudowne chwile, przepięknie spędzony dzień, a przede wszystkim nasi uczestnicy, uśmiechnięci i zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej wyjeżdżać i ćwiczyć przy okazji nasze umiejętności społeczne, które ciągle doskonalimy.

M.R.

Zobacz galerię zdjęć >>

6 grudnia – Mikołaj w Woliczce

Dziś od samego rana panowała radosna atmosfera. Ze zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy wizyty zapowiedzianego gościa, który obiecał przybyć przed południem. Ku naszemu zdziwieniu przybyło aż trzech gości... Mikołaj w towarzystwie pana  wójta Adama Dziedzica i v-ce wójta pana Sławomira Styki. Nasi uczestnicy wywoływani podchodzili do Świętego Mikołaja, który dla każdego miał uśmiech i miłe słowo. Nieraz poprosił o zaśpiewanie piosenki czy recytację wierszyka. Po wręczeniu wszystkich prezentów, których w tym roku było bardzo dużo: mięciutka poduszka, kosmetyki oraz słodycze  z zaprzyjaźnionego Agrohurtu wspólnie z gośćmi zjedliśmy przygotowany słodki poczęstunek. Z żalem pożegnaliśmy Świętego Mikołaja ale obiecał przybyć za rok, a my ze swej strony obiecaliśmy być grzeczni .

M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

5 grudnia – Pierwsze spotkanie ze świętym Mikołajem

Nasza delegacja udała się na spotkanie ze świętym Mikołajem, które odbyło się w Sędziszowie Małopolskim. Mikołaj hojnie obdarowywał wszystkich gości, dlatego Robert, Daniel, Marcin i Anastazja wrócili do domu z prezentami ale zaprosili świętego do odwiedzenia Woliczki.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

29 listopada – Zabawa andrzejkowa

Koniec listopada to zwyczajowo czas zabaw andrzejkowych. Także w naszym Domu nie odpuściliśmy sobie kolejnej okazji do dobrej zabawy. Śliczna muzyka wyrywała nas do tańca. Przygotowane na tę okazję wróżby jednym dały do myślenia, a innych rozbawiły. Całość imprezy uwieńczył słodki poczęstunek, który był częścią imprezy urodzinowej naszych uczestników urodzonych w listopadzie.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

27 listopada – Przegląd poezji

27 listopada braliśmy udział w Przeglądzie Poezji dla Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcianie. Nasz ośrodek reprezentowała Anastazja, która zaśpiewała piosenkę „ Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Jury doceniło jej występ przyznając wyróżnienie. To było niezwykłe doświadczenie wysłuchać Was i zobaczyć jak bardzo jesteście zdolni, wrażliwi i normalni.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

26 listopada – Warsztaty fryzjersko-kosmetyczne

To już kolejny raz uczestnicy zostali poddani metamorfozie: ścinanie, koloryzowanie, pasemka, modelowanie, wszystko co można zrobić z włosami zafundowały nam uczennice Technikum Fryzjerstwa w Trzcianie. Żeby efekty były bardziej widoczne sporo uczestników skorzystało z zabiegu henny, makijażu i manicure. Z wielką precyzją i zaangażowaniem uczennice wykonywały te zabiegi, aż miło było patrzeć.

Wszyscy odmienieni i uszczęśliwieni umówiliśmy się na następny raz za kilka miesięcy. Dziękujemy za dziś i mamy nadzieję, że ta współpraca będzie trwała jak najdłużej.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

23 listopada – Inspirujące spotkanie

Są osoby, których życie staje się inspiracją dla innych, gdy trudne, wręcz dramatyczne wydarzenia nie załamują ich, wręcz przeciwnie, stają się źródłem siły i motorem do dalszych działań. Niewątpliwie taką osobą jest Rafał Wilk, były żużlowiec, który po dramatycznym wypadku, gdy stał się osobą niepełnosprawną nie poddał się i przez niewiarygodną pracę osiągnął wiele sukcesów sportowych – m.in. trzykrotne mistrzostwo paraolimpijskie czy mistrzostwa świata w handbike’u.

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać tego niezwykłego człowieka, zamienić z nim kilka słów i wręczyć mu ceramiczną płaskorzeźbę, której był tematem. Wręczyła mu ją osobiście autorka – nasza uczestniczka Michalina podczas spotkania z panem Rafałem na Targach Książki w Rzeszowie. Dla obu stron była to bardzo wzruszająca chwila.

M.M-S, E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

22 listopada - Warsztaty kulinarne

W dniu dzisiejszym gościliśmy uczniów klasy II  z Zespołu Szkół Techniczno-Weteryneryjnych w Trzcianie o kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z Panią Aleksandrą - opiekunem grupy. Zapoczątkowaliśmy cykl spotkań  „Smacznie i zdrowo” od jesiennych sałatek. Były to: sałatka w muszlach makaronowych, dwukolorowa sałatka ze śledziami i gruszką oraz sałatka mocy z dynią. Uczniowie zostali podzieleni na trzy zespoły, gdzie każdy mógł się wykazać umiejętnością współpracy w grupie, kreatywnością oraz podzielić się swoja wiedzą z naszymi uczestnikami. Podopieczni po raz pierwszy mieli okazję wykonywać potrawy pod okiem przygotowujących się do zawodu kucharzy, którymi kierowała Pani mgr Aleksandra. Współpraca układała się wspaniale, czego dowodem były trzy piękne kolorowe sałatki. Pozostali nasi uczestnicy, którzy nie byli w tym czasie w grupie kulinarnej z zazdrością patrzyli, ale możemy ich uspokoić – kolejne warsztaty już niebawem.

M.R

Zobacz kilka zdjęć >>

21 listopada - Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości, więc my także w naszym Domu dziś świętowaliśmy. Definicja życzliwości wg Random Acts of Kindness Foundation (amerykańskiej fundacji, propagującej ideę życzliwości) to "naturalna właściwość, wyrażona poprzez akty dobrej woli odzwierciedlające troskę o siebie i innych”. Celem tego święta jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach w przekonaniu, że dobro wraca. Aby włączyć się w obchody tego święta wystarczy się uśmiechać, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. Nasze świętowanie zaczęliśmy od przypięcia wszystkim plakietek z wesołą buzią, na których na odwrocie wypisane były  okolicznościowe cytaty. Potem podczas warsztatów w teorii i praktyce mówiliśmy na czym polega życzliwość (zrobiliśmy burzę mózgów oraz odegraliśmy scenkę) Na koniec nagraliśmy „Krótki film o życzliwości” z wypowiedziami naszych uczestników. Jeszcze tylko puszczona  w kręgu „Iskierka przyjaźni” i w życzliwym nastroju zakończyliśmy  ten dzień.

„Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej”

M.M-S., M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

20 listopada – Spotkanie z policjantami

Wczoraj gościliśmy w naszym ośrodku przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z Rzeszowa, którzy zaprezentowali materiał dotyczący szeroko rozumianej prewencji zachowań stwarzających zagrożenie zdrowia i życia oraz promocji działań i procedur zgodnych z zasadami bezpieczeństwa. Policjanci szczególną uwagę zwracali na konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas ruchu pieszego i kołowego oraz omówili procedury alarmowe stosowane przy wzywaniu służb specjalistycznych. Poinformowano nas również, że numer alarmowy 112 jest wciąż aktualny i należy z niego korzystać.

J.O. 

Zobacz kilka zdjęć >>

Sukcesy w konkursie plastycznym

Tradycją naszego Domu jest coroczny udział w konkursie plastycznym organizowanym przez PFRON. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Niepodległa bez barier – od morza do Tatr”. Przygotowaliśmy prace we wszystkich zaproponowanych przez organizatora kategoriach. Ku naszej radości jury nagrodziło aż czworo naszych uczestników. Dorotka zajęła I miejsce w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba, Daniel III miejsce w kategorii malarstwo i witraż, p. Zosia, która reprezentowała grupę teatralną zajęła I miejsce w nowej kategorii film i fotografia oraz p. Wiesiu zdobył wyróżnienie w kategorii rysunek i grafika.

Wszyscy nasi laureaci otrzymali dyplomy oaz nagrody pieniężne i rzeczowe. Całość imprezy uświetniły występy WTZ ze Zgłobnia, które przygotowały spektakl pt. W krainie Smerfów” oraz aranżacje wokalne pań ze Związku Niewidomych. Po części oficjalnej był czas na rozmowy przy poczęstunku w foyer Domu Kultury. Ten rok możemy uznać za bardzo udany i już z niecierpliwością oczekujemy na następną edycję.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

100-lecie odzyskania niepodległości

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym ośrodku odbyła się krótka prelekcja upamiętniająca to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu. Przypomnieliśmy sobie istotne daty i fakty historyczne związane z utratą i odzyskaniem niepodległości, wspominając przy tym wielkich Polaków z Józefem Piłsudskim,  Ignacym Janem Paderewskim, Romanem Dmowskim i Wincentym Witosem na czele. Dzięki postawie tych ludzi Polacy odzyskali wolność, a Polska powróciła na mapę Europy.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

8 listopada – Spotkanie integracyjne w Rzeszowie

Stulecie odzyskania niepodległości zaczęliśmy świętować już 8 listopada. Nasza delegacja udała się do ŚDS w Rzeszowie, gdzie wzięliśmy udział w montażu słowno-muzycznym w wykonaniu uczestników tego Domu. W pięknej scenerii związanej ze wsią polską z okresu odzyskania niepodległości mogliśmy wysłuchać i zaśpiewać patriotyczne pieśni. Po części oficjalnej wzięliśmy udział we wspólnej zabawie tanecznej oraz konkursach związanych tematycznie z niepodległością. Impreza zakończyła się pysznym obiadem, przekąskami i słodkościami. Z reklamówkami pełnymi prezentów wróciliśmy do Woliczki.

Dziękujemy pracownikom i uczestnikom ŚDS w Rzeszowie za gościnę wspólne świętowanie.

M.Ś.

Zobacz galerię zdjęć >>

Wspominamy tych, którzy odeszli

„Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć”. Jak co roku, nie omieszkaliśmy odwiedzić groby naszych zmarłych podopiecznych. Na zajęciach w pracowniach zostały przygotowane stroiki, które zawieźliśmy na groby zmarłych uczestników w dowód pamięci zapalając przy tym znicze. W ciszy, zadumie i modlitwie wspominaliśmy czas, gdy byli z nami.

K.N.

Zobacz kilka zdjęć >>

31 października – Zabawa integracyjna

„Bawmy się, póki czas ku temu” – te słowa skłoniły nas do zaproszenia uczestników z ŚDS w Ropczycach i z ŚDS w Mogielnicy wraz z opiekunami na wspólną zabawę taneczną. Przygotowania trwały kilka dni, bo przecież trzeba było przygotować i udekorować salę w Domu Ludowym, upiec ciasto oraz przygotować zimny i gorący bufet. Trzeba było też pomyśleć o konkursach. Wszystko to zostało zorganizowane przy dużym zaangażowaniu naszych uczestników i pracowników. Teraz tylko orkiestra i „Poloneza czas zacząć”.

Zabawa była przednia. Każdy mógł coś dla siebie znaleźć, aby dobrze się bawić, ale wszystko dobre też musi się kiedyś skończyć. Zabawa również dobiegła końca, ale już zamówiliśmy orkiestrę „Nosowianie” na następne spotkanie.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

22 października – Sprzątamy Świat

Jesień to czas, kiedy powoli myślimy o porządkach w obejściach i ogrodach przed nadchodzącą zimą. Nasz Dom już drugi raz w tym roku również przyłączył się do jesiennych porządków organizując się w akcję „Sprzątamy Świat”. Wszyscy uczestnicy, jak zawsze bardzo chętnie, zaangażowali się w sprzątanie okolicy, aby w naszym otoczeniu było czysto i estetycznie.

Tym razem wybraliśmy kierunek Dworzysko. Przywiezione śmieci posegregowaliśmy wrzucając do odpowiednich pojemników. Naszą akcję uwieczniliśmy na zdjęciach. Dzięki naszemu zaangażowaniu krajobraz Woliczki jest jeszcze piękniejszy.

K.N.

Zobacz kilka zdjęć >>

18 października - Jesienna wycieczka do "Podgorzałki"

Jak co roku, wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej leśniczówki „Podgorzałka” w Porębach Krzywskich. Część z nas, korzystając z pięknej, jesiennej pogody, pokonała trasę „Dąbry-lotnisko” – Leśniczówka z kijkami nornic walking. Kilkanaście osób dziarsko kroczyło przez las po drodze zbierając grzyby i podziwiając przyrodę w jesiennych barwach.

Pozostali, którzy przyjechali busem na miejsce, przygotowali poczęstunek w postaci aromatycznej grillowanej kiełbasy i pieczonych ziemniaków, które wyjątkowo upiekliśmy w Porębach, a nie jak co roku w Woliczce.

Całość imprezy uświetniliśmy wspólnym śpiewem i rozgrywkami sportowymi.

Intensywne październikowe słońce skusiło nas, aby powrotną drogę pokonać również z kijkami. Jak się okazało następnego dnia, dzień naszej wycieczki, to był już ostatni tak ciepły i pogodny dzień tej jesieni.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

17 października - Warsztaty plastyczne i historyczne w Głogowie Małopolskim

Nasz zaprzyjaźniony ŚDS z Wysokiej Głogowskiej zaprosił nas do udziału w projekcie „Kreatywni i twórczy dla Ojczyzny”. Pierwszym etapem projektu było wykonanie prac plastycznych na konkurs pt. „Polska droga do niepodległości”, temat bardzo popularny w tym roku z racji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonaliśmy kilka pięknych prac i 17 października pojechaliśmy do MGDK w Głogowie Małopolskim na galę wręczenia nagród połączoną z konkursem piosenki patriotycznej i warsztatami plastycznymi i historycznymi.

Pan Robert Borkowski – dyrektor gminnej biblioteki publicznej w pełen pasji sposób opowiedział zebranym o naszej trudnej drodze do niepodległości. Następnie przedstawiciele zaproszonych ŚDS-ów zaprezentowali wzruszające pieśni patriotyczne. Nasza Anastazja ubrana w żołnierski mundur zaśpiewała pieśń „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Podczas ogłaszania laureatów konkursu plastycznego z radością usłyszeliśmy, że nasz pan Wiesław zajął III miejsce. Pozostali twórcy otrzymali wyróżnienia i również nagrody rzeczowe.

Po zakończeniu części oficjalnej i obiedzie uczestnicy projektu integrowali się uczestnicząc w warsztatach plastycznych. Żal było opuszczać gościnne mury głogowskiego MGDK. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do naszego ŚDS-u.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

 

22 września – Spartakiada w Baranowie Sandomierskim

W sobotę 22.09.18 w Baranowie Sandomierskim odbyła się XX Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy. W jubileuszowej imprezie wzięły udział 64 ośrodki z całego Podkarpacia. Pogoda nieco nie dopisała, dlatego zamiast na stadionie, zawodnicy rywalizowali na sali gimnastycznej, gdzie rozegrano cztery dyscypliny sportowe – strzały na bramkę, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu oraz skok w dal z miejsca. Nasz ŚDS reprezentowali: Edyta, Anastazja, Waldemar, Robert i Bogdan. Jak nam poszło? Edyta zdobyła złoty medal w konkurencji strzał na bramkę w kategorii kobiet. Brawo!!

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

18 września – „Dzień śliwki”

Tegoroczna jesień była bardzo urodzajna we wszystkie owoce, szczególnie śliwki, dlatego też nie mieliśmy problemów ze zdobyciem dorodnych, smakowitych śliwek. Z wielu możliwości jakie daje nam polska kuchnia wybraliśmy knedle ze śliwkami, powidło śliwkowe, kompot oraz ucierane ciasto. W tym dniu uczestnicy z wszystkich pracowni zaangażowali się do przygotowania potraw. Stoły były suto zastawione, a całość dopełniły „śliwkowe stroje”, które przygotowali niektórzy uczestnicy.

M.R., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 września - Na grzyby

Jak co roku o tej porze, wybraliśmy się na grzybobranie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zbieraliśmy grzyby. Tym razem gościliśmy w Budach Głogowskich.

Przywitał nas ksiądz Piotr, który jest zastępcą dyrektora rzeszowskiej „Caritas”. Przedstawił nam historię powstania Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, zasady funkcjonowania tego ośrodka i korzystania z niego przez gości przybywających na pobyt letni, jedno- lub kilkudniowy. Bardzo nam się podobało wyposażenie tego ośrodka oraz gościnność wszystkich osób, które tam pracują. Czuliśmy się, jak w naszym Domu.

Po napełnieniu koszyków grzybami znalezionymi w lesie wróciliśmy do ośrodka głodni i spragnieni, ale tam już czekały na nas usmażone na wielkim grillu kiełbaski i kaszanki. Po smakowitym posiłku graliśmy w piłkę, rokoszowaliśmy się świeżym powietrzem i podziwialiśmy przyrodę. Przybywanie tam było czystą przyjemnością i znakomitym relaksem. Wracaliśmy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi. Myślę, że w przyszłości jeszcze tam wrócimy.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

6 września – Olimpiada "Caritas"

Caritas Diecezji Rzeszowskiej po raz kolejny zaprosił Nas do uczestnictwa w XX już Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych. Rano udaliśmy się do kościoła Garnizonowego, gdzie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. bp Jana Wątroby. Kolejnym punktem programu był przemarsz grup na stadion Podhalańczyka oraz oficjalne rozpoczęcie przez organizatorów XX-tej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych. Potem na dobre zaczęła się rywalizacja, wzięliśmy udział we wszystkich konkurencjach; w wyścigu rzędów, rzucie do kosza i piłką lekarską, skoku w dal, serso, ringo oraz po raz pierwszy „Biegu ku słońcu”. W konkurencji tej mogły wziąć tylko osoby na wózkach wraz z opiekunem. Musimy się pochwalić, że nasza Martynka wraz z terapeutką zajęły I miejsce. Wszyscy zmęczeni sportową rywalizacją mogli się udać na żołnierską grochówkę i słodki poczęstunek. Na zakończenie imprezy wszyscy dostali pamiątkowe medale oraz koszulki. Już nie możemy się doczekać na kolejną Olimpiadę.

M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

5 września – Wycieczka do Krakowa

Tym razem za cel naszej wycieczki obraliśmy królewskie miasto Kraków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu zoologicznego. Chociaż po drodze pogoda nas trochę straszyła, to z wyjściem z autokaru zza chmur wyszło słońce i wszystkie zwierzęta: słonie, małpy, wilki, żyrafy, rysie mogliśmy spotkać i obserwować na wybiegach. Na nasz widok lew – król krakowskiego ZOO ucieszył się i zaczął donośnie ryczeć. Po zakupach, bez których nie obejdzie się żadna wycieczka, pojechaliśmy do Łagiewnik. Po drodze z okien autokaru mogliśmy zobaczyć Kopiec Kościuszki, krakowskie Błonia, kompleks sportowy ze stadionem „Wisły” oraz Wawel i górującą w oddali wieżę Kościoła Mariackiego. W Łagiewnikach, po obiedzie wzięliśmy udział w modlitwach w Godzinę Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Później krótka modlitwa w kaplicy klasztornej, rzut oka Na panoramę Krakowa i okolic z wieży widokowej, znowu nieodzowne zakupy i powrót do Woliczki. Już planujemy następne wyjazdy.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

30 sierpnia – Dzień Dobrego Humoru

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Dzień Dobrego Humoru. Z tej okazji odbyły się ciekawe i pełne humoru zabawy z nagrodami. W czasie tych zabaw trzeba było wykazać się dużym refleksem ale i cierpliwością. Kreatywność to cecha którą mogli wykazać się nasi podopieczni. W zabawach brali udział także terapeuci co sprawiło im dużą radość. Wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 sierpnia – Dzień Sportu i warsztaty ceramiczne

Środek lata i wakacje, to czas pikników, odpoczynku i imprez sportowych. Dlatego też w naszym Domu zorganizowaliśmy integracyjny Dzień Sportu połączony z warsztatami ceramiczno-garncarskimi. Nasi goście – dzieci z opiekunami z nowo otwartej Świetlicy Socjoterapeutycznej działającej przy GOPS w Świlczy z wielką radością i entuzjazmem korzystali z przygotowanych przez nas atrakcji sportowo-rozrywkowo-artystycznych. Zwieńczeniem tego dnia był smakowity poczęstunek, który zmęczeni goście chętnie zjedli. Nasi uczestnicy świetnie się sprawdzili w roli gospodarzy.  Pomagali, informowali,  obsługiwali zaproszonych gości tak, aby czuli się u nas jak najlepiej i odwiedzili nas znowu za jakiś czas.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

4 lipca – Biesiadowanie

W dniu dzisiejszym biesiadowaliśmy pod altaną. Towarzyszył nam śpiew i taniec. Rozmawialiśmy na różne tematy. Nie zabrakło poczęstunku w postaci pieczonej kiełbasy i soku. Wszyscy byli w dobrych nastrojach i humorach. Jutro już wakacje.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

2 lipca – Rajd rowerowy

Dzień 2 lipca był dla nas nie lada wyzwaniem. Na ten dzień zaplanowaliśmy rajd rowerowy a zaplanowana do przejechania trasa, ze względu na położenie terenu, była dosyć trudna. Droga wiodła z Woliczki przez Trzcianę, Błędowę Zgłobieńską do Woliczki. Pogoda, jak na początek lata, była chłodna, ale chwilami przyświecało nam słońce. Dzięki bardzo dobrej widoczności mogliśmy podziwiać malownicze widoki. Wszyscy uczestnicy dotarli do mety w dobrej formie. Już myślimy o kolejnych wyprawach.

M.R., J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 czerwca – Nasz kolejny film

Już po  raz trzeci zmierzyliśmy się z trudnym wyzwaniem, jakim jest nakręcenie filmu na konkurs filmowy organizowany przez ŚDS w Śpiach. Tematem tegorocznej edycji były polskie seriale. Nasz wybór, spośród wielu znanych i lubianych, padł na „Brzydulę” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nie ukrywamy, że proces tworzenia i montażu filmu przysporzył nam niemało problemów, ale z satysfakcją stwierdzamy, że było warto. Efekt był na tyle zadawalający, że znalazł uznanie także w oczach jury konkursu, które przyznało naszej ekipie wyróżnienie. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim naszym uczestnikom, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem, a w szczególności Michalinie, Dorocie i Marysi, bez których ten film by nie powstał.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 czerwca – Dzień Matki i Dzień Ojca

W świątecznie udekorowanej Sali Domu Ludowego w Woliczce spotkali się uczestnicy ŚDS i mili goście – rodzice i opiekunowie, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańców Woliczki.

Witając zebranych, Kierowniczka ŚDS podkreśliła znaczenie roli rodziców w życiu każdego człowieka i szacunek, cześć i wdzięczność, jaka otaczała rodziców w różnych społeczeństwach i kulturach na przestrzeni dziejów. Obecny z nami pan Wójt wyraził radość z udziału w spotkaniu i również przekazał obecnym rodzicom i opiekunom najlepsze życzenia i wyrazy wdzięczności za troskę i miłość, jaką otaczają swoje dzieci.

W części poświęconej prezentacji efektów pracy i osiągnięć artystycznych uczestników grupa teatralna prowadzona przez Magdalenę Mokrzewską-Sarnę i Ewelinę Żyradzką-Woźny przedstawiła bajkę autorstwa  Emilii Moniuszko-Kwiecińskiej pt. „Bądź sobą”. Przesłaniem przedstawienia było, jak nieprzewidziane i często negatywne skutki mogą przynieść nieprzemyślane decyzje wynikające z podążania za modą czy lansowanymi trendami. Morał: „Bądź sobą, zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś, nie staraj się być kimś innym” przewijał się w finałowej piosence. Dopracowana scenografia i przekonująca gra aktorów (wypracowana przecież przez kilka lat) ujęła widzów, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Utwór został wykonany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS.

Część artystyczną dopełnił występ grupy tanecznej prowadzonej przez Ewelinę Żyradzką-Woźny i Marzenę Róg, w którym uczestnicy zaprezentowali choreograficzną interpretację piosenki Wojciecha Młynarskiego „Nie ma jak u mamy” oraz znanego standardu Eugeniusza Bodo „Sex appeal”.

Po części artystycznej na wszystkich czekał słodki poczęstunek bogaty w witaminy – owoce nieodpłatnie przekazał nasz sprawdzony sponsor – rzeszowski Agrohurt – dziękujemy! Rodzice i goście zostali obdarzeni okolicznościowymi serduszkami wykonanymi w ŚDS. Spotkania i serdeczne rozmowy trwały aż nadszedł czas rozstania i wyjazdu do domów.

Admin

Zobacz galerię zdjęć >>

6 czerwca – Mistrzowie fryzjerstwa w Woliczce

Pasemka, balejaż, farbowanie, tapirowanie, czesanie, ścinanie, modelowanie – tego wszystkiego mogli doświadczyć nasi uczestnicy w ramach kolejnego „Dnia piękności” w naszym Domu. Uczniowie Technikum Fryzjerskiego w Trzcianie doskonalili swoje umiejętności na głowach naszych uczestników. Kilka ruchów grzebieniem lub maszynką czy lokówką, kępka włosów blond, obok kępka czarnych, jeszcze tylko kilka ruchów palcami we włosach i spod takiej ręki wychodzą piękne fryzury. Jak oni to robią? A to przecież uczniowie dopiero pierwszej klasy. A co będzie, jak dojdą do czwartej? Rosną w Zespole Szkół w Trzcianie przyszli mistrzowie fryzjerstwa. Dlatego już zarezerwowaliśmy sobie kolejkę na kolejne spotkanie we wrześniu lub październiku. Dziękujemy za tak miłą i owocną współpracę.

M.Ś.

Zobacz galerię zdjęć >>

17 maja - Z cyklu „Spotkanie z…” - Lekcja historii

 W tym roku mamy rocznicę. Mija sto lat odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczestników odwiedził gość. Sympatyczny pan przedstawił prezentację historyczną. Mogliśmy przenieść się na chwilę w dawne czasy. Poznaliśmy fragment dziejów Polski. Żeby było ciekawiej pojawiły się rekwizyty. Dowiedzieliśmy się jaką bronią walczyli polscy żołnierze. Oglądaliśmy wojskowy mundur. Był czas na konkurs z nagrodą. Na koniec odbyła się militarna sesja zdjęciowa. To było ciekawe przedpołudnie. 

K.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 maja – Sprzątamy okolicę

W tym dniu uczestnicy naszego domu wybrali się na wielkie sprzątanie na terenie naszej miejscowości Woliczki. Zbieraliśmy puszki, butelki i papierki. W czasie zbierania śmieci wszyscy byli w dobrych nastrojach. Na twarzach uczestników widać było zadowolenie z dobrze wykonanej pracy, a w naszym otoczeniu było mniej śmieci.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 maja – Byliśmy w Tarnowie

W Tarnowie byliśmy, bo tak chcieliśmy. Wykorzystując piękną  pogodę postanowiliśmy poznać trochę bliżej to miasto i wybrać  się przy okazji do teatru. Spektakl  nosił tytuł „Disco Solski”, a jego treść wypełniały piosenki disco polo w nowych nietypowych aranżacjach. Potem były lody, spacer po mieście i wizyta w zaprzyjaźnionym Środowiskowym Domu Samopomocy.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

26 kwietnia – Olimpiada w Sanoku

Kolejny raz Urząd Miasta Sanoka przy współpracy z Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizował Wojewódzką Olimpiadę dla Osób Niepełnosprawnych. W hali Arena można było spotkać reprezentantów Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej. Impreza miała charakter integracyjny i była okazją do wspólnej zabawy. Uczestniczyło w niej ponad 100 ośrodków z całego Podkarpacia. Oczywiście nie zabrakło reprezentantów naszego ośrodka. Było skakanie na piłce, podnoszenie ciężarów, unihokej, rzuty do tarczy i do kosza. Największy sukces osiągnęliśmy w przeciąganiu liny, gdzie wyraźnie wygraliśmy z naszymi konkurentami. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

J.O.

Zobacz galerię zdjęć >>

25 kwietnia – Teatr muzyczny w Ropczycach

W ciepły kwietniowy poranek wyruszyliśmy do Ropczyc na spektakl muzyczny do Domu Kultury , aby tam wraz z uczestnikami z innych domów podziwiać uczniów Szkoły Muzycznej z Ropczyc.

Przygotowali oni bajkę pt. „Porwanie Królewny Nutki”. Spektakl ten niepostrzeżenie wprowadził nas świat dźwięków tak, że zaczęliśmy rozumieć prawa rządzące muzyką. Przyswoiliśmy terminy muzyczne, tj. nuty, gama, akordy i ich funkcje w muzyce. Przeżyliśmy chwile pełne humoru, wzruszeń, a także niezapomnianych wrażeń artystycznych.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

17 kwietnia - Odwiedziny uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mrowli

We wtorek 17 kwietnia gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej placówki  w Mrowli wraz z nauczycielką - panią Beatą Bobra. Po zwiedzeniu naszego Domu, zaproponowaliśmy naszym gościom warsztaty ceramiczne oraz zajęcia ruchowe z X- Boxem. Nie mogło zabraknąć także słodkiego poczęstunku, obiadu oraz wspólnych zdjęć. Czas upłynął szybko, gościom bardzo podobały się nasze prace i życzliwość uczestników naszego Domu, którzy zawsze z radością witają gości.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 kwietnia - Wycieczka do Łańcuta

W dniu 11 kwietnia  wybraliśmy się do Muzeum – Zamku w Łańcucie. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć tam  ekspozycję wnętrz drugiego piętra zamku , które do tej pory było niedostępne dla turystów. Naszym głównym celem było zwiedzenie kameralnej  wystawy  „Wielkanoc  w sztuce i tradycji”.  Na  wystawie  można było obejrzeć eksponaty takie jak: baranki i pisanki wielkanocne z Podkarpacia, drewniane kołatki, elementy strojów „Turków”  i straży grobowych  oraz prywatną kolekcję pisanek z różnych zakątków świata.  Piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam na spacer alejkami  pałacowego parku, gdzie mogliśmy odpocząć i poobserwować budzącą się do życia przyrodę: początek kwitnienia magnolii, a także  posłuchać, przepięknego śpiewu ptaków. Wróciliśmy zadowoleni w pogodnych nastrojach.

M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

Święta, święta i…

Przygotowania do świąt wielkanocnych w ŚDS rozpoczęto już w pełni lutego. Piękne kartki wielkanocne wykonane przez naszych uczestników (a było ich kilkaset) trafiły do UG w Świlczy, Szkoły Podstawowej w Świlczy i I LO w Rzeszowie. Jak co roku, w Kościele Filialnym w Woliczce stanęła okazała palma wielkanocna, którą wykonali i do kościoła zanieśli także uczestnicy. Ostatnim etapem przygotowań było wykonanie stroików. Zgodnie z obowiązującymi w tym roku trendami królowały tu gałązki, wiosenne bazie i mech, na których przysiadły śpiewające ptaszki. Chociaż w pogodzie zima aż do Wielkanocy nie chciała się poddać, to przecież ciepły nastrój świąteczny przywołał długo oczekiwaną wiosnę, która będzie cieszyć nas i całą odradzającą się przyrodę.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

9 marca - Dzień Kobiet

W dniu 09.03.18 r. obchodziliśmy w naszym Domu kolejny już Dzień Kobiet. Z tej okazji, zwłaszcza męska część uczestników, przygotowała dla naszych kobiet ciekawy program muzyczno teatralny. Były piosenki, wiersze a także kabaret. Oczywiście nie zabrakło kwiatów i życzeń. Każda kobieta w Naszym Domu została doceniona i mogła poczuć się wyjątkowo. Na koniec przewidziany był słodki poczęstunek.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

Ukończyliśmy kurs języka angielskiego

Człowiek uczy się cale życie. Nasi uczestnicy też. W lipcu 2017 powstała grupa trzynastu odważnych. Rozpoczęliśmy kurs języka angielskiego. Na początku nie było łatwo. Spotkania dwa razy w tygodniu, albo częściej, po trzy godziny. Nowe słówka i zwroty, obowiązkowa obecność. Na szczęście z panią lektorką Moniką od razu złapaliśmy dobry kontakt.

Szybko okazało się, że podołaliśmy wyzwaniu. Podczas wspólnej Wigilii zaśpiewaliśmy „Cichą Noc” po angielsku. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem naszych umiejętności. Nigdy nie wiadomo kiedy przyda się znajomość języka. Dlatego uczyliśmy się pilnie. Chociaż czasem byliśmy zmęczeni. To było długie 8 miesięcy. Ale wszystko ma swój koniec. Przyszedł czas na ostatnie wspólne zdjęcia. W nagrodę za ciężką pracę czekała nas nagroda - mistrzowskie koszulki.

Dziękujemy naszym terapeutom za niespodziankę.

Kasia G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

13 lutego - Koniec karnawału w Nowej Wsi

Koniec karnawału więc się bawimy. Tym razem gościliśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowej Wsi niedaleko miejscowości Czudec. Doskonałe jedzenie, muzyka na żywo, liczne konkursy – w takiej atmosferze przebiegała integracja. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Duże wrażenie zrobiła na nas aranżacja pokoju wypoczynkowego z łóżkiem wodnym i suchym basenem z kulkami. Też taki chcemy J

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

12 lutego - Dzień Chorego

W dniu 12.02.2018 r. nasi uczestnicy brali udział we mszy świętej odprawionej przez ks. Antoniego Czeraka w Kościele wWoliczce. W tym dniu modliliśmy się za wszystkich chorych i cierpiących, szczególnie za naszych bliskich i przyjaciół. Przygotowaliśmy modlitwy, czytania oraz pieśni. Wszyscy wrócili umocnieni i pełni nadziei.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

7 lutego - Wizyta w ŚDS Ropczyce

W dniu 07.02.2018 r. nasi podopieczni brali udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez ŚDS w Ropczycach. W czasie imprezy braliśmy udział w ciekawych konkursach i zabawach gdzie trzeba było wykazać się dużą zręcznością i pomysłowością . Nie zabrakło tańców i pysznego poczęstunku. Zawsze bardzo chętnie odwiedzamy naszych przyjaciół z Ropczyc.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

24 stycznia - Zabawa karnawałowa

Jak karnawał to karnawał! Wczoraj bawiliśmy się w rytm muzyki cygańskiej. Podopieczni zostali przebrani i ucharakteryzowani zgodnie z kanonami kultury romskiej. Niektórych terapeutów ciężko było poznać i terapeutki takie inne :-) Przeprowadzono kilka konkursów z nagrodami. Dmuchano balony, były konkurencje z kołem hula- hop, ale przede wszystkim tańce i jeszcze raz tańce.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

19 stycznia - Festiwal kolęd i pastorałek

Po raz pierwszy w naszym Domu odbył się festiwal kolęd i pastorałek, do którego uczestnicy długo przygotowywali się na muzykoterapii. Ci  obdarzeni pięknym głosem mieli łatwe zadanie, natomiast pozostali z uporem ćwiczyli. Uczestnicy solo, w duecie lub połączeni w trio przygotowali w sumie siedemnaście kolęd, niektóre z nich były  bardzo znane, a niektóre usłyszeliśmy po raz pierwszy. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie trzech uczestników zajęło pierwsze miejsce ex aequo, jedna osoba drugie miejsce, a dwie osoby trzecie miejsce. Wszyscy wykonawcy dostali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Za rok mamy nadzieję że zgłosi się jeszcze więcej chętnych festiwal ten  wejdzie na stałe do naszego kalendarza imprez.

„Śpiewajcie  i grajcie mu małemu, małemu….”

M.M.-S.,M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

Zobacz wydarzenia z roku 2017 >>