Co nowego?

Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018 Rok 2017

31 grudnia – Zabawa sylwestrowa

Sylwester w naszym Domu jest huczny, wesoły, pełen dobrych życzeń, tańców i szampana. Jedyna różnica polega na tym, że szampan jest bezalkoholowy, a Nowy Rok witamy o 12 w południe. To świetna rozgrzewka przed wieczornymi szaleństwami.

Szczęśliwego Nowego Roku 2020!

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

12 grudnia - Środowiskowe Spotkanie Wigilijne

„Jest taki zmierzch wśród grudniowych szarych dni,
kiedy w noc, gwiazda lśni…

Wigilii czas, każe nam u stołu stać łamać chleb, razem trwać
A kiedy już ta pierwsza z gwiazd zaświeci nam spoza chmur
Dzieje się cud, co w każdym z nas umie zburzyć jego własny mur.”

Tymi słowami powitała Kierowniczka ŚDS w Woliczce zebranych w Sali Domu Ludowego w Woliczce pracowników, uczestników wraz z ich bliskimi oraz zaproszonych gości – przedstawicieli władz powiatu, gminy i środowiska lokalnego.

Dalej mówiła:

„Dziś taki czas nastał w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy. Spotykamy się w naszej małej społeczności po raz kolejny, jak co roku, aby być razem, aby dzielić się tą radością i nadzieją, aby podtrzymywać tę polską tradycję.”

W pierwszej części spotkania uczestnicy i opiekunowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się:

Przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej na motywach baśni H.Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Obraz ten, jak na wstępie stwierdziła uczestniczka Kasia, ma zwrócić uwagę na smutny los wielu dzieci i uwrażliwić zarówno dorosłych, jak i młodych na potrzebę niesienia pomocy przynajmniej niektórym z takich dzieci.

Następnym punktem programu artystycznego był muzyczno-wokalny występ uczestników i opiekunów, w których wykonaniu usłyszeliśmy kilka kolęd. Szczególnie ci ostatni mile zaskoczyli słuchaczy wysokim poziomem artystycznej ekspresji.

Po nich wystąpiła grupa taneczna z żywiołowym tańcem

Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W drugiej części spotkania, zgodnie z polską tradycją, zebrani wysłuchali ewangelii o narodzeniu Jezusa i po życzeniach przekazanych przez Księdza Proboszcza i krótkiej modlitwie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. W imieniu władz samorządowych życzenia złożył obecnym także zastępca Wójta pan Sławomir Styka.

Po życzeniach wszyscy zasiedli do stołów i spożyli posiłek złożony z tradycyjnych potraw. Na koniec goście zostali obdarowani pięknymi szopkami bożonarodzeniowymi wykonanymi przez uczestników.

Teraz możemy oczekiwać na wigilijny wieczór w naszych domach.

Admin

Zobacz galerię zdjęć >>

6 grudnia - Odwiedziny Św. Mikołaja

Dzisiejszy dzień jest  dla nas szczególny, niezależnie od tego ile mamy lat. W naszym Domu od samego rana z wypiekami na twarzy czekaliśmy na wizytę Św. Mikołaja i ... oczywiście nas nie zawiódł. Przyszedł dźwigając pełny wór prezentów. Podczas rozdawania był czas na zamienienie z każdym paru słów, pożartowanie oraz krótkie popisy wokalne naszych uczestników. Jego wizyta  budzi w nas wiarę w spełnienie nawet tych marzeń, które z naszego punktu widzenia są niemożliwe do spełnienia. Nikt w tym dniu nie czuje się zapomniany, każdemu udziela się dziecięca radość bycia wyjątkowym i ważnym w tym dniu.

I w takim nastroju nasi uczestnicy z pięknymi prezentami, wypełnionymi m.in.  słodyczami z zaprzyjaźnionego Agrohurtu w Rzeszowie pojechali podzielić się radością do swoich domów. Również i w tym szczególnym dniu nie zabrakło u nas niespodziewanej wizyty Pana Wójta Adama Dziedzica.

A niektórzy mówili, że Mikołaj jest do kogoś podobny... Śledztwo trwa.

J.P-Rz., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

5 grudnia - Wizyta w Wiercanach

Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do GDK w Wiercanach na spotkanie świąteczno-noworoczne organizowane przez ŚDS w Wiercanach działający przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Sędziszowie Małopolskim. Po uroczystym powitaniu wielu zacnych gości, gospodarze zaprezentowali nam przedstawienie jasełkowe z bogatą oprawą muzyczną. Lecz to, na co najbardziej czekali nasi uczestnicy, to spotkanie ze Świętym Mikołajem, który, jak zawsze, przyniósł ze sobą mnóstwo prezentów i o nikim nie zapomniał. Poczęstunek, życzenia i już trzeba było się żegnać.

Bardzo dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

4 grudnia - Wizyta w Boguchwale

Na zaproszenie fundacji „Podaruj Miłość” z Boguchwały grupa uczestników naszego domu wzięła udział w konferencji „Show biznes nie jest nam obcy”. Było to spotkanie podsumowujące projekt „Sztuka wyrażona w muzyce promocją osób niepełnosprawnych”.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 listopada – Zabawa Andrzejkowa

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci os przyniesie w darze.”

Andrzejki stanowią specjalną okazję do organizowania hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. To czas spotkania ze znajomymi i dobrej zabawy z przymrużeniem oka. Uczestnicy oraz terapeuci przygotowali wystrój Sali Domu Ludowego, jak również poczęstunek w formie ciast, sałatek i gorącego dania. Po raz pierwszy gościliśmy Warsztaty Zajęciowe ze Zgłobnia oraz zaprzyjaźniony ŚDS z Wysokiej Głogowskiej Wraz z opiekunami. Nie zabrakło konkursów i zabaw, zgodnie ze zwyczajami andrzejkowymi. Do tańca przygrywał nam zespół „Nosowiany” – panowie zagrali dla nas już po raz kolejny. Aż żal było się żegnać, tak świetnie wszyscy się bawili.

M.R.

Zobacz galerię zdjęć >>

25 listopada – Kolejny Dzień Piękności

Kolejny rok naszej współpracy z Technikum Fryzjerskim w Trzcianie zaowocował Dniem Piękności i Metamorfoz naszych uczestników. Od samego rana pani Agnieszka i pani Bernadetta wraz ze swoimi uczennicami dwoiły się i troiły aby odmienić naszych uczestników. Mycie, ścinanie, koloryzacja całościowa oraz barwne pasemka, zabiegi kosmetyczne na twarz, henna i pielęgnacja dłoni – ten szeroki wachlarz usług połączony z wielkim zaangażowaniem, precyzją i życzliwością zaowocowały upiększeniem i uszczęśliwieniem naszych podopiecznych.

Dziękujemy bardzo i liczymy na dalszą współpracę.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 listopada - Andrzejki w Wysokiej Głogowskiej

13 listopada a my już zaczynamy świętować Andrzejki-miło prawda?

To terapeuci i uczestnicy z ŚDS w Wysokiej Głogowskiej zorganizowali tę imprezę oprócz naszego domu bawili się również goście - ze Śpi i Woli Raniżowskiej. Zabawa była przednia , humory dopisywały, a poczęstunek był ucztą dla podniebienia. I chyba nikt nie będzie zdziwiony, kiedy napiszemy, że żal było odjeżdżać. Ale na pocieszenie dodamy, że kolejna impreza już wkrótce, tym razem u nas.

E.Ż-W.,M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

31 października - Spektakl pt.” Hachiko” w Teatrze Maska

Takie niespodzianki, to my lubimy! Zaprzyjaźniony Ośrodek Senior Wigor z Bud Głogowskich zaprosił nas niespodziewanie na spektakl do Teatru Maska. Wybraliśmy się 17 osobową ekipą, która w większości składała się z członków naszej grupy teatralnej. Sztuka pt. „Hachiko” doskonale wpisała się w ten listopadowy czas zadumy. Fabuła opowiadała o niezwykłej przyjaźni człowieka i jego wiernego psa Hachiko, który jeszcze 10 lat po śmierci właściciela ciągle miał nadzieję na spotkanie z nim, że jego pan jak zwykle wysiądzie z pociągu na małej stacyjce. Wzruszyła nas ta historia oparta na faktach i pobudziła do refleksji, jaka jest siła prawdziwej przyjaźni.

J.P-Rz.,M.M-S.

Zobacz dwa zdjęcia >>

Zaduszki – pamiętamy o zmarłych

Lecz oni ciągle przecież żywi
Nadal wytrwale są wśród nas
Ich dusze przy nas pozostały
Tylko ich ciało zabrał czas

Henryk Rynkowski

 

Listopad to miesiąc, kiedy wspominamy naszych zmarłych uczestników. Jak co roku, odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze i jako symbol naszej pamięci składamy wiązanki kwiatów, które wcześniej wykonujemy na zajęciach. Z wielkim sentymentem wspominamy naszych kochanych uczestników i chwile z nimi spędzone. Moment ciszy, ofiarowanej modlitwy jest bezcenny.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 października – Wizyta Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby

Dzień, jak co dzień, ale inny. Wszyscy przyszli odświętnie ubrani. Świetlica wzorowo uporządkowana, wszystko na swoim miejscu. Wyglądamy przez okno, daje się wyczuć pewne napięcie w oczekiwaniu na gościa. Pod bramę podjechał samochód i wysiadł z niego oczekiwany gość – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. Biskup Jan Wątroba wraz z dziekanem ks. Januszem Winiarskim i naszym proboszczem ks. Antonim Czerakiem. W historii naszego Domu to trzecia wizyta duszpasterzy naszej diecezji. Po krótkim powitaniu Księdza Biskupa wspólnie śpiewaliśmy piosenki religijne, a następnie oprowadziliśmy gości po całym Domu i pochwaliliśmy się naszymi pracami. Ksiądz Biskup oraz Dziekan wpisali się do kroniki. Dla całej naszej wspólnoty, a osobliwie dla naszych uczestników, którzy z pogodą niosą na swoich barkach  nieraz wielki ciężar choroby lub niepełnosprawności, każda taka wizyta jest ważnym wydarzeniem, przejawem wsparcia i umocnienia ich w znoszeniu codziennych trudów.

M.Ś.

Zobacz galerię zdjęć >>

28 października - Rozdanie nagród w XVII edycji   konkursu PFRON

Mamy szczęście co roku być laureatami , tego najbardziej prestiżowego konkursu w środowisku osób niepełnosprawnych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Gala Laureatów etapu wojewódzkiego XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” odbyła się w gościnnym Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wśród ponad 160 nadesłanych prac została nagrodzona nasza Michalina i jej dzieło „Wenecja z moich snów” w kategorii tkanina i aplikacja. Michalinka udzieliła wywiadu regionalnej telewizji (TV Regionalna materiał z 28.10. godz.18) oraz stacji radiowej. Gratulujemy odwagi i nowych doświadczeń, cieszymy wraz z nią tym obfitującym we wspaniałe wrażenia dniem.

Po uroczystym wręczeniu nagród był czas na elegancki poczęstunek i swobodne rozmowy w kuluarach. Na koniec mieliśmy przyjemność zobaczyć kolejną sztukę w wykonaniu WTZ w Zgłobniu pt. „Cudowna podróż Edwarda Tulana” - wciągającą opowieść z morałem. Warto tworzyć, być wytrwałym, a kiedyś nasze dzieła zostaną docenione. Może znowu w przyszłym roku?

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

25 października – Dzień Sportu

Wykorzystując ostatnie  dni  pięknej polskiej jesieni zorganizowaliśmy w ośrodku Dzień Sportu.

Na pobliskim stadionie przeprowadzono kilka konkurencji sportowych – były biegi, rzuty piłką i woreczkiem, unihokej – krótko mówiąc sporo ruchu i dużo śmiechu. Po zawodach biesiadowaliśmy w naszej altanie.

J.O.

Zobacz małą galerię >>

18 października - Nasze spacery z kijkami

Nordic walking jest jedną z naszych ulubionych dyscyplin sportowych. Już wczesną wiosną organizujemy pierwsze rajdy z kijkami. Obserwujemy wtedy budzenie się przyrody do nowego życia (spójrzcie na zdjęcia). Ostatnie zaś eskapady organizujemy u schyłku jesieni. W tym roku 18 października odbyliśmy ostatni marsz z kijkami. Tym razem była to trasa Woliczka - Świlcza - Woliczka. Jeśli pogoda pozwoli, wkrótce ruszymy znowu.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

17 października - Sprzątanie

Już drugi raz w tym roku ruszyliśmy z workami na akcję "Sprzątanie Świata". Nasi uczestnicy z dużym zaangażowaniem wyszukiwali najdrobniejszych nawet śmieci i odpadów, które znalazły się poza koszami na śmieci. Znowu posprzątaliśmy Woliczkę. Brawo!

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

16 października - Grzybobranie

Grzybobranie to jedna z naszych ulubionych form aktywności na świeżym powietrzu. Dziś las przywitał nas wszystkimi barwami złotej polskiej jesieni i gorącymi promieniami słońca. Tym razem wybraliśmy się do lasu w Czarnej Sędziszowskiej. Runo leśne, oprócz prawdziwków, podgrzybków i maślaków ozdabiały piękne muchomory.

Z zapełnionymi koszykami, opaleni promieniami słońca, zmęczeni, ale dotlenieni i zrelaksowani powróciliśmy do ośrodka, gdzie czekał na nas obiad, który smakował bardziej, niż zwykle

Jesteśmy spokojni, że barszcz wigilijny będzie smakował wybornie z grzybami uzbieranymi przez naszych uczestników.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

9 października – Dzień życzliwości

„Życzliwość to coś więcej niż bycie miłym- to wewnętrzna postawa, filozofia życia, autentycznej życzliwości nie można kupić - można jej tylko doświadczyć”. Nasze obchody Dnia Życzliwości rozpoczęliśmy od teorii, wyjaśnienia czym jest życzliwość, jak jest ważna w naszym życiu i jak niewiele wysiłku potrzeba, aby ją okazać. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Każdy uczestnik zapraszany był na środek by zasiąść wygodnie w przystrojonym fotelu  i poczęstowany przez „kelnera” słodką muffinką słuchał życzliwych słów na swój temat, mówionych przez pozostałych uczestników. Dopełnianiem zaś  tych komplementów była przemowa „złotoustego Krzysztofa”, który z wrodzoną sobie lekkością wypowiadał się na temat każdego uczestnika. Ten dzień upłynął w radosnej atmosferze, serca nam rosły słuchając tylu ciepłych słów o sobie, bo zgodnie z przytoczonym przez Krzysztofa cytatem z wiersza „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko  odchodzą" cieszmy się każda chwilą i bądźmy życzliwi.

M.R., M.M-S.

Zobacz galerię >>

3 października – Dzień Dobrego Humoru

Wbrew niesprzyjającej aurze, w naszym Domu dzisiejszy dzień był pełen śmiechu, radości i dobrego humoru. Już od rana trwały gorączkowe przygotowania – charakteryzacja naszych wyśmienitych aktorów, ostatnie poprawki kostiumów i scenografii. Corocznie obchodzony Dzień Dobrego Humoru miał w tym roku odmienną oprawę – na warsztat wzięliśmy wiersze Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Grupa teatralna przekształciła je w mini spektakle, które uświetniły dzisiejszy dzień.

Było wesoło, kolorowo i radośnie. Dobry humor utrwaliliśmy słodkimi lizaczkami. Od teraz, uzbrojeni w dobry nastrój, będziemy odporni na jesienna melancholię i pluchę.

J.P-Rz., E.Ż-W.

Zobacz galerię >>

26 września - Powitanie jesieni

Korzystając z jeszcze pięknej pogody, jak co roku, oczywiście tuż po wykopkach, piekliśmy tak lubiane przez wszystkich ziemniaki. Nie zabrakło też ulubionych dodatków: masełka i pysznego sera z ogórkiem. Czas w oczekiwaniu na ziemniaki wcale nam się nie dłużył. Na początku pośpiewaliśmy piosenki biesiadne, ale nogi same zaczęły rwać się do tańca, więc zaraz wokół altanki zrobiło się hucznie i wesoło. Dzień upłynął nam miło i wesoło i jakby na potwierdzenie, że to już jesień zobaczyliśmy na niebie klucz odlatujących żurawi.
... „Jesień, jesień, jesień jak to tak?...”

M. R.

Zobacz galerię >>

12 września – Wycieczka do Krosna i Korczyny

Od rana świeci słoneczko, lekki, ciepły wietrzyk, piękna pogoda. W taki dzień nie można siedzieć w domu! Wybraliśmy się więc na wycieczkę na Pogórze Środkowobeskidzkie – okolice Krosna.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była pijalnia i fabryka czekolady w Korczynie. Tam dowiedzieliśmy się, jak powstaje czekolada – od posadzenia drzewa kakaowca aż do odlania i zapakowania tabliczki czekolady. Wiemy teraz, co powinna zawierać prawdziwa czekolada i dlaczego warto ją spożywać. Oczywiście mieliśmy też możliwość degustacji różnych rodzajów czekolady.

Po takich przeżyciach, z uśmiechem na twarzy pojechaliśmy do Krosna i tam odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Mogliśmy tam prześledzić proces wytwarzania szkła i wyrobu pięknych przedmiotów z tego materiału. Obejrzeliśmy ciekawe eksponaty, wysłuchaliśmy ciekawostek, chętni mogli osobiście wybić sobie pamiątkowy szklany medal.

Jeszcze tylko posiłek, spacer i trzeba było zbierać się w drogę powrotną.

M.Ś.

Zobacz małą galerię >>

10 września – Wycieczka do Podgorzałki

Nie mogło być inaczej. Jak co roku, udaliśmy się do ulubionej i zaprzyjaźnionej leśniczówki w Porębach Krzywskich „Podgorzałka”. Piękna, słoneczna pogoda przywitała nas od samego rana. Grupa osób wsiadła na rowery i pedałowała przez las podziwiając uroki przyrody. Druga grupa, nieco mniej liczna, kroczyła do celu z kijkami nornic-walking. Pozostali dotarli na miejsce busem.

Na terenie leśniczówki spędzaliśmy czas aktywnie – grając w pikę siatkową, badmintona i tańcząc w rytm muzyki. Nie obyło się bez dobrego jedzenia. Nasze podniebienia rozkoszowały się pyszną kiełbaską i kaszanką z grilla. Niestety, wszystko, co dobre kończy się zbyt szybko. Trzeba było wracać do domu. Pełni wrażeń i zrelaksowani żegnaliśmy gościnną „Podgorzałkę” z postanowieniem, że za rok znów się tu spotkamy.

M.L.

Zobacz małą galerię >>

5 września – Olimpiada „Caritas”

Udział w Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych organizowanej przez Caritas Rzeszów to dla nas zawsze duża radość. Co roku spotykamy się z innymi ośrodkami na stadionie Podhalańczyka, aby uczestniczyć w zawodach sportowych. Nasi podopieczni godnie reprezentowali naszą placówkę osiągając dobre wyniki. W loterii fantowej wygraliśmy nagrodę główna, którą był przepyszny tort. To był fajny dzień. 

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 sierpnia - Spotkanie w Świlczy

W środę 28.08.2019 braliśmy udział w imprezie integracyjnej organizowanej przez Środowiskową Świetlicę Socjoterapeutyczną w Świlczy. Na zakończenie wakacji spotkaliśmy się z dziećmi korzystającymi z zajęć świetlicowych, miło spędzając czas na wspólnych zabawach. Graliśmy w unihokeja, badmintona, jeździliśmy na rowerach i hulajnogach elektrycznych. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem doskonale wyposażonego obiektu. Dziękujemy za zaproszenie.

J.O.

Zobacz małą galerię >>

3 lipca – Biesiadowanie

Pełnia lata, gorące powietrze i słońce, które przyjemnie ogrzewa nasze twarze. Wszystko wskazuje na to, że przerwa wakacyjna tuż, tuż. Jak co roku, ostatni dzień przed oczekiwanym urlopem spędzamy w altanie, ciesząc się jeszcze swoim towarzystwem, wspólnie śpiewając i ucztując.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

2 lipca – Sprzątanie świata

Wszyscy chcemy żyć w czystym, pięknym otoczeniu bujnych roślin, pięknych kwiatów, bez śmieci i trujących zanieczyszczeń. Dlatego też postanowiliśmy przejść od słów do czynów i „wziąć śmieci we własne ręce”. Postanowiliśmy oczyścić rowy, łąki, place zabaw i miejsca publicznego użytku wokół naszego Domu. Spora grupa dzielnych ekowojowników wróciła  tej wyprawy z pełnymi workami „zdobyczy”.

Brawo my!

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

19 czerwca – Znowu na rowerach – wycieczka po okolicy

Ruszyliśmy w trasę o 9.30 na naszych górskich rowerach, aby pozwiedzać okolicę. Pogoda była słoneczna i widoki przepiękne. Lekko nie było. Z Woliczki zjechaliśmy do Nosówki i trzeba było wracać pod górę. Uff jak gorąco. Zdjęcia mówią więcej, niż opis.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

16 czerwca - Nasze Sportowe zmagania czyli XXI Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy.

Tym razem gospodarzami tej corocznej imprezy była Dębica. 14 czerwca mieliśmy okazję spróbować na dębickim stadionie naszych sił w 5 konkurencjach: biegu na 100 metrów, torze przeszkód, rzucie do kosza, unihokeju - strzały na bramkę, uderzeniu młotem czy konkurencji drużynowej – przeciąganiu liny. We wszystkich wykazaliśmy się dużą walecznością i poświęceniem. Wywalczyliśmy nagrodę pocieszenia w biegu na 100 m- przytulaśnego misia oraz nasz jedyny medal – brąz w torze przeszkód. Oprócz tego do  naszego ŚDS-u wróciliśmy z prezentami od organizatorów, pucharem za udział oraz pełni dobrej energii. Spartakiada, to nie tylko zmagania sportowe, to także okazja do spotkań i rozmów z zaprzyjaźnionymi uczestnikami z innych domów, zawierania kolejnych znajomości, poznawania nowych miejsc oraz przeżyć, które jeszcze długo będziemy pamiętać. To co, za rok srebro, a może złoto?

M.M-S 

Zobacz kilka zdjęć >>

12 czerwca – Dzień Matki i Ojca

Już po raz kolejny na Sali Domu Ludowego w Woliczce zgromadziliśmy się, aby oddać cześć, szacunek i okazać miłość naszym rodzicom i opiekunom. Spotkanie to jest także okazją do pokazania artystycznych efektów naszej całorocznej pracy przed zaproszonymi gośćmi. Tym razem, podobnie jak w latach poprzednich, byli to: przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, lokalnej społeczności, delegacja ŚDS w Tarnowie z naszą kochaną siostrą Wiolettą, mieszkańcy Woliczki i oczywiście kochani rodzice i opiekunowie.

Głównym punktem programu artystycznego było przedstawienie Hansa Christiana Andersena „Nowe szaty cesarza”. Widzowie mogli podziwiać znakomitą scenografię, wspaniałe stroje i pełną zaangażowania i ekspresji grę aktorów. Szczególnie zwróciła uwagę postać samego cesarza, którego odtwarzała Alicja, prawdopodobnie nowo odkryty talent aktorski. Całość została nagrodzona brawami, a w pamięci oglądających na pewno pozostanie przesłanie tej baśni – jak łatwo przez naszą próżność i obawę o negatywną opinię innych o nas, możemy stać się ofiarą różnych naciągaczy lub zwykłych oszustów.

Kolejnym elementem popisów artystycznych był występ grupy tanecznej w tańcu „Babuszki staruszki” i skoczną i wesołą piosenką ludową. Tu również widać było wielką pracę tancerzy i wokalistek, a kolorowe stroje przyciągały oczy. Na koniec wystąpili tancerze – panowie, którzy tańcem łabędzi z baletu Czajkowskiego, nie wiadomo czy bardziej zachwycili, czy rozbawili widownię. W każdym razie i oni dostali owację.

Słodki poczęstunek i wykonane przez uczestników upominki dla rodziców i gości dopełniły tego środowiskowego spotkania.

Admin

Zobacz galerię zdjęć >>

V Konkurs filmowy Środowiskowych Domów Samopomocy

Było nam niezwykle miło uczestniczyć po raz kolejny w gali filmowej, na której wręczono nagrody w V już konkursie filmowym noszącym w tym roku tytuł ”Książka na wielkim ekranie”. Temat był nie lada wyzwaniem… Podczas burzy mózgów wybraliśmy 4 dzieła literackie, które postanowiliśmy sfilmować. W naszym filmie  nie mogło zabraknąć uroczystego poloneza z „Pana Tadeusza”, sceny z Jagną z „Chłopów”, ślicznej Scarlett O ' Hary czy współczesnych Romeo i Julii czyli pary wampirów ze „Zmierzchu” a wszystkie te sceny łączył motyw niebezpiecznych kobiet mafii, które udało nam się „nawrócić” na dobrą drogę. Zaciekawieni? Zapraszamy do oglądnięcia naszego filmu do którego zamieszczamy poniżej link. My jesteśmy niezmiernie z niego dumni i cieszymy się, że przypadł do gustu jury, które nagrodziło nas wyróżnieniem .

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć i wyróżniony film>>

ZDJĘCIA

FILM

29 maja – Udział w Przeglądzie Poezji dla Osób Niepełnosprawnych

Miło nam poinformować, że nasza uczestniczka Anastazja otrzymała wyróżnienie na VII Przeglądzie Poezji dla Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcianie. Impreza odbywała się pod patronatem Starosty Rzeszowskiego pana Józefa Jodłowskiego oraz Wójta Gminy Świlcza pana Adama Dziedzica. Anastazja zaśpiewała dobrze nam znaną piosenkę wykonywaną kiedyś przez Ewę Demarczyk „Groszki i róże”. Gratulujemy

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

22 maja – Wycieczka do Kamiannej i Krynicy Zdrój

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…” – więc właśnie wyjazdów pora zacząć! Zwiedzaliśmy już tyle ciekawych miejsc w Polsce, ale jednak jeszcze dużo przed nami.

Tym razem wybraliśmy się do Kamiannej – wioski położonej na północ od Krynicy Zdrój. Znajduje się tam pasieka „Barć” im. ks. dra Henryka Ostacha. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od kościoła – dawnej cerkwi prawosławnej. Dowiedzieliśmy się od naszego przewodnika o historii tej miejscowości oraz o jej legendach. Następnie udaliśmy się do skansenu uli, pawilonu pasiecznego, galerii św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, sklepu, a na koniec do kawiarni pasiecznej, gdzie dostaliśmy do spróbowania pyszny miód i gdzie każdy mógł sobie własnoręcznie zrobić woskową świeczkę. Pomimo niesprzyjającej pogody, uśmiechy dominowały na twarzach wszystkich uczestników.

Kolejnym etapem wycieczki był obiad w karczmie „Złoty Róg”. Piękny, góralski wystrój, a i obiad pyszny – uff, przydała by się drzemka, ale niestety trzeba było ruszać dalej. Krynica Zdrój to miejsce pełne atrakcji. Pierwszym etapem zwiedzania był wyjazd kolejką ziemno-linową na Górę Parkową, skąd można podziwiać piękne widoki malowniczej okolicy. Następnie udaliśmy się do pijalni wód, która znajduje się na krynickim deptaku. Nie zabrakło też czasu na zakupy, każdy mógł kupić sobie pamiątki. Urok tego pięknego miasteczka powoduje, że chciało by się tam znowu pojechać. W dobrych nastrojach wróciliśmy szczęśliwie do naszego ośrodka. niestety, to co dobre szybko się kończy. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie znowu gdzieś pojedziemy.

M.R.

Zobacz galerię zdjęć >>

20 maja – Kolejny „Dzień Piękności”

Dzisiejszego dnia udaliśmy się już po raz kolejny do zaprzyjaźnionego Technikum Fryzjerstwa w Trzcianie. Kilkunastu naszych uczestników skorzystało z zabiegów fryzjerskich. W przypadku niektórych były to Prawdziwe metamorfozy. Strzyżenie, farbowanie, nakładanie pasemek, a wszystko to nieraz w trudnych warunkach w przypadku osób na wózkach. Pomimo barier wszystkie fryzury były bardzo udane i efektowne. Nasi uczestnicy wrócili odmłodzeni i zadowoleni, a uczennice zyskały nowe doświadczenia. Dziękujemy za to i już czekamy na kolejne takie spotkanie.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

17 maja - Sportowe spotkanie w Sanoku

Po raz kolejny braliśmy udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy czwartej już olimpiady to: Burmistrz Miasta  Sanoka i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Sześcioosobowa ekipa godnie reprezentowała nasz ośrodek startując w licznych konkurencjach. Głównym założeniem imprezy była integracja środowiska i  dobra zabawa. Po zmaganiach sportowych poszliśmy zwiedzać zamek i sanocki rynek. Bardzo miło spędziliśmy ten czas.

 J.O. 

Zobacz kilka zdjęć >>

30 kwietnia – Wycieczka do kina

Okres wielkanocny i Niedziela Miłosierdzia Bożego skłoniły nas do obejrzenia filmu „Miłość i miłosierdzie” w Kinie „Jedność” w Sędziszowie Małopolskim. Film składa się z dwóch części – fabularnej i dokumentalnej. Ukazuje życie siostry Faustyny Kowalskiej i szerzący się po jej śmierci kult Bożego Miłosierdzia.

Po obejrzeniu filmu, który był dla nas „ucztą duchową” nie omieszkaliśmy zadbać o pokrzepienie ciała. Miejscem gościny była pizzeria Gusto Classico w Trzcianie, gdzie delektowaliśmy się pyszną pizzą w różnych smakach i mogliśmy wymienić wrażenia po obejrzeniu filmu. Nikomu nie spieszyło się wracać do domu tym bardziej, że chłodna i deszczowa pogoda nie zachęcała do wyjścia na zewnątrz, ale już planujemy kolejny wyjazd.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć  >>

22 marca – Młodzi goście z Mrowli

Po raz kolejny, z wielką przyjemnością, gościliśmy uczestników SOSW w Mrowli na czele z „kochaną panią Beatką” i panem Krzysztofem – rehabilitantem. Uczniowie szkoły zwiedzili nasz Dom, obejrzeli poszczególne pracownie podziwiając dzieła naszych uczestników.

Potem rozpoczęły się warsztaty ceramiczne, w których młodzież bardzo chętnie uczestniczyła z dużym zaangażowaniem. Powstałe przedmioty z gliny młodzi artyści sami dzielnie wykonali, ozdobili i czekają teraz na ich wyschnięcie i wypalenie.

Po wyczerpującej pracy wszyscy zasiedli w pracowni kulinarnej aby zjeść smaczny obiad i coś słodkiego na deser. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy się podzielić wiedzą na temat ceramiki i wspólnie miło spędzić czas.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć  udostępnionych przez Panią Beatkę >>

NASZE FILMY NA YOUTUBE

Podczas spotkania z panem Adamem Mokrzyckim pochwaliliśmy się naszą twórczością w dziedzinie małych form filmowych. Pan Adam zachęcił nas do podzielenia się tymi filmami na serwisie YouTube, co też uczyniliśmy. Teraz może je zobaczyć każdy internauta. Zapraszamy do obejrzenia.

Dwie Bajki - I miejsce w I Konkursie Filmowym edycja p.t.  "Nasz drugi dom" zorganizowanym przez ŚDS w Spiach w roku 2015.

Dwa światy - wyróżnienie w III Konkursie Filmowym edycja p.t. "Kocham Kino" organizowanym przez ŚDS w Spiach w roku 2017.

BrzydUla - Wyróżnienie w IV Konkursie Filmowym edycja p.t. "Polskie seriale" organizowanym przez ŚDS w Spiach w roku 2018.

Kobiety mafii - Wyróżnienie w V Konkursie Filmowym edycja p.t. "Książka na wielkim ekranie" organizowanym przez ŚDS w Spiach w roku 2019.

18 marca - SPOTKANIE Z ADAMEM MOKRZYCKIM - DZIENNIKARZEM, SPECJALISTĄ OD WIZERUNKU, KOMUNIKACJI  I NIE TYLKO.... 

18 marca   mieliśmy ogromną przyjemność poznać ciekawego człowieka – Adama Mokrzyckiego – dziennikarza oraz eksperta  w wielu dziedzinach. Oczekiwaliśmy na tę wizytę z pewnymi obawami - jak to będzie  na żywo spotkać osobę znaną tylko z telewizji. Nasze obawy szybko się rozwiały, pan Adam od razu ujął nas swoją otwartością, ciepłem i poczuciem humoru. Z tego co się dowiedzieliśmy on także przyjechał do ŚDS-u nie wolny od obaw - nigdy jeszcze nie prowadził warsztatów tylko dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pan Adam angażował naszych podopiecznych ,a oni chętnie we wszystkim uczestniczyli, wypowiadali się ,a przy tym dobrze bawili. Czas nam szybko płynął na ciekawych opowieściach z życia doświadczonego reportera, dowiedzieliśmy się sporo o historii telewizji i jak dziennikarstwo zmieniało się na przestrzeni lat. Pan Adam obiecał nam jeszcze do nas wrócić z czego bardzo się cieszymy, bo jak powiedział jeden z uczestników „można go słuchać i słuchać...”.

M.R., M.M-S.

 Zobacz kilka zdjęć >>

 

Dziś (20.03) Pan Adam zamieścił na swojej stronie ciekawą relację z tego wydarzenia. Zachęcamy do lektury

https://www.adammokrzycki.pl/post/terapia-medialna

8 marca - DZIEŃ KOBIET

Od rana w uszach wszystkich pań brzmiały słowa piosenki „Być kobietą, być kobietą marzę ciągle… …i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże”.

Zastanawiałyśmy się „Gdzie te chłopy?”, ale nasi panowie nie zawiedli. Zaczęło się od słodkich czekoladek, cukierków i lizaków. Panowie zaprosili nas do pięknie ustrojonej sali w której stały dwa kosze z kwiatami zaprezentowali nam program słowno – muzyczny podkreślając rolę kobiety na przestrzeni wieków.

Złożyli nam życzenia w formie wierszy i piosenek. Dopełnieniem wszystkiego były osobiste życzenia dla każdej z Nas i piękny tulipan.

Serdecznie dziękujemy za tak miło spędzony dzień. Jeżeli możemy mieć jakieś życzenie to niech ósmy marca trwa cały rok.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 lutego - Tłusty Czwartek w Mogielnicy

Tegoroczny „Tłusty Czwartek” spędziliśmy w gronie naszych nowych przyjaciół z ŚDS w Mogielnicy w ich nowo powstałym Domu.

Stoły były suto zastawione, oczywiście nie mogło zabraknąć pączków. Gospodarze zadbali o specjalnie przygotowany program muzyczno-kabaretowy. Całość imprezy miała charakter muzykoterapeutyczny. Zabawa była wypełniona tańcem, śpiewem i grą na instrumentach i każdy znalazł dla siebie element, w który mógł się zaangażować.

To pełne wrażeń i nowych doświadczeń spotkanie zapamiętamy na długo.

J.P-R.

Zobacz kilka zdjęć >>

21 lutego - Zabawa integracyjna z dziećmi ze Świetlicy Socjoterapeutycznej

Co może połączyć dzieci i dorosłe osoby z niepełnosprawnością? Okazało się, że tym czymś jest muzyka i taniec. Dzieci mają ogromną potrzebę ruchu i zabawy. Wiedząc o tym przygotowaliśmy dla nich zabawę karnawałową w stylu cygańskim. Nasi uczestnicy już od samego rana przebierali się w cygańskie stroje, przyozdabiali salę i z niecierpliwością czekali na przyjazd gości. Obecność sporej gromady, dzieci wraz z opiekunami i Panią Kierownik Magdaleną sprawiła że nasz Dom wypełnił się gwarem i wprost trzeszczał w szwach. Dzieci również przyjechały w pięknych cygańskich stylizacjach. Początkowe lody zostały przełamane przy wspólnych tańcach. Szybko okazało się, że chodź wiele nas dzieli i różni, to muzyka i wspólny taniec potrafi doskonale zintegrować. Dzieci z naszymi uczestnikami rywalizowały w konkursach, zwłaszcza konkurs z jajkami spowodował salwy śmiechu kiedy jajka spadały i się rozbijały. Zarówno dzieci, jak i nasi uczestnicy mogli się pochwalić talentami wokalnymi. Nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku oraz gorącego posiłku. Mamy nadzieję, że naszym małym gościom podobało się u nas i jeszcze nas odwiedzą.

M.R., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 lutego – Walentynki

Święto zakochanych w naszym Domu obchodzone było w nieco inny, niż zazwyczaj, sposób. Każdy z uczestników miał do dyspozycji jedno piernikowe serce, które wręczał wraz z muzyczną dedykacją. Często dodatkowym upominkiem był wspólny taniec. Dzień Świętego Walentego upłynął nam w radosnej, miłosnej atmosferze. Pomimo zimy, zapachniało wiosną.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

27 Światowy Dzień Chorego – święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II. Jak co roku, tak i dzisiaj nasi podopieczni wraz z opiekunami wzięli udział w Eucharystii z okazji tego święta. Uczestnicy włączyli się w celebrę poprzez śpiew liturgiczny, czytania i modlitwę wiernych. Umocnieni i pokrzepieni Sakramentem Namaszczenia Chorych, którego udzielili koncelebranci powrócili do codziennych zajęć w naszym Domu.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

24 stycznia – Wspólne kolędowanie

Konkurs kolęd, to taki nasz wewnętrzny event, gdy spotykamy się na świetlicy śpiewając kolędy i pastorałki. W tej edycji wystąpiło 15 uczestników, a jury po długich i burzliwych obradach postanowiło wyróżnić wszystkich wykonawców za odwagę, wrażliwość, ciekawe i nieszablonowe interpretacje. Gratulujemy nagrodzonym wokalistom.

J.O.

Zobacz galerię zdjęć >>

WYBORY SAMORZĄDU 2019

Zgodnie z kalendarzem imprez styczeń to w ŚDS-ie okres wyborów do samorządu. Nie był poprzedzony żadną kampanią. Na początku spotkania podziękowaliśmy za pracę ustępującemu samorządowi i przedstawiłyśmy zasady głosowania. Kandydować mógł każdy z uczestników w tym nowe osoby, które w ostatnim czasie przybyły do naszego Domu. Głosowanie było tajne, zapisane na karteczce nazwisko kandydata wrzucano do urny. Najwięcej głosów podobnie jak w ubiegłym roku zdobyła Michalinka i po raz kolejny została przewodniczącą. Świadczy to o tym, że solidnie i rzetelnie wypełniała swoje obowiązki. Do samorządu zostały także wybrane Pani Zosia, Pani Ania oraz nowa uczestniczka Pani Alicja. Honorową funkcję prezesa utrzymał Daniel, ale chyba rośnie mu konkurencja ponieważ wygrał tylko 2 głosami z Markiem, który został jego zastępcą. Życzymy nowemu samorządowi owocnej i wytrwałej pracy.

M.R., M .M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

   

Zobacz wydarzenia z roku 2018 >>