Co nowego?
Rok 2020

Rok 2019

Rok 2018 Rok 2017

26 listopada – Andrzejki

Jak obyczaj i tradycja każą, w naszym Domu zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową. Okazuje się, że pomimo zaostrzonego reżimu sanitarnego, mogliśmy wspólnie bawić się i tańczyć, jak do tej pory (chociaż z zachowaniem wymaganych środków ostrożności). Trzeba przyznać i pochwalić uczestników za odświętne eleganckie stroje, piękne makijaże, wyśmienite nastroje, a wszystko we wnętrzu naszej świetlicy odświętnie przystrojonej. Nie mogło zabraknąć andrzejkowych wróżb, dzięki którym mogliśmy poznać, co czeka nas w przyszłości, oczywiście z przymrużeniem oka. Dużą przyjemnością i rozkoszą dla podniebienia były smaczne sałatki i dobre cisto – prawdziwa uczta.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>    

 

Wycieczki z kijkami nordic-walking

Jak co roku, w kalendarzu naszych imprez nie mogło zabraknąć ulubionej aktywności na świeżym powietrzu. Szczególnie w okresie pandemii ta forma spędzania wolnego czasu była możliwa pomimo obostrzeń i pozwalała pozbyć się nagromadzonego stresu i frustracji związanych z obecną trudną sytuacją. Piękne widoki oraz promienie słońca, to dodatkowy zastrzyk witamin i endorfin, których tak bardzo teraz potrzebujemy. Od wiosny do późnej jesieni udało nam się przemierzyć różne trasy i pokonać wiele kilometrów pełnych pięknych widoków zmieniających się zgodnie z porą roku. Już wyczekujemy pierwszych słonecznych wiosennych dni, aby znowu wyruszyć w rasę.

E. Ż-W., M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>    

 

19 listopada - Dzień Pozytywnego Myślenia

Dzisiaj w naszym domu obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia. Celem tego wydarzenia było uświadomienie uczestnikom znaczenia pozytywnego nastawienia do świata i drugiego człowieka.

Układy taneczne do piosenek "Iść w stronę słońca" oraz "Chocolade" poprawiły nam humory i nastroiły pozytywnie do dalszego działania.

Następnie odbył się konkurs. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się umiejętnością pozytywnego myślenia i znajdowania jasnych stron każdej, nawet trudnej sytuacji. Dla zwycięzców przewidziane były nagrody, a dla wszystkich – słodki poczęstunek.

Na koniec każdy otrzymał cytat motywujący do pozytywnego myślenia każdego dnia.

J.P-Sz.

Zobacz kilka zdjęć >>    

Pamiętamy o zmarłych uczestnikach.

Lecz oni ciągle, przecież żywi,
nadal wytrwale są wśród nas,
ich dusze przy nas pozostały,
tylko ich ciała zabrał czas...

Henryk Rynkowski

Miesiąc listopad kojarzony jest z czasem zadumy nad przemijającym życiem, ze względu na przypadające święto „Wszystkich Świętych”. Licznie odwiedzamy naszych bliskich zmarłych, jak również tych zapomnianych.

I w tym roku wraz z uczestnikami wybraliśmy się na groby naszych zmarłych uczestników. Samodzielnie wykonanymi pięknymi kompozycjami kwiatowymi, zapaleniem znicza i modlitwą nad grobem wyraziliśmy naszą pamięć o tych, którzy byli kiedyś z nami. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

M.W.

Zobacz kilka zdjęć >>

30 września – Dzień Chłopaka

30 września wszyscy chłopcy, ale także mężczyźni chcą się poczuć wyjątkowo. Dlatego w naszym Domu nie mogło zabraknąć uczczenia tego dnia.

Każdy z naszych panów otrzymał upieczony przez nas torcik bezowy z bajecznym kremem i owocami. Lecz najważniejsza była „dobra wróżba” zapisana na papierowym serduszku losowo wybieranym przez naszych „chłopaków”. Każdy z nich mógł przeczytać, że jest np. „wesoły i zaradny”, „opiekuńczy i pomysłowy”, czy na przykład „złota rączka i dobroduszny”.

Mamy nadzieję, że każdy z panów poczuł się doceniony, zaopiekowany i ważny w tym szczególnym dniu.

E.Ż-W., M.M-S., J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

22 września – Na grzyby

W ostatni dzień lata, który okazał się naprawdę słoneczny, wybraliśmy się do lasu w Bratkowicach, tuż nad zalewem.

Podzieliliśmy się na grupy, na czele każdej stał terapeuta, aby bezpiecznie i skutecznie przemierzać leśne gęstwiny. Co prawda, zbiory grzybów  w tym roku nie były zbyt obfite, ale ten długi spacer w obcowaniu z naturą dostarczył nam dużo przyjemności.

Dodatkową atrakcją był posiłek, tym razem zamówiony w restauracji w Głogowie, który w tych okolicznościach przyrody smakował wyjątkowo. Część z nas dotarła na rowerach, co okazało się świetnym, aktywnym początkiem tak miłego dnia.

J.P-Rz.

Zobacz małą galerię>>

8 września – Golf w Trzcianie

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć na terenie Podkarpackiego Klubu Golfowego w Trzcianie.

Trener Jarosław obszernie nam objaśnił zasady gry w golfa, a następnie udostępnił kije golfowe i piłeczki, które mieliśmy okazję przetestować. Przez chwilę czuliśmy się elitarną grupą, bo ten sport jest tak postrzegany.

Do tego wszystkiego dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda. Nasze podniebienia rozkoszowały się grillowaną kiełbasą i kaszanką. Dobrą zabawę na świeżym powietrzu uświetniła głośna muzyka, nie obyło się też bez tańców.

Jeszcze raz dziękujemy za bezinteresowność i gościnność Panu Prezesowi oraz całej ekipie pola golfowego „Dwa stawy”.

M.L.

Zobacz małą galerię>>

4 sierpnia – Lipcowe urodziny

Dzisiejszy dzień był naprawdę wyjątkowy. W wyniku przerwy w zajęciach z powodu koronawirusa dopiero dzisiaj mogliśmy świętować urodziny uczestników, które przypadały w miesiącach: marcu, kwietniu, maju, czerwcu łącznie z lipcowymi.

Na tę okazje grupa teatralna przygotowała specjalny program artystyczny – wiersze z morałem i prawdą życiową oraz dozą pozytywnego humoru. Dla uczczenia jubilatów i nadchodzącej przerwy wakacyjnej spotkanie uświetniły pyszne desery lodowe, słodycze i dedykacje muzyczne. Zabawa trwała na całego i aż żal, że wszystko, co dobre, szybko się kończy.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć>>

3 sierpnia – Wycieczka rowerowa

Pierwszy dzień sierpnia zaczęliśmy od wyjazdu w plener na rowery. W tym roku nasza trasa wiodła przez miejscowości Woliczka, Trzciana, Dąbrowa, Będziemyśl. Pola, łąki, sady – to przyroda, którą mogliśmy podziwiać i się relaksować. Podopieczni, pomimo wysiłku, wrócili w super nastrojach z uśmiechem na twarzy, choć lekko zmęczeni. „Chcesz się zmęczyć pozytywnie, poczuć lato, ruchu zażyć? Wskocz na rower – o nim mowa – z im się wiele może zdarzyć!”

M.W.

Zobacz kilka zdjęć>>

28 lipca – Sprzątanie posesji

Koronawirus, z którym musimy nauczyć się żyć, zmienił również nasze plany. Dwa razy do roku urządzamy „Sprzątanie świata”. W tym roku musieliśmy się skupić na naszej posesji. Korzystając z pięknej pogody zabraliśmy się za porządkowanie ogrodu. Jedni plewili rabaty, inni czyścili kostkę na parkingu, ktoś kosił, ktoś zamiatał i tak całe przedpołudnie pracowaliśmy. Zmęczeni, ale uśmiechnięci poszliśmy na zasłużony posiłek, który w tym dniu smakował wyjątkowo.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć>>

Grillowanie przy gminnej altanie – stawy w Trzcianie.

Wśród bujnej zieleni lipcowego lata spędziliśmy cały dzień relaksując się na łonie natury. Część uczestników  dotarła rowerami, część na kijkach, a reszta busem. Zachwycały nas widoki dzikiej przyrody okolicznych stawów. Przy okazji podglądnęliśmy jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu, jakim jest wędkowanie. Wspólne biesiadowanie przy grillowanych specjałach, przygotowanych przez pracownię kulinarną, umilała skoczna muzyka. Wystarczyło też czasu na spacery po okolicy, tańce i śpiew przy dźwiękach gitary.

J.P-R

POMAGAMY DARII

 https://www.siepomaga.pl/daria 

 Przyłączyliśmy się do akcji wspierającej zbiórkę pieniędzy, tzn#gaszynchallenge , które mają pomóc małej Darii odzyskać zdrowie i dać szansę na życie. Zostaliśmy nominowani do wykonania zadania przez PSONI Sędziszów Młp. filia w Wiercanach,  które zgodnie z wytycznymi miało polegać na zrobieniu 10 pompek i wpłaceniu 5 zł. Wyzwanie zostało przyjęte, pompki wykonane, pieniądze zebrane a filmik z nagraniem umieszczony na naszej stronie internetowej. 

Nasze nominacje:

- Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców działająca przy GCKSiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie

- ŚDS w Rzeszowie

- OSP w Woliczce

Zobacz filmik

Rozstrzygnięcie konkursu

Konkurs ogłoszony z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka, zaowocował licznymi pracami. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, dotarli do pięknych zdjęć Jana Pawła II,  w tym do jego jedynej pielgrzymki  do Rzeszowa  w 1991 roku.

10 czerwca był dniem uroczystej prestacji prac oraz wręczenia  dyplomów i nagród.

Wszyscy autorzy prac otrzymali równorzędne nagrody. Podczas tej uroczystości nie mgło zabraknąć „Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II

M.M-S., EŻ-W.

Zobacz kilka zdjęć>>

W zakładce "Nasze Prace" dodaliśmy nowe zdjęcia prac wykonanych do czerwca 2020 r.

                

wersja 1                                   wersja 2   

Zajęcia w ŚDS zostały wznowione
po okresie zawieszenia

Wznowienie zajęć w ŚDS w Woliczce
Znowu razem !!!

Od poniedziałku 25 maja mogliśmy wreszcie rozpocząć na nowo zajęcia w naszym Domu, oczywiście dostosowując się do nowych, rygorystycznych procedur w związku z trwającą nadal pandemią. Znacznie ograniczyliśmy ilość uczestników, którzy mogą korzystać z zajęć. Wiąże się to ze zmianami w dowozie, jak i organizacji pracy w pracowniach. Uczestnicy dostosowali się do nowych zasad, bo najważniejsze, że jesteśmy znowu razem !!!

Zobaczcie co robiliśmy gdy nie było z nami naszych uczestników i co już robimy razem.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć>>

UWAGA – KONKURS

W związku z tym, że 18 maja przeżywaliśmy setne urodziny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, ogłaszamy konkurs w naszym Domu.

Zadanie dla chętnych uczestników do wykonania w domu, w czasie, gdy zajęcia w ŚDS są zawieszone. Proszę wykonać flagę papieską w formacie A4 (30x20 cm) na kartce papieru, na tkaninie lub innym materiale. Kolory flagi to żółty i biały (patrz niżej). Na fladze należy umieścić wizerunek Jana Pawła II wykonany dowolna dostępną techniką (farby, kredki, plastelina, wydzieranka itp.)

Gotowe prace należy przynieść na pierwsze zajęcia w ŚDS po okresie zawieszenia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!!!

E.Ż-W., M.M-S.

       lub    

ŚDS  on-line

Przygotowania do tegorocznych świąt zaczęły się już pod koniec lutego. Uczestnicy wykonywali projekty i elementy do kartek i stroików świątecznych. Wszystko szło zgodnie z planem Az do 12 marca, kiedy to okazało się, że zajęci w ŚDS są zawieszone. pierwsze dwa dni, to szok, bezradność i niemoc, ale już od poniedziałku terapeuci wraz z uczestnikami podjęli decyzję, że stworzą grupę na Facebooku i tam razem będą się spotykać, będą zdalnie prowadzone zajęcia i treningi i wspólnie będziemy przygotowywać się do świąt. Tym razem panie plastyczki, pod okiem uczestników i zgodnie z ich instrukcjami, z poszczególnych elementów wykonanych wcześniej przez uczestników wykonały piękne stroiki i dokończyły kartki świąteczne. Aby widać było święta w domu i przygotowanie się na przyjęcie uczestników po przymusowej przerwie kadra postanowiła posprzątać cały budynek. W rytm muzyki panie kręciły bioderkami przy myciu okien, podłóg i umywalek. Filmiki z tych ćwiczeń uczestnicy mogli zobaczyć na zamkniętej grupie FB jako materiał instruktażowy do gimnastyki domowej. Na nadchodzące Święta Wielkanocne życzymy wszystkim uczestnikom i pracownikom zdrowia, ciepła i radości wbrew wszystkim przeciwnościom.

M.Ś.

Zobacz nasze stroiki>>

10 marca – Obchodzimy Dzień Kobiet

„Być kobietą, być kobietą...” nuciły od rana panie, panowie raczej „Baby, ach te baby”. U nas normalnie, jak co roku Dzień Kobiet. Rafał z Robertem upiekli „babeczki”, Janek śpiewał piosenki a Marek od rana rysował karykatury swoich koleżanek. W międzyczasie pani kierownik Gosia dostała symbolicznego kwiatka, który został wręczony z zachowaniem wszelkich procedur zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Po małym poczęstunku nasze panie mogły skorzystać z usług „Salonu upiększania” prowadzonego przez Marcina. Mistrz w swoim fachu, uwierzcie mi. Wszelkiej pomyślności, dużo radości, życia pełnego pozytywnych wrażeń, a w kontakcie z wirusem łagodnego infekcji przebiegu za każdym razem.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

2 marca – Kręgle po raz drugi

My ponownie graliśmy w kręgle. Uczestnicy, którzy nie byli na poprzednim wyjeździe, tym razem mogli spróbować swoich sił. Na kręgielni, jak to na kręgielni czasem strike, czasem pudło, ważne że nie było nudno.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

Tłusty czwartek( i środa)

W naszym ŚDS-ie czujemy się jak w domu. Dlatego nie mogło zabraknąć u nas kultywowania słodkiej tradycji. W środę ze staropolskiego przepisu przygotowaliśmy ciasto na faworki. Postępowaliśmy krok po kroku: długo wyrabialiśmy ciasto, potem ochotnicy ubijali je wałkiem, bardzo cienko rozwałkowaliśmy i smażyliśmy. Smakowite zapachy zwabiły do kuchni wszystkie łasuchy. Faworki obficie posypane cukrem pudrem smakowały wybornie. W tłusty czwartek zjedliśmy zamówione z piekarni w Trzcianie  pączki. A za rok, kto wie, może przygotujemy je sami?

Jak szaleć, to szaleć. W piątek zakończyliśmy karnawał racuchami z serem.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć>>

17 lutego – Na kręgielni „Kula”

W ramach terapii ruchowej wybraliśmy się po raz pierwszy do kręgielni. Dla większości naszych uczestników było to pierwsze zetknięcie „na żywo” z tym rodzajem aktywności. Po zalecanej zmianie obuwia i krótkim wprowadzeniu przystąpiliśmy do rywalizacji. Okazało się, że to spore wyzwanie i wysiłek fizyczny, ale także świetna okazja do zabawy i nauka dystansu do siebie. Pełni wrażeń i w doskonałych humorach wróciliśmy na obiad do ŚDS-u. Szczególne uznanie dla Waldka i Józia, którzy zdeklasowali swoich kolegów.

E.Ż-W., M.W. 

Zobacz kilka zdjęć>>

14 lutego – Walentynki

„Kochać, jak to łatwo powiedzieć…”, a w takim dniu, jak dziś, także łatwo okazać.

Dziś w naszym Domu wyrażaliśmy swoje uczucia poprzez dedykacje muzyczne oraz słodkie muffiny z miłosnymi cytatami, a także przez wspólny taniec. Cały dzień towarzyszyła nam atmosfera wzajemnej akceptacji i życzliwości.

A może właśnie dziś ktoś został ugodzony strzałą Amora?

M.L.

Zobacz kilka zdjęć>>

13 lutego – Zabawa karnawałowa w Ropczycach

„Miło szaleć, kiedy czas po temu…”, a czas taki, to karnawał. Korzystając z zaproszenia otrzymanego z ŚDS w Ropczycach mieliśmy okazję „szaleć” na zabawie w tym zaprzyjaźnionym Domu. W rytm wesołej muzyki bawiliśmy się wraz z uczestnikami z ŚDS w Ropczycach i ŚDS w Dębicy. Konkursy, zabawy i pląsy spowodowały, że ten dzień spędziliśmy bardzo miło. Dopełnieniem wszystkiego był pyszny poczęstunek oraz nagrody i upominki, które wszyscy otrzymali.

Rozbawieni, szczęśliwi i uśmiechnięci z jednej strony, a zarazem smutni, że ten miły czas upłynął tak szybko, wróciliśmy do domu.

Dziękujemy Pani Kierownik, pracownikom i uczestnikom za wspaniałą zabawę i ciepłe przyjęcie.

M.Ś. 

Zobacz galerię zdjęć>>

11 lutego – Dzień Chorego

To już XXVIII Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez św. Jana Pawła II, którego intencją było objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi na potrzeby chorych, a także tych, którzy zawodowo oraz z potrzeby serca będą im pomagać.

Jak co roku, przygotowaliśmy oprawę Mszy Świętej w kościele filialnym pw. św. Józefa w Woliczce. Oprócz wspólnej modlitwy, nasi uczestnicy otrzymali Sakrament Namaszczenia Chorych, który był integralną częścią uroczystości.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć>>

6 lutego – Bal karnawałowy

Tegoroczny bal karnawałowy rozpoczęliśmy krzątaniem się od rana przygotowując kolorowe dekoracje i piękne stroje. Część osób przyniosła własne przebranie i te osoby otrzymały słodki prezent. Tym razem połączyliśmy bal z uroczystym świętowaniem styczniowych urodzin.

Świetną zabawę, przy skocznej muzyce uświetnił poczęstunek. Na pamiątkę zostaną nam piękne, kolorowe zdjęcia.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć>>

30 stycznia - Festiwal Kolęd i Pastorałek 

„O gwiazdo betlejemska zaświeć na niebie...”, to właśnie tą kolędą zaczęliśmy nasze wspólne spotkanie. Festiwal został zapoczątkowany w zeszłym roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników. Jest to wyzwanie, odwaga aby samemu przygotować kolędę lub pastorałkę a capella lub z podkładem muzycznym. Nasze najstarsze uczestniczki przygotowały zapomniane już prawie pastorałki, których z zaciekawieniem słuchaliśmy, natomiast pozostali zaśpiewali te znane i lubiane. Dla jednych było to prawdziwe wyzwanie, a dla uzdolnionych, których nam nie brakuje nic trudnego. Wszyscy biorący udział zostali równo nagrodzeni i zadowoleni wrócili do domów z dyplomem i słodkim upominkiem.

M.M-S., M.W.

Zobacz kilka zdjęć>>

28 stycznia - W teatrze

Wybraliśmy się we wtorek do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt. „Kolacja dla głupca”, jedną z najbardziej popularnych komedii światowego teatru. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Splot wielu zabawnych sytuacji rozbawił całą salę, a śmiechu nie było końca. Później oczywiście dobry obiad i można było, pełnymi wrażeń kulturalnych i kulinarnych, wracać do domu.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

21 stycznia - WYBORY SAMORZĄDU 2020

Nowy rok w naszym Domu  zaczęliśmy od wyboru nowego samorządu . Na samym początku podziękowaliśmy za pracę członkom starego samorządu słodkim upominkiem i gromkimi brawami. Następnie  zostały wyjaśnione zasady wyboru nowego samorządu; głosowanie przez napisanie nazwiska kandydata na kartce i przystąpiliśmy do głosowania. Najwięcej głosów otrzymała Michalinka M. i ponownie została przewodniczącą. Do samorządu zakwalifikowali się również: Teresa R., Anastazja C., Daniel L. W ponownym głosowaniu wybraliśmy na stanowisko ”prezesa” Marka O..

Gratulujemy i życzymy miłej i owocnej pracy nowemu samorządowi.

Opiekunowie samorządu- terapeutki:

Magdalena Mokrzewska -Sarna, Marzena Wiater

Zobacz kilka zdjęć>>

   

Zobacz wydarzenia z roku 2019 >>