Co nowego?
Rok 2021

Rok 2020

Rok 2019 Rok 2018

Drodzy Współpracownicy, Kochani Uczestnicy

Z końcem bieżącego roku zamykam wielki i ważny etap mojego życia – okres pracy zawodowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce. Te kilkanaście lat pracy z Wami odcisnęły także piętno w moim życiu osobistym i rodzinnym. Bywały chwile radosne, ale i trudne, jednak z perspektywy czasu bilans tych lat oceniam bardzo pozytywnie.

Dziś dziękuję Wam wszystkim za okazaną mi życzliwość, cierpliwość, wyrozumiałość i solidarność. Dziękuję za to, że wspólnymi siłami, od chwili powstania, aż po dzień dzisiejszy tworzyliśmy ten Dom. Pokonując trudności, ale i osiągając liczne sukcesy stworzyliśmy miejsce, gdzie każdy z Was może czuć się bezpieczny, akceptowany, potrzebny, zauważony   doceniony, pomimo swoich ograniczeń i słabości, bo przecież słabości i błędy są udziałem każdego człowieka, także moim. Proszę więc o wyrozumiałość i wybaczenie wszystkich trudnych sytuacji, do których nieświadomie doprowadziłam, którym nie potrafiłam zapobiec lub należycie i do końca ich rozwiązać. Pamiętajmy tylko te najlepsze chwile.

Dla mnie coś się kończy, ale nie dla Was. Wy dalej będziecie rozwijać swój Dom. Jestem przekonana, że silni wspólnie zbudowanym przez minione lata kapitałem, wzbogaceni o nowe pomysły potraficie sięgać po nowe sukcesy i poprawiać to, co było niedoskonałe. Ja będę Wam w tym „kibicować”, już tylko jako życzliwy gość. Życzę Wam powodzenia na tej nowej drodze.

Małgorzata Świderska – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy
 w Woliczce
 

Szanowni Internauci!

Wraz z Nowym Rokiem zmieni się na pewno kształt serwisu internetowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce, którym opiekowałem się przez ostatnie kilkanaście lat. Przez te lata starałem się stworzyć miejsce w sieci, gdzie każdy będzie mógł prawie na co dzień śledzić poczynania Uczestników i Pracowników tego Domu. Także jego mieszkańcy mogli się tu zobaczyć i przypomnieć sobie ciekawe przedsięwzięcia, imprezy, zabawy i sukcesy, których doświadczyli od chwili jego powstania. Prowadzenie serwisu nie byłoby możliwe bez współpracy z terapeutami, którzy dbali o bieżący dopływ ciekawych materiałów i życzliwie mobilizowali administratora do zamieszczania niezwłocznej aktualizacji. Dziękuję za możliwość współpracy z Wami. Przez te lata czułem się potrzebny i mogłem się wiele od Was nauczyć.

Nowe czasy i rozwój technologii informacyjnych stawiają przed serwisem nowe wyzwania -  potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań i zmian na lepsze. Jestem przekonany, że nowa odsłona Waszego serwisu spełni oczekiwania Internautów, będzie zawsze aktualna, przystępna, ciekawa i wesoła. Obiecuję, że będę częstym gościem na Waszych stronach.

  Administrator – Janusz Świderski

 

31 grudnia – Pożegnanie Starego Roku

Tegoroczne pożegnanie Starego Roku, ze względu na pandemię, świętowaliśmy w mniej licznym gronie. Jednak nie przeszkodziło to w doskonałej zabawie. Przy dobrej muzyce tańczyliśmy do białego rana... Nie zabrakło tradycyjnego szampana i słodkiego poczęstunku. Dodatkową atrakcją były konkursy i zawody, w których należało wykazać się sprawnością i sprytem, a najlepsi zostali nagrodzeni. Na koniec zabawy wszyscy składaliśmy sobie życzenia, aby ten Nowy Rok 2021 był szczęśliwy i przyniósł zakończenie pandemii.

J.P-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

SPOTKANIE WIGILIJNE 2020

„Gdy wszystko było pogrążone w głębokim milczeniu, a noc w swym biegu dosięgła połowy drogi, Wszechmocne Słowo Twoje Panie zstąpiło z nieba królewskiego tronu”. Tak liturgia Oktawy Bożego Narodzenia odczytuje prawdę, w której święty Jan pokazuje sens tego niezwykłego wydarzenia „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało miedzy nami”.

Kontemplując tajemnicę Wcielenia i nieskończoną miłość Boga, która objawiła się w naszym Panu Jezusie Chrystusie podążajmy każdego dnia za prawda płynącą z historii z Betlejem – że wielkość człowieka nie przejawia się w tym co posiada, lecz w miłości realizowanej każdego dnia przez służbę Bogu, obecnemu w drugim człowieku.

Niech więc cud Bożego Narodzenia sprawi, że nasze serca staną się dla Boga żyjącego w bliźnich, betlejemską stajenką przepełnioną Jego miłością i ciepłem.

 Corocznym zwyczajem nasza rodzinna wspólnota Środowiskowego Domu Samopomocy w dniu 16.12.2020 r. zgromadziła się na wspólnej Wigilii. W tym tak trudnym czasie zmagania się z pandemią we wspólnym świętowaniu  wzięli udział tylko podopieczni oraz pracownicy. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą kontemplując słowa Pisma Świętego z Ewangelii według świętego Łukasza. We wspólnej modlitwie pamiętaliśmy o wszystkich dotychczasowych gościach i przyjaciołach naszego domu. Pani Kierownik skierowała do wszystkich obecnych piękne życzenia świąteczne i zaprosiła do wspólnego świętowania przy stole wigilijnym. Jak co roku nasza pracownia kulinarna na czele z Panią Marzeną  przygotowała potrawy na wigilijne świętowanie. Gospodarzami naszej uroczystości byli wszyscy pracownicy, którzy zadbali aby każdy uczestnik został odpowiednio ugoszczony. W udekorowanym bożonarodzeniowo hallu przy blasku choinki i świec na naszym przystrojonym świątecznie stole pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy: żurek z grzybami i ziemniakiem, groch z kapustą oraz pierogi, nie zabrakło również kompotu z suszonych owoców. Fety dopełniło wyśmienite ciasto z kawą.  Aby tradycji stało się za dość dopełniliśmy zwyczaju wspólnego kolędowania w rodzinnej atmosferze.

 E.R-O.

Zobacz galerię zdjęć >>

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

Tegoroczne Święta pachniały w naszym Domu piernikami ponieważ to z nich powstały wspaniałe choinki, bogato dekorowane, które uświetniły stoły uczestników wigilijnej wieczerzy. Wcześniej, jak co roku, z dbałością o najmniejsze szczegóły, przez prawie dwa miesiące powstawały świąteczne kartki, które zostały przekazane do dyspozycji Gminy. Nie mogło także zabraknąć wspólnego ubierania choinki, ćwiczenia śpiewu kolę i przygotowania świątecznych stroików. Ostatnim etapem było przygotowanie wigilijnych potraw i wystroju naszego Domu

E.Ż-W.

Zobacz galerię zdjęć >>

NIEPODLEGŁA - Nagroda dla Michalinki

Z wielką przyjemnością i zaszczytem gościliśmy przedstawicielkę Wojewody Podkarpackiego, która odwiedziła nas w związku z rozstrzygnięciem konkursu pt. „Ludzie i wydarzenia kształtujące polskie pejzaże” w ramach programu wieloletniego „Niepodległa”.

Nasza Michalinka zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym za pracę graficzną (linoryt) Pt. „Piłsudski”.

Mimo trudnej techniki, jaką jest linoryt, Michalinka świetnie sobie poradziła. Godziny pracy zaowocowały wspaniałą nagrodą i ogromną satysfakcją.

Wielka była radość Michalinki, gdy po otwarciu tajemniczej torby okazało się, że zawiera ona tablet oraz inne akcesoria, a wszystko ze specjalnym logiem „Niepodległa”. Dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci, szczególnie Michalinki, a nas wszystkich zachęci i zmotywuje do wykonywania kolejnych pięknych prac.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

Zobacz nagrodzoną pracę

TAJEMNICA MOJEJ WYOBRAŹNI” KONKURS

Grudzień, to miesiąc niespodzianek! Potwierdziło się to i w tym roku. Oddział Podkarpacki Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych poinformował nas, że laureatką tegorocznej edycji konkursu plastycznego jest nasza uczestniczka Alicja Wiśniowska. Jej praca – „Zaczarowana huśtawka” zajęła II miejsce w kategorii fotografia. W związku z sytuacją epidemiologiczną nie było możliwości zorganizowania uroczystej gali wręczenia nagród, co było dotychczasową tradycją. Nagrodę przekazaliśmy Alicji w obecności św. Mikołaja, który odwiedził naszych uczestników, dlatego też, mimo wszystko, wręczenie nagrody miało uroczystą oprawę. Zaskoczenie Ali było tym większe, że nagrodą jest karta podarunkowa o znacznej wartości.

Na ten sukces pracowaliśmy już od lata i przyczyniło się do niego wiele osób, m.in. Ania, która pozowała do zdjęcia Alicji. Dlatego też WSZYSCY JESTEŚMY ZWYCIĘZCAMI!!!

E.Ż-W.

NAGRODZONE ZDJĘCIE

NAGRODZONE ZDJĘCIE

     

        kliknij na zdjęciu                                        kliknij na zdjęciu

 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Prezenty – kto ich nie kocha i nie czeka na nie z wielkim wytęsknieniem? Zwłaszcza te od św. Mikołaja mają niezwykłą moc. Wnoszą wiele radości i magiczny klimat do naszego, zwyczajnego życia. Szczególnie teraz, gdy zewsząd słyszymy złe wiadomości i z wielu przyjemności musieliśmy zrezygnować, na szczęście z tej nie!

Mimo braku śniegu i ograniczeń sanitarnych św. Mikołaj przybył. Oj, ciężki i duży miał worek wypełniony prezentami. Piękne świąteczne torby skrywały kosmetyki, słodkości oraz ręczniki kąpielowe. Sądząc po minach naszych uczestników, prezenty bardzo się podobały. Wykupione zostały od św. Mikołaja wierszykami, piosenkami i innymi popisami. Święty w wesołym nastroju opuścił nasz Dom i obiecał przyjść za rok. Żegnaliśmy go piosenką o Mikołaju, którą ćwiczyliśmy specjalnie na tę okazję.

M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

26 listopada – Andrzejki

Jak obyczaj i tradycja każą, w naszym Domu zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową. Okazuje się, że pomimo zaostrzonego reżimu sanitarnego, mogliśmy wspólnie bawić się i tańczyć, jak do tej pory (chociaż z zachowaniem wymaganych środków ostrożności). Trzeba przyznać i pochwalić uczestników za odświętne eleganckie stroje, piękne makijaże, wyśmienite nastroje, a wszystko we wnętrzu naszej świetlicy odświętnie przystrojonej. Nie mogło zabraknąć andrzejkowych wróżb, dzięki którym mogliśmy poznać, co czeka nas w przyszłości, oczywiście z przymrużeniem oka. Dużą przyjemnością i rozkoszą dla podniebienia były smaczne sałatki i dobre cisto – prawdziwa uczta.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>    

 

Wycieczki z kijkami nordic-walking

Jak co roku, w kalendarzu naszych imprez nie mogło zabraknąć ulubionej aktywności na świeżym powietrzu. Szczególnie w okresie pandemii ta forma spędzania wolnego czasu była możliwa pomimo obostrzeń i pozwalała pozbyć się nagromadzonego stresu i frustracji związanych z obecną trudną sytuacją. Piękne widoki oraz promienie słońca, to dodatkowy zastrzyk witamin i endorfin, których tak bardzo teraz potrzebujemy. Od wiosny do późnej jesieni udało nam się przemierzyć różne trasy i pokonać wiele kilometrów pełnych pięknych widoków zmieniających się zgodnie z porą roku. Już wyczekujemy pierwszych słonecznych wiosennych dni, aby znowu wyruszyć w rasę.

E. Ż-W., M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>    

 

19 listopada - Dzień Pozytywnego Myślenia

Dzisiaj w naszym domu obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia. Celem tego wydarzenia było uświadomienie uczestnikom znaczenia pozytywnego nastawienia do świata i drugiego człowieka.

Układy taneczne do piosenek "Iść w stronę słońca" oraz "Chocolade" poprawiły nam humory i nastroiły pozytywnie do dalszego działania.

Następnie odbył się konkurs. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się umiejętnością pozytywnego myślenia i znajdowania jasnych stron każdej, nawet trudnej sytuacji. Dla zwycięzców przewidziane były nagrody, a dla wszystkich – słodki poczęstunek.

Na koniec każdy otrzymał cytat motywujący do pozytywnego myślenia każdego dnia.

J.P-Sz.

Zobacz kilka zdjęć >>    

Pamiętamy o zmarłych uczestnikach.

Lecz oni ciągle, przecież żywi,
nadal wytrwale są wśród nas,
ich dusze przy nas pozostały,
tylko ich ciała zabrał czas...

Henryk Rynkowski

Miesiąc listopad kojarzony jest z czasem zadumy nad przemijającym życiem, ze względu na przypadające święto „Wszystkich Świętych”. Licznie odwiedzamy naszych bliskich zmarłych, jak również tych zapomnianych.

I w tym roku wraz z uczestnikami wybraliśmy się na groby naszych zmarłych uczestników. Samodzielnie wykonanymi pięknymi kompozycjami kwiatowymi, zapaleniem znicza i modlitwą nad grobem wyraziliśmy naszą pamięć o tych, którzy byli kiedyś z nami. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

M.W.

Zobacz kilka zdjęć >>

30 września – Dzień Chłopaka

30 września wszyscy chłopcy, ale także mężczyźni chcą się poczuć wyjątkowo. Dlatego w naszym Domu nie mogło zabraknąć uczczenia tego dnia.

Każdy z naszych panów otrzymał upieczony przez nas torcik bezowy z bajecznym kremem i owocami. Lecz najważniejsza była „dobra wróżba” zapisana na papierowym serduszku losowo wybieranym przez naszych „chłopaków”. Każdy z nich mógł przeczytać, że jest np. „wesoły i zaradny”, „opiekuńczy i pomysłowy”, czy na przykład „złota rączka i dobroduszny”.

Mamy nadzieję, że każdy z panów poczuł się doceniony, zaopiekowany i ważny w tym szczególnym dniu.

E.Ż-W., M.M-S., J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć >>

22 września – Na grzyby

W ostatni dzień lata, który okazał się naprawdę słoneczny, wybraliśmy się do lasu w Bratkowicach, tuż nad zalewem.

Podzieliliśmy się na grupy, na czele każdej stał terapeuta, aby bezpiecznie i skutecznie przemierzać leśne gęstwiny. Co prawda, zbiory grzybów  w tym roku nie były zbyt obfite, ale ten długi spacer w obcowaniu z naturą dostarczył nam dużo przyjemności.

Dodatkową atrakcją był posiłek, tym razem zamówiony w restauracji w Głogowie, który w tych okolicznościach przyrody smakował wyjątkowo. Część z nas dotarła na rowerach, co okazało się świetnym, aktywnym początkiem tak miłego dnia.

J.P-Rz.

Zobacz małą galerię>>

8 września – Golf w Trzcianie

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć na terenie Podkarpackiego Klubu Golfowego w Trzcianie.

Trener Jarosław obszernie nam objaśnił zasady gry w golfa, a następnie udostępnił kije golfowe i piłeczki, które mieliśmy okazję przetestować. Przez chwilę czuliśmy się elitarną grupą, bo ten sport jest tak postrzegany.

Do tego wszystkiego dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda. Nasze podniebienia rozkoszowały się grillowaną kiełbasą i kaszanką. Dobrą zabawę na świeżym powietrzu uświetniła głośna muzyka, nie obyło się też bez tańców.

Jeszcze raz dziękujemy za bezinteresowność i gościnność Panu Prezesowi oraz całej ekipie pola golfowego „Dwa stawy”.

M.L.

Zobacz małą galerię>>

4 sierpnia – Lipcowe urodziny

Dzisiejszy dzień był naprawdę wyjątkowy. W wyniku przerwy w zajęciach z powodu koronawirusa dopiero dzisiaj mogliśmy świętować urodziny uczestników, które przypadały w miesiącach: marcu, kwietniu, maju, czerwcu łącznie z lipcowymi.

Na tę okazje grupa teatralna przygotowała specjalny program artystyczny – wiersze z morałem i prawdą życiową oraz dozą pozytywnego humoru. Dla uczczenia jubilatów i nadchodzącej przerwy wakacyjnej spotkanie uświetniły pyszne desery lodowe, słodycze i dedykacje muzyczne. Zabawa trwała na całego i aż żal, że wszystko, co dobre, szybko się kończy.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć>>

3 sierpnia – Wycieczka rowerowa

Pierwszy dzień sierpnia zaczęliśmy od wyjazdu w plener na rowery. W tym roku nasza trasa wiodła przez miejscowości Woliczka, Trzciana, Dąbrowa, Będziemyśl. Pola, łąki, sady – to przyroda, którą mogliśmy podziwiać i się relaksować. Podopieczni, pomimo wysiłku, wrócili w super nastrojach z uśmiechem na twarzy, choć lekko zmęczeni. „Chcesz się zmęczyć pozytywnie, poczuć lato, ruchu zażyć? Wskocz na rower – o nim mowa – z im się wiele może zdarzyć!”

M.W.

Zobacz kilka zdjęć>>

28 lipca – Sprzątanie posesji

Koronawirus, z którym musimy nauczyć się żyć, zmienił również nasze plany. Dwa razy do roku urządzamy „Sprzątanie świata”. W tym roku musieliśmy się skupić na naszej posesji. Korzystając z pięknej pogody zabraliśmy się za porządkowanie ogrodu. Jedni plewili rabaty, inni czyścili kostkę na parkingu, ktoś kosił, ktoś zamiatał i tak całe przedpołudnie pracowaliśmy. Zmęczeni, ale uśmiechnięci poszliśmy na zasłużony posiłek, który w tym dniu smakował wyjątkowo.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć>>

Grillowanie przy gminnej altanie – stawy w Trzcianie.

Wśród bujnej zieleni lipcowego lata spędziliśmy cały dzień relaksując się na łonie natury. Część uczestników  dotarła rowerami, część na kijkach, a reszta busem. Zachwycały nas widoki dzikiej przyrody okolicznych stawów. Przy okazji podglądnęliśmy jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu, jakim jest wędkowanie. Wspólne biesiadowanie przy grillowanych specjałach, przygotowanych przez pracownię kulinarną, umilała skoczna muzyka. Wystarczyło też czasu na spacery po okolicy, tańce i śpiew przy dźwiękach gitary.

J.P-R

POMAGAMY DARII

 https://www.siepomaga.pl/daria 

 Przyłączyliśmy się do akcji wspierającej zbiórkę pieniędzy, tzn#gaszynchallenge , które mają pomóc małej Darii odzyskać zdrowie i dać szansę na życie. Zostaliśmy nominowani do wykonania zadania przez PSONI Sędziszów Młp. filia w Wiercanach,  które zgodnie z wytycznymi miało polegać na zrobieniu 10 pompek i wpłaceniu 5 zł. Wyzwanie zostało przyjęte, pompki wykonane, pieniądze zebrane a filmik z nagraniem umieszczony na naszej stronie internetowej. 

Nasze nominacje:

- Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców działająca przy GCKSiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie

- ŚDS w Rzeszowie

- OSP w Woliczce

Zobacz filmik

Rozstrzygnięcie konkursu

Konkurs ogłoszony z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka, zaowocował licznymi pracami. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, dotarli do pięknych zdjęć Jana Pawła II,  w tym do jego jedynej pielgrzymki  do Rzeszowa  w 1991 roku.

10 czerwca był dniem uroczystej prestacji prac oraz wręczenia  dyplomów i nagród.

Wszyscy autorzy prac otrzymali równorzędne nagrody. Podczas tej uroczystości nie mgło zabraknąć „Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II

M.M-S., EŻ-W.

Zobacz kilka zdjęć>>

W zakładce "Nasze Prace" dodaliśmy nowe zdjęcia prac wykonanych do czerwca 2020 r.

                

wersja 1                                   wersja 2   

Zajęcia w ŚDS zostały wznowione
po okresie zawieszenia

Wznowienie zajęć w ŚDS w Woliczce
Znowu razem !!!

Od poniedziałku 25 maja mogliśmy wreszcie rozpocząć na nowo zajęcia w naszym Domu, oczywiście dostosowując się do nowych, rygorystycznych procedur w związku z trwającą nadal pandemią. Znacznie ograniczyliśmy ilość uczestników, którzy mogą korzystać z zajęć. Wiąże się to ze zmianami w dowozie, jak i organizacji pracy w pracowniach. Uczestnicy dostosowali się do nowych zasad, bo najważniejsze, że jesteśmy znowu razem !!!

Zobaczcie co robiliśmy gdy nie było z nami naszych uczestników i co już robimy razem.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć>>

UWAGA – KONKURS

W związku z tym, że 18 maja przeżywaliśmy setne urodziny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, ogłaszamy konkurs w naszym Domu.

Zadanie dla chętnych uczestników do wykonania w domu, w czasie, gdy zajęcia w ŚDS są zawieszone. Proszę wykonać flagę papieską w formacie A4 (30x20 cm) na kartce papieru, na tkaninie lub innym materiale. Kolory flagi to żółty i biały (patrz niżej). Na fladze należy umieścić wizerunek Jana Pawła II wykonany dowolna dostępną techniką (farby, kredki, plastelina, wydzieranka itp.)

Gotowe prace należy przynieść na pierwsze zajęcia w ŚDS po okresie zawieszenia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone!!!

E.Ż-W., M.M-S.

       lub    

ŚDS  on-line

Przygotowania do tegorocznych świąt zaczęły się już pod koniec lutego. Uczestnicy wykonywali projekty i elementy do kartek i stroików świątecznych. Wszystko szło zgodnie z planem Az do 12 marca, kiedy to okazało się, że zajęci w ŚDS są zawieszone. pierwsze dwa dni, to szok, bezradność i niemoc, ale już od poniedziałku terapeuci wraz z uczestnikami podjęli decyzję, że stworzą grupę na Facebooku i tam razem będą się spotykać, będą zdalnie prowadzone zajęcia i treningi i wspólnie będziemy przygotowywać się do świąt. Tym razem panie plastyczki, pod okiem uczestników i zgodnie z ich instrukcjami, z poszczególnych elementów wykonanych wcześniej przez uczestników wykonały piękne stroiki i dokończyły kartki świąteczne. Aby widać było święta w domu i przygotowanie się na przyjęcie uczestników po przymusowej przerwie kadra postanowiła posprzątać cały budynek. W rytm muzyki panie kręciły bioderkami przy myciu okien, podłóg i umywalek. Filmiki z tych ćwiczeń uczestnicy mogli zobaczyć na zamkniętej grupie FB jako materiał instruktażowy do gimnastyki domowej. Na nadchodzące Święta Wielkanocne życzymy wszystkim uczestnikom i pracownikom zdrowia, ciepła i radości wbrew wszystkim przeciwnościom.

M.Ś.

Zobacz nasze stroiki>>

10 marca – Obchodzimy Dzień Kobiet

„Być kobietą, być kobietą...” nuciły od rana panie, panowie raczej „Baby, ach te baby”. U nas normalnie, jak co roku Dzień Kobiet. Rafał z Robertem upiekli „babeczki”, Janek śpiewał piosenki a Marek od rana rysował karykatury swoich koleżanek. W międzyczasie pani kierownik Gosia dostała symbolicznego kwiatka, który został wręczony z zachowaniem wszelkich procedur zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Po małym poczęstunku nasze panie mogły skorzystać z usług „Salonu upiększania” prowadzonego przez Marcina. Mistrz w swoim fachu, uwierzcie mi. Wszelkiej pomyślności, dużo radości, życia pełnego pozytywnych wrażeń, a w kontakcie z wirusem łagodnego infekcji przebiegu za każdym razem.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

2 marca – Kręgle po raz drugi

My ponownie graliśmy w kręgle. Uczestnicy, którzy nie byli na poprzednim wyjeździe, tym razem mogli spróbować swoich sił. Na kręgielni, jak to na kręgielni czasem strike, czasem pudło, ważne że nie było nudno.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

Tłusty czwartek( i środa)

W naszym ŚDS-ie czujemy się jak w domu. Dlatego nie mogło zabraknąć u nas kultywowania słodkiej tradycji. W środę ze staropolskiego przepisu przygotowaliśmy ciasto na faworki. Postępowaliśmy krok po kroku: długo wyrabialiśmy ciasto, potem ochotnicy ubijali je wałkiem, bardzo cienko rozwałkowaliśmy i smażyliśmy. Smakowite zapachy zwabiły do kuchni wszystkie łasuchy. Faworki obficie posypane cukrem pudrem smakowały wybornie. W tłusty czwartek zjedliśmy zamówione z piekarni w Trzcianie  pączki. A za rok, kto wie, może przygotujemy je sami?

Jak szaleć, to szaleć. W piątek zakończyliśmy karnawał racuchami z serem.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć>>

17 lutego – Na kręgielni „Kula”

W ramach terapii ruchowej wybraliśmy się po raz pierwszy do kręgielni. Dla większości naszych uczestników było to pierwsze zetknięcie „na żywo” z tym rodzajem aktywności. Po zalecanej zmianie obuwia i krótkim wprowadzeniu przystąpiliśmy do rywalizacji. Okazało się, że to spore wyzwanie i wysiłek fizyczny, ale także świetna okazja do zabawy i nauka dystansu do siebie. Pełni wrażeń i w doskonałych humorach wróciliśmy na obiad do ŚDS-u. Szczególne uznanie dla Waldka i Józia, którzy zdeklasowali swoich kolegów.

E.Ż-W., M.W. 

Zobacz kilka zdjęć>>

14 lutego – Walentynki

„Kochać, jak to łatwo powiedzieć…”, a w takim dniu, jak dziś, także łatwo okazać.

Dziś w naszym Domu wyrażaliśmy swoje uczucia poprzez dedykacje muzyczne oraz słodkie muffiny z miłosnymi cytatami, a także przez wspólny taniec. Cały dzień towarzyszyła nam atmosfera wzajemnej akceptacji i życzliwości.

A może właśnie dziś ktoś został ugodzony strzałą Amora?

M.L.

Zobacz kilka zdjęć>>

13 lutego – Zabawa karnawałowa w Ropczycach

„Miło szaleć, kiedy czas po temu…”, a czas taki, to karnawał. Korzystając z zaproszenia otrzymanego z ŚDS w Ropczycach mieliśmy okazję „szaleć” na zabawie w tym zaprzyjaźnionym Domu. W rytm wesołej muzyki bawiliśmy się wraz z uczestnikami z ŚDS w Ropczycach i ŚDS w Dębicy. Konkursy, zabawy i pląsy spowodowały, że ten dzień spędziliśmy bardzo miło. Dopełnieniem wszystkiego był pyszny poczęstunek oraz nagrody i upominki, które wszyscy otrzymali.

Rozbawieni, szczęśliwi i uśmiechnięci z jednej strony, a zarazem smutni, że ten miły czas upłynął tak szybko, wróciliśmy do domu.

Dziękujemy Pani Kierownik, pracownikom i uczestnikom za wspaniałą zabawę i ciepłe przyjęcie.

M.Ś. 

Zobacz galerię zdjęć>>

11 lutego – Dzień Chorego

To już XXVIII Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez św. Jana Pawła II, którego intencją było objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi na potrzeby chorych, a także tych, którzy zawodowo oraz z potrzeby serca będą im pomagać.

Jak co roku, przygotowaliśmy oprawę Mszy Świętej w kościele filialnym pw. św. Józefa w Woliczce. Oprócz wspólnej modlitwy, nasi uczestnicy otrzymali Sakrament Namaszczenia Chorych, który był integralną częścią uroczystości.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć>>

6 lutego – Bal karnawałowy

Tegoroczny bal karnawałowy rozpoczęliśmy krzątaniem się od rana przygotowując kolorowe dekoracje i piękne stroje. Część osób przyniosła własne przebranie i te osoby otrzymały słodki prezent. Tym razem połączyliśmy bal z uroczystym świętowaniem styczniowych urodzin.

Świetną zabawę, przy skocznej muzyce uświetnił poczęstunek. Na pamiątkę zostaną nam piękne, kolorowe zdjęcia.

J.P-Rz.

Zobacz kilka zdjęć>>

30 stycznia - Festiwal Kolęd i Pastorałek 

„O gwiazdo betlejemska zaświeć na niebie...”, to właśnie tą kolędą zaczęliśmy nasze wspólne spotkanie. Festiwal został zapoczątkowany w zeszłym roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników. Jest to wyzwanie, odwaga aby samemu przygotować kolędę lub pastorałkę a capella lub z podkładem muzycznym. Nasze najstarsze uczestniczki przygotowały zapomniane już prawie pastorałki, których z zaciekawieniem słuchaliśmy, natomiast pozostali zaśpiewali te znane i lubiane. Dla jednych było to prawdziwe wyzwanie, a dla uzdolnionych, których nam nie brakuje nic trudnego. Wszyscy biorący udział zostali równo nagrodzeni i zadowoleni wrócili do domów z dyplomem i słodkim upominkiem.

M.M-S., M.W.

Zobacz kilka zdjęć>>

28 stycznia - W teatrze

Wybraliśmy się we wtorek do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt. „Kolacja dla głupca”, jedną z najbardziej popularnych komedii światowego teatru. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Splot wielu zabawnych sytuacji rozbawił całą salę, a śmiechu nie było końca. Później oczywiście dobry obiad i można było, pełnymi wrażeń kulturalnych i kulinarnych, wracać do domu.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć>>

21 stycznia - WYBORY SAMORZĄDU 2020

Nowy rok w naszym Domu  zaczęliśmy od wyboru nowego samorządu . Na samym początku podziękowaliśmy za pracę członkom starego samorządu słodkim upominkiem i gromkimi brawami. Następnie  zostały wyjaśnione zasady wyboru nowego samorządu; głosowanie przez napisanie nazwiska kandydata na kartce i przystąpiliśmy do głosowania. Najwięcej głosów otrzymała Michalinka M. i ponownie została przewodniczącą. Do samorządu zakwalifikowali się również: Teresa R., Anastazja C., Daniel L. W ponownym głosowaniu wybraliśmy na stanowisko ”prezesa” Marka O..

Gratulujemy i życzymy miłej i owocnej pracy nowemu samorządowi.

Opiekunowie samorządu- terapeutki:

Magdalena Mokrzewska -Sarna, Marzena Wiater

Zobacz kilka zdjęć>>

   

Zobacz wydarzenia z roku 2019 >>