Co nowego?

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015 Rok 2014

19 grudnia – Jeździć każdy może

W dniu 19.12.2016 r. w ŚDS w Woliczce odbyły się warsztaty: Bezpieczne poruszanie się po drodze – ,, Jeździć każdy może ’’. Nasi uczestnicy poznawali zasady poruszania się po drodze. Do dyspozycji mieliśmy realną makietę przedstawiającą jezdnię asfaltową, znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Analizowaliśmy różne sytuacje drogowe które wcześniej były przez nas przedstawione w formie scenek. Część praktyczna obejmowała jazdę specjalnie przygotowanym samochodem na wyznaczonym bezpiecznym terenie pod nadzorem doświadczonego instruktora jazdy. Nasi uczestnicy mogli po raz pierwszy siedzieć za kierownicą samochodu osobowego. Dla wielu z nich była to wspaniała przygoda. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

16 grudnia – Spotkanie Opłatkowe

Już po raz dziesiąty na Sali Domu Ludowego w Woliczce przy wspólnym stole i przystrojonej choince spotkali się uczestnicy, ich rodziny, pracownicy ŚDS, a także mili goście – przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańców Woliczki.

W nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas występy przygotowane przez uczestników – przedstawienie na motywach „Nocy wigilijnej” K. Dickensa, wspólne śpiewanie kolęd oraz tańce. Po tej części artystycznej mogliśmy wysłuchać okolicznościowych wystąpień gości, którzy z uznaniem wypowiadali się o wrażeniach z zaprezentowanych występów i pracy naszego Domu. Te życzliwe słowa nie tylko sprawiły nam wielką satysfakcję, ale umacniają nas w przekonaniu, że wspólnota, którą tworzymy i praca, jaką co dzień wykonujemy ma głęboki sens, jest ważna i doceniana.

W następnej części spotkania, którą poprowadził Ksiądz Proboszcz, wspólna modlitwa, wysłuchanie Dobrej Nowiny, opłatek i życzenia sprawiły, że mogliśmy się poczuć, jak w rodzinie, jak w tradycyjnym polskim domu.

Wspólny posiłek złożony z tradycyjnych potraw i drobne upominki dopełniły program tego dnia, który, mamy nadzieję, będzie miło wspominany przy choince w wigilijny wieczór w naszych domach.

Admin

Zobacz galerię zdjęć >>

 

6 grudnia – Wizyta św. Mikołaja

W ten grudniowy śnieżny poranek z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przybycie św. Mikołaja. Jak co roku i tym razem nas nie zawiódł, zawitał do nas w towarzystwie swojej urodziwej gospodyni i świty aniołków.  Św. Mikołaj oczywiście nie przyszedł z pustymi rękami. Oprócz wyczekiwanych prezentów dla każdego uczestnika podarował wraz z Panią Radną Wiesławą Szczepanik  artykuły spożywcze do pracowni kulinarnej. W rolę Św. Mikołaja wcielił się Pan Wójt Adam Dziedzic. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, nie zabrakło recytowanych wierszyków, czy wesołych piosenek oraz pamiątkowych fotek z Mikołajem. W tym dniu każdy z nas na nowo mógł poczuć się znowu dzieckiem. My również w dowód wdzięczności obdarowaliśmy naszych gości  własnoręcznie wykonanymi prezentami.  

 „Zawsze bądź wśród nas, Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz…”

M.M-S., M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

28 listopada – Spotkanie z podróżnikami

W dniu 28.11.2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce gościliśmy prawdziwych podróżników, żeglarzy. Opowiadali oni naszym uczestnikom o przygodach, których doświadczyli w czasie rejsu przez Ocean Atlantycki z Afryki Południowej do Stanów Zjednoczonych. Po drodze odwiedzili wiele dzikich wysp. Mówili o przyrodzie, kulturze i mieszkańcach tychże wysp. Wszyscy uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali naszych gości. Byliśmy pod dużym wrażeniem ich wiedzy i doświadczeń związanych z podróżowaniem.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach naszego projektu: 'Boso przez świat", dlatego też oprócz projekcji multimedialnej i prelekcji naszych gości odbyły się praktyczne zajęcia kulinarne. W naszym Domu przygotowaliśmy pyszne danie inspirowane kuchnią brazylijską- kurczak a 'la Rio de Janeiro. Zobaczcie  sami.

M.G., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

24 listopada – Andrzejki w Zaczerniu

W dniu 24.11.2016 r. w ŚDS w Zaczerniu odbyła się zabawa andrzejkowa na którą zostali zaproszeni nasi uczestnicy.

Podopieczni brali udział w zabawach i konkursach andrzejkowych. Były wspólne tańce i rozmowy podczas których mogliśmy się lepiej poznać. Wszyscy wrócili zadowoleni i w dobrych humorach. Dziękujemy za zaproszenie!

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

23 listopada – Zabawa andrzejkowa

W dniu dzisiejszym odbyło się andrzejkowe szaleństwo , na które zaprosiliśmy zaprzyjaźniony ŚDS      z Ropczyc.  Nasi podopieczni z zaangażowaniem przygotowali całą imprezę. Świetlica została pięknie przyozdobiona na przyjęcie gości.  Grupa kulinarna   dopieściła nasze kubki smakowe pysznymi przekąskami i słodkościami . I dzięki temu mieliśmy dużo energii i wigoru na parkiecie. Tańce przerywane były konkursami z nagrodami dla zwycięzców. Zamiast zwyczajowej składanki przebojów  bawiliśmy się w rytm muzycznych dedykacji. Każdy miał okazję dla wybranej osoby zadedykować ulubiony utwór.

„Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju,
 wolę swoją okaż, najmilszego pokaż”.

Przysłowie ludowe

M.R., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

16 listopada – Dzień Dobrego Humoru

Krótkie, pochmurne, często deszczowe dni sprzyjają melancholijnemu nastrojowi. Dlatego postanowiliśmy zorganizować Dzień Dobrego Humoru – pierwszy w historii naszego Domu.

Nie zabrakło śmiesznych filmów i ulubionych kabaretów, rozklejonych w całym ŚDS-ie humorystycznych rysunków. Wesoło udekorowana świetlica stała się miejscem występów kabaretowych naszych uczestników, którzy bawili nas swoimi dowcipami, skeczami, piosenkami oraz zabawnymi charakteryzacjami, których autorkami były panie terapeutki.

A, że śmiech jest najlepszym lekarstwem, czujemy się dziś wyjątkowo zdrowi i zrelaksowani.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

Wspominamy tych, którzy odeszli

Są dni pełne radości i uniesień, ale są też inne – pełne zadumy i refleksji. I taki właśnie jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarz, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy. Jak co roku, odwiedziliśmy groby tych, którzy kiedyś co dzień byli z nami, a już od nas odeszli na zawsze.

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.

Tutaj napis i kwiat pozostanie.

Ale zmarły gdzie indziej mieszka

na wieczne odpoczywanie (…)

J. Kulmowa - W Zaduszki

M.R., J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

25 października – Dzień Dyni

Jednym z niedocenianych darów jesieni jest dynia, prawdziwa skarbnica witamin (C, D, B1, B2, PP). Dynia przeciwdziała otyłości, nowotworom i chorobom układu krążenia i jak tu jej nie cenić? Dlatego też cały dzisiejszy dzień poświęciliśmy na promowanie tego wyjątkowego warzywa.

Z dorodnych dyń wspólnie przygotowaliśmy smakowitą zupę – krem oraz aromatyczny dżem. Pozyskiwaliśmy także pestki dyni, które słyną ze swych antydepresyjnych właściwości.

Po degustacji przygotowanych potraw nasi uczestnicy mogli wykazać się w quizie wiedzy oraz konkurencjach zręcznościowych z motywem przewodnim dyni. A co było nagrodą? Oczywiście dżem z dyni.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

6 października – sukcesy na polu artystycznym

Dziś nasi przedstawiciele uczestniczyli w niezwykle uroczystej gali rozdania nagród na szczeblu wojewódzkim w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Temat tegorocznego konkursu to: „Gdy w sercu kwitnie muzyka”.

W tym roku po raz pierwszy rozdanie nagród miało tak uroczystą oprawę, a odbyło się ono w głównej auli Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – w miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego województwa. Wręczający nagrody pan marszałek wyrażał się z najwyższym szacunkiem i uznaniem na temat niepełnosprawnych artystów i ich opiekunów.

Tym razem nasi uczestnicy zajęli pierwsze miejsca – w kategorii malarstwo Daniel Lis, a w kategorii tkanina i aplikacja Magdalena Kozdęba. Otrzymali oni cenne nagrody w postaci firmowych zegarków na rękę oraz praktycznych plecaków. Nagrodzone prace mają szansę na zdobycie nagród na etapie ogólnopolskim.

Jesteśmy dumni z naszych zdolnych uczestników i z całego serca trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

5 października - Warsztaty fryzjerskie w Woliczce cd.

Kolejny raz w ramach współpracy naszego ośrodka z klasą fryzjerską  Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie spotkaliśmy się z Panią Agnieszką Majką i jej uczennicami . Włos z głowy spadał gęsto. Farby, henny, papiloty – oj działo się. Zobaczcie zdjęcia.

J.O.

 

Zobacz kilka zdjęć >>

30 września – Pożegnanie lata

W piękny jesienny już dzień zorganizowaliśmy pożegnanie lata połączone z pieczeniem ziemniaków. Rozpaliliśmy wielkie ognisko, do którego każdy mógł sobie wrzucić tyle ziemniaków, ile zamierzał zjeść. Przy ognisku panowała miła atmosfera – powiewał lekki, ciepły wiatr, świeciło cudowne słońce. Dym z ogniska i zapach pieczonych ziemniaków przypomniał nam lata młodości Wspólnie śpiewaliśmy biesiadne piosenki przy dźwiękach gitary. Ten cudowny dzień zakończyliśmy konsumpcją pysznych ziemniaków z dodatkiem masła i białego sera przygotowanych w ramach pracowni kulinarnej. Tak właśnie, trochę z żalem, pożegnaliśmy tegoroczne lato.

M.R.

 

Zobacz kilka zdjęć >>

29 września – Grzybobranie

Korzystając ze wspaniałej pogody, którą przyniósł nam początek tegorocznej jesieni, wybraliśmy się na grzybobranie do bratkowickiego lasu. Najpierw rozgościliśmy się w leśniczówce, gdzie założyliśmy naszą bazę i zaplanowaliśmy kulinarno- rozrywkową część programu. Następnie zdecydowana większość uczestników udała się na spacer do lasu i tam poszukiwaliśmy grzybów oraz podziwialiśmy przyrodę, która juz zaczęła się stroić w jesienne barwy. Nasza wyprawa przyniosła całkiem pozytywny plon w postaci dorodnych, jadalnych grzybów, które postanowiliśmy ususzyć i wykorzystać podczas tegorocznej wigilii. Po powrocie do "bazy" wszyscy ze smakiem pochłaniali pieczone kiełbaski. Rozegraliśmy także szalony mecz w piłkę nożną. Nie wiadomo dokładnie, jaki był wynik, ale wszyscy znakomicie się bawili. Jutro, już w Woliczce, planujemy pożegnać tegoroczne lato.

M.Ś.

Zobacz małą galerię zdjęć >>

28 września - Spotkanie z podróżnikiem

W dniu dzisiejszym gościliśmy Pana Daniela Jakubowskiego, który jest podróżnikiem a zarazem członkiem Podkarpackiego Klubu EKSPEDYCJA w Rzeszowie. Pan Daniel opowiadał nam o swoich górskich wyprawach do różnych części świata. Mówił o ludziach tam żyjących i ich kulturze. Oglądaliśmy ciekawe zdjęcia z wypraw.

Nasz gość prezentował nam profesjonalny sprzęt alpinistyczny i tłumaczył zasadę działania tegoż sprzętu . Chętnie odpowiadał na pytania uczestników , którzy byli bardzo zainteresowani tematyką spotkania.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 – 15 września – wycieczka do Warszawy i Niepokalanowa

Warszawa stolica, miasto innowacyjne, nowoczesne  i piękne – tak mówią ludzie, tak piszą media. Większość z nas dawno tam nie była, więc pojechaliśmy sprawdzić jaka jest prawda. W środę wcześnie rano wyruszyliśmy na północ na podbój stolicy, odwiedzając  po drodze Niepokalanów. Tam mieliśmy zaplanowany nocleg w pobliżu Klasztoru Ojców Franciszkanów. Dotarliśmy tam około południa i po obiedzie zaczęliśmy zwiedzanie całego kompleksu. Niezwykle ciekawym miejscem, które mogliśmy zobaczyć było muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego - założyciela klasztoru. Zwiedziliśmy również Panoramę Tysiąclecia oraz Misterium Męki Pańskiej, a dzień zakończyliśmy udziałem w mszy św.

Kolejny dzień przeznaczony był na zwiedzanie Warszawy. W towarzystwie przewodnika rozpoczęliśmy spacer przyglądając się zabytkom starego miasta z Zamkiem Królewskim na czele, nad którym dostrzec można było w oddali wysokie wieżowce tworzące nowoczesną architekturę miasta.

Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, byliśmy pod Pomnikiem Małego Powstańca, spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem. Było niezwykle ciepło i słonecznie i po kilku godzinach zmęczenie zaczęło dawać o sobie znać, dlatego usiedliśmy na chwilę na ławeczkach w parku Saskim, aby odpocząć. Kolejny etap naszego zwiedzania to Pałac Kultury i Nauki i panorama miasta z tarasu widokowego. Z tamtego miejsca dopiero widać jak olbrzymim miastem jest nasza Warszawa.

Na samym końcu naszej wyprawy dotarliśmy do Łazienek Królewskich. Wszyscy chcieli zobaczyć olbrzymie karpie pływające w stawie, pawie dostojnie przechadzające się po dziedzińcu, zjeść wcześniej obiecane lody i gofry, a może nawet spotkać kogoś znanego z gazet lub TV.

Moglibyśmy tam siedzieć godzinami, gdyby nie to, że trzeba było w końcu wracać do domu. Ta Warszawa da się naprawdę lubić.

J.O.

Zobacz galerię zdjęć >>

> Powiększ to zdjęcie <

7 września - spartakiada "Caritasu"

Już po raz 18 Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizował Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych przeznaczoną dla osób ze Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii  Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej z terenu województwa podkarpackiego. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Garnizonowym, którą celebrował ks. bp Edward Białogłowski. Po Eucharystii wszyscy przeszli na stadion „Podhalańczyk”,  gdzie odbyły się zawody sportowe. Cała impreza przypominała duży piknik rodzinny, którego głównym celem była integracja i dobra zabawa. Każdy został  zwycięzcą, a za swój trud otrzymał  złoty  medal , miskę żołnierskiej grochówki i duży plecak wypełniony słodyczami. Nasz ŚDS reprezentowali Michalina, Kasia, Jola, Daniel i Marcin. Tylu złotych medali nigdy wcześniej nie udało nam się zdobyć J

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

 6 września – impreza integracyjna w Zabajce

Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie, którego inicjatorem jest Podkarpacki Klub Samorządności wraz z Domem "Senior - Wigor" z Bud Głogowskich  oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy  Społecznej w Głogowie Młp. Impreza integracyjna na gościnnym terenie Klubu Jeździeckiego w Zabajce rozpoczęła się od przemówienia Pana Burmistrza Głogowa Młp pana Pawła Baja, który ciepłymi słowami powitał uczestników spotkania. Oprócz nas zaproszeni byli uczestnicy z ŚDS Wysoka Głogowska, Kolbuszowa oraz podopieczni Domu "Senior - Wigor". Po części oficjalnej poczęstowano nas słodkościami i zaproszono do korzystania z przygotowanych atrakcji. Były nimi: animacje, przejazd bryczką, kule do zorbingu, eurobungii, dmuchana zjeżdżalnia, fotobudka, kucyki. Można do woli spacerować po terenie stadniny, głaskać konie, zwiedzać mini zoo, relaksować się na łonie natury. Z wszystkich tych atrakcji chętnie korzystaliśmy, sprawiły nam wiele radości i dostarczyły adrenaliny. Nie zabrakło także pieczenia kiełbasek i wspólnych pogawędek przy stole. Nasi uczestnicy niechętnie opuszczali imprezę. Na koniec oprócz wspaniałych wrażeń i miłej atmosfery, zostaliśmy obdarowani upominkami.

M.R., M. M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

 2 września – rowerami do „Podgorzałki”

Dopiero teraz udało nam się zorganizować długo oczekiwaną wycieczkę rowerową. Długie oczekiwanie wynagrodziła nam wspaniała pogoda – dużo słońca, ale bez męczącego upału. Bardziej sprawni fizycznie uczestnicy pokonali na rowerach trasę ponad 5 km od leśniczówki na Dąbrach aż do myśliwskiej osady na Porębach Krzywskich. Pozostali dojechali busem i przygotowali ogromny grill, który był jedną z atrakcji naszej imprezy. Oprócz grillowanych kiełbasek, które miały wzmocnić nasze siły, nie zabrakło gier, zabaw i tańców przy dźwiękach muzyki. Część osób wybrała się na spacer do pobliskiego lasu, gdzie udało się znaleźć nieco grzybów. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowej energii wróciliśmy na rowerach na Dąbry z mocnym postanowieniem, ze takie wycieczki należy organizować jak najczęściej.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

 Kwiaty na dożynki

Tuż po urlopie czekało nas nie lada wyzwanie – upiększenie Sali w niedawno powstałym budynku na stadionie w Woliczce.

Świeżo pomalowane, ale puste ściany „czekały” na nasze dzieła. Na dziewięciu blejtramach powstał cykl „Kwiaty polskie”, bo któż z nas nie lubi róż, malw, słoneczników, magnolii, tulipanów, narcyzów czy maków?.

Współpraca między naszym Domem, a środowiskiem lokalnym kwitnie, czego niepodważalnym dowodem są te kwietne obrazy. Będzie można je podziwiać już na Gminnych Dożynkach, które odbędą się w tym roku w najbliższą niedzielę właśnie w Woliczce.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

12 lipca - Wizyta strażaków

Wczoraj, czyli we wtorek dnia 12 lipca, mieliśmy u nas w ośrodku  wizytę jednostki Państwowej Straży Pożarnej  z Rzeszowa w ramach wcześniej zaplanowanych zajęć poświęconych profilaktyce zachowań uczestników w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Podczas pokazu funkcjonariusze PSP zaprezentowali możliwości wozu strażackiego, a podczas  pogadanki  udzielili cennych wskazówek dotyczących ewakuacji budynku. W miłej atmosferze mogliśmy utrwalić sobie wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, oglądnąć sprzęt ratowniczy jakim dysponują strażacy, a nawet wejść do wozu strażackiego. Bardzo dziękujemy za wizytę. Od razu czujemy się bezpieczniej J

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

23 czerwca – Dzień Matki i Ojca

Połączone uroczystości z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca odbyły się w tym roku 23 czerwca, kiedy obchodzimy drugie z tych świąt. W sali Domu Ludowego w Woliczce spotkali się uczestnicy i ich najbliżsi. Na naszą imprezę zaprosiliśmy gości – przedstawicieli władz samorządowych powiatu i gminy oraz mieszkańców Woliczki. Dla rodziców i gości uczestnicy przygotowali występ sceniczny oparty na motywach ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”. Współczesne, oryginalne podejście do tematu oraz pełna spontaniczności i ekspresji gra aktorów spotkały się z żywym przyjęciem widowni, a obecna z nami siostra Wioletta cieszyła się, że ziarno przez nią zasiane pleni się całkiem zdrowo. W drugiej części wystąpiła niedawno powstała grupa taneczna z żywiołowym tańcem „Chocolate”. Przed rozpoczęciem tego tańca należy koniecznie spróbować słodkiej czekolady i udekorować nią buzię. Radość i żywioł udzielił się obserwatorom, a tancerze zaprosili do tańca także obecnych gości, którzy całkiem sprawnie poradzili sobie z niełatwym układem tanecznym. Na zakończenie Dorotka z wielkim uczuciem wykonała przedwojenny przebój „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Słodki poczęstunek, serdeczne rozmowy i upominki wykonane przez uczestników dla swoich rodziców i dla gości zwieńczyły to miłe spotkanie.

Admin

Zobacz galerię >>

16 czerwca – Spartakiada

To już 18 raz ponad 300 osób z 65 ŚDS-ów z całego Podkarpacia spotkało się razem, aby uczestniczyć w organizowanej corocznie  Spartakiadzie Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy. Tym razem gospodarzem zawodów była Stalowa Wola. Byliśmy tam i my. Reprezentacja ŚDS w Woliczce w składzie: Edyta, Justyna, Waldek, Robert i Józek po długich i ciężkich przygotowaniach, wcześnie rano stawiła się na zbiórce, aby pojechać na zawody i pokazać na co ich stać. Głodni sukcesu i pełni zapału wystartowali w swoich konkurencjach. Udało się! Wywalczyli trzecie miejsce w dyscyplinie drużynowej zwanej Zaprzęg Cerbera. Wielkie gratulacje! Za rok Spartakiada odbędzie się w gminie Głogów Małopolski. Choć raz będziemy mieli blisko J

J.O.

Zobacz małą galerię >>

15 czerwca – spotkanie integracyjne w Paszczynie

Tego dnia odbyło się spotkanie integracyjno-edukacyjne w leśniczówce Paszczyna. Organizatorem spotkania był ŚDS w Ropczycach. Oprócz podopiecznych gospodarzy i naszych 19 uczestników udział wzięli podopieczni z ŚDS Dębica. Pomimo różnych prognoz, pogoda dopisała. Mogliśmy korzystać z wszystkich proponowanych atrakcji, smakowaliśmy pyszne ciasta, różne napoje oraz chrupiące kiełbaski ze świeżymi warzywami. Parkiet uginał się od tańczących par. Po kilku godzinach wspaniałej zabawy musieliśmy wracać do domu, ale miłe wspomnienia i zdjęcia pozostaną na długo.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 czerwca – IV Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych

Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu poezji w wykonaniu osób niepełnosprawnych była miłość. Wśród 29 wykonawców nie zabrakło naszych uczestników, którzy wzięli udział w następujących kategoriach: recytacja, poezja śpiewana, wywiedzione ze słowa oraz teatr jednego aktora. Nasza uczestniczka Dorotka zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii poezji śpiewanej, a przedstawiony przez Dorotkę i Adasia wiersz Tuwima „Colloquium niedzielne na ulicy” także spotkał się z wysoką oceną Jury i otrzymał wyróżnienie. Miła atmosfera, piękne nagrody ufundowane przez sponsorów, wśród których był Wójt Gminy Świlcza, zachęcają do dalszej pracy i spotkania na kolejnym przeglądzie za rok.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

9 czerwca – Warsztaty garncarskie z udziałem przedszkolaków

Ciepłe czerwcowe dni, jak co roku, stały się okazją do zorganizowania warsztatów garncarskich. Tym razem zaprosiliśmy na nie dzieci z Przedszkola nr 33 w Rzeszowie. Dzieci miały okazję zintegrować się z osobami niepełnosprawnymi, poznać ich talenty, możliwości, a także ograniczenia. Dzieci przygotowały dla nas miłą niespodziankę – krótki występ. Po występie zwiedziły nasz Dom. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pracownie artystyczne oraz siłownia. Następnie przedszkolaki w naszym ogrodzie mogły spróbować swoich sił w zajęciach ceramicznych, w tym z wykonywania naczyń na kole garncarskim. Ta trudna sztuk okazała się wielką przyjemnością dla dzieci. Na świeżym powietrzu wspaniale smakowały świeżo upieczone kiełbaski, po których zaprosiliśmy dzieci do wspólnego tańca „Chocolade”, który ćwiczymy wraz z naszą grupą taneczną. Na koniec tego radosnego spotkania wspólnie bawiliśmy się w różne wesołe zabawy, co pogłębiło naszą integrację. To była piękna lekcja tolerancji dla nas wszystkich.

E.Ż-W.

Zobacz galerię zdjęć >>

8 czerwca – Dzień Piękności

Już po raz kolejny mieliśmy przyjemność, tym razem u nas w ŚDS, gościć grupę uczennic szkoły fryzjerskiej wraz z panią kierownik praktyk fryzjersko-kosmetycznych.

Nasi uczestnicy mogli skorzystać z wszelkich zabiegów upiększających. Panie ścinały, farbowały i modelowały włosy oraz wykonywały hennę. To wielka frajda, radość i wygoda, że nie ruszając się z ŚDS-u każdy mógł poddać się fachowo przeprowadzonym zabiegom fryzjerskim i doświadczyć pozytywnej przemiany swojego wizerunku.

W dowód wdzięczności nasi goście i dobroczyńcy zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi upominkami, a pamiątką tego spotkania będą wspólne zdjęcia. Dziękujemy za mile spędzony razem dzień i już dziś deklarujemy chęć i gotowość do zorganizowania następnego Dnia Piękności.

M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

1 czerwca – świętujemy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka świętowaliśmy w naszej altanie. Pomimo iż wszyscy nasi uczestnicy już dawno ukończyli 18 lat, to jednak każdy z nas choć trochę czuje się dzieckiem, lubi słodycze i dobrą zabawę.

Po porcjach wspaniałych lodów, które zniknęły z pucharków w oka mgnieniu nadszedł czas na konkursy ze słodkimi nagrodami. Uczestnicy mieli do wyboru konkurs zręcznościowy, w którym decydujące znaczenie miały współpraca, zręczność i precyzja ruchów oraz konkurs talentów, w którym wzięła udział zaskakująco duża liczba chętnych. Jedni recytowali, inni śpiewali, jeszcze inni tańczyli. Najważniejsze było to, że wszystko odbyło się w radosnej atmosferze i wszyscy poczuliśmy się odrobinę młodsi.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 maja – Wycieczka na lotnisko

Dziś odbyliśmy wycieczkę do portu lotniczego w Jasionce. Nasi uczestnicy mogli zobaczyć, jak funkcjonuje to nowoczesne lotnisko i kto na nim pracuje. Dowiedzieliśmy się jak w tym miejscu działa ochrona lotniska i straż pożarna. Zobaczyliśmy jak lądują i startują mniejsze i większe samoloty pasażerskie. Było bardzo wesoło i ciekawie. Na pewno ten dzień będzie zapamiętany przez naszych uczestników. Pomimo deszczu, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

kwiecień, maj - Wiosenne porządki

W ramach wiosennych porządków uczestnicy naszego ośrodka podjęli się sprzątania najbliższej okolicy. Wyposażeni w worki idąc wzdłuż drogi zbierali rozmaite pozostałości w pobliskich rowach. W miłej i sympatycznej atmosferze przy ładnej pogodzie udało się uzbierać kilka niemałych worków woliczańskich śmieci. Ta nasza eko-zabawa była prowadzona w ramach codziennych treningów i zakończyła się w dniu  11 maja, kiedy to oficjalnie obchodzony jest „Dzień bez śmiecenia”. Akcja będzie kontynuowana w latach następnych, dlatego uprzejmie uprasza się dbanie o środowisko i  niezaśmiecanie terenu J

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

Dla lokalnej społeczności i dla siebie

Już tradycją stało się, że każdego roku odnawiamy nadwyrężone zębem czasu figury świętych znajdujące się w Woliczce. Drugą młodość uzyskały już figurki z parafialnej szopki, stary krucyfiks i figury z kapliczek. Ostatnią taką pracą była renowacja postaci św. Floriana – patrona strażaków z OSP w Woliczce.

Prace renowacyjne i konserwatorskie wykonywane w naszym Domu są ciekawą i pożyteczną formą współpracy ŚDS z lokalnym środowiskiem. Nasi uczestnicy uczą się zasad konserwacji, precyzyjnego malowania, zdobienia i werniksowania rzeźb, a efekty tych działań stają się wizytówką naszego Domu i świadectwem zaangażowania, zdolności i możliwości naszych podopiecznych. Widząc efekty swojej pracy, uczestnicy czują się dowartościowani, potrzebni i uzyskują motywację do rozwijania swoich umiejętności i uzdolnień.

Niech św. Florian strzeże i wspomaga dzielnych strażaków z Woliczki.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

20 kwietnia – Dzień Piękności

Dziś mieliśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Dziewiętnastu naszych uczestników poddało się metamorfozie fryzjersko-kosmetycznej. Pod czujnym okiem pani Agnieszki – kierownika praktyk fryzjersko-kosmetycznych, uczennice szkoły doskonaliły swoje umiejętności w zakresie: farbowania, ścinania, modelowania i pielęgnacji włosów oraz wykonywaniu henny i makijażu.

Nasi uczestnicy byli bardzo zadowoleni z efektu tych zabiegów. Poprawa wizerunku sprawiła, że uczestnicy powrócili w fantastycznych humorach i z radością przyjmowali komplementy od terapeutów, a także od swoich najbliższych w domu.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

5 kwietnia - Dzień papieski

W dniu 05.04.2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce odbył się Dzień Papieski. Z tej okazji nasi podopieczni przygotowali wystąpienie słowno - muzyczne. Odbyła się projekcja filmu o św. Janie Pawle II (film biograficzny), a następnie przeprowadzony został konkurs wiedzy o papieżu Polaku. Na koniec spotkania zaśpiewaliśmy piosenkę BARKA.

M.G

Zobacz kilka zdjęć >>

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Przygotowania do tegorocznych Świąt Wielkanocnych zaczęliśmy zaraz po zakończeniu karnawału. Sporo czasu zajęło nam wykonanie ponad dwustu kartek świątecznych. Równocześnie przygotowywaliśmy elementy stroików oraz kwiaty do palmy wielkanocnej. Wysoką i piękną palmę zanieśliśmy do kościoła, a stroiki będą tworzyć nastrój świąteczny u naszych przyjaciół. W tym roku świąteczne ozdoby będzie można także oglądać na wystawie w hallu Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Admin

Zobacz kilka zdjęć >>

8 marca - Dzień Kobiet

W tym tygodniu odbyła się u nas wcześniej zaplanowana mała uroczystość zorganizowana z okazji niedawno obchodzonego, choć nieco zapomnianego święta jakim był Dzień Kobiet. Podobno był też również dzień mężczyzny, więc nasze chłopaki chętnie do imprezy się dołączyli. Każda osoba dostała ładnie zapakowane serce z piernika z dedykacją w formie krótkiego wierszyka.

Oto jeden z nich: Hela bardzo TV lubi, problem gdy się pilot zgubi. Bronek wtedy wnet przybywa, bo czasu mało i szybko ubywa. Pośpiech wręcz panika, bo tu serial nad seriale wnet ukaże nam się na ekranie. Jest! Zdążyłam, pstryk włączyłam. Teraz sobie wypoczywam. „Stulecie wspaniałe ogląda się naprawdę doskonale”.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

4 marca – zaczynamy już myśleć o świętach

Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach lokalną działaczkę społeczną Panią Janinę Kocan, która w Woliczce i okolicach słynie z talentu do ręcznych robótek oraz bibułkarstwa. Na początku Pani Janina opowiedziała nam o tradycyjnych ozdobach wykonywanych z bibuły. Przekazała nam wiele informacji i ciekawostek. Pod jej czujnym okiem nasi uczestnicy wykonali piękne kwiaty z bibuły, które posłużą nam do ozdobienia palmy wielkanocnej. Dzięki takim ludziom i takim spotkaniom możemy mieć nadzieję że tradycja nie zaginie, a to co nam zostało przekazane, my przekażemy młodszym pokoleniom.

M. M-S., E. Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

15 lutego - Walentynki

Tegoroczne walentynki wypadały w niedzielę, dlatego też my, w naszym Domu, świętowaliśmy 15 lutego, w poniedziałek. Już od rana rozpoczęliśmy warsztaty rękodzieła, podczas których zapoznaliśmy się z nowa techniką - porcelaną na zimno. Delikatna biała masa zmieniała się w naszych rękach w piękne serduszka, kwiaty i inne walentynkowe ozdoby. Nie zapomnieliśmy także o przygotowaniu walentynek dla dzisiaj nieobecnych, a bardzo przez nas kochanych terapeutkach tj. p.Justynce i s. Wioli.

Druga część obchodów święta patrona zakochanych odbyła się w świetlicy, po obiedzie. W konkursie muzycznym „Jaka to miłosna melodia?” najwięcej walentynkowych przebojów rozpoznała Oliwka. Natomiast w konkursie „Kalambury o miłości” rewelacyjna była Michalinka.

Życzymy sobie, aby atmosfera miłości towarzyszyła nam w każdym kolejnym dniu, aż do następnych walentynek.

M. M-S., E. Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

12 lutego - Odwiedzamy Islandię

Dzisiaj odwiedziły nas dwie sympatyczne podróżniczki Beata i Ania, które były na Islandii i postanowiły podzielić się z nami swoimi wrażeniami. Mogliśmy zobaczyć piękne zdjęcia z ciekawymi zjawiskami atmosferycznymi, które występują w tamtych rejonach. Słuchaliśmy historii o ciekawych ludziach i sytuacjach. Uczestnicy czynnie brali udział w drugiej części spotkania. Musieli podać cechy osoby przedsiębiorczej. Osoba przedsiębiorcza to taka osoba, która m.in. potrafi zorganizować i zaplanować wyjazd za granice. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Towarzyszyły nam śpiewy i tańce. Robiliśmy wspólne zdjęcia. Panie dostały od nas na pamiątkę piękne kubki wykonane przez podopiecznych ŚDS.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 lutego - Dzień Chorego

11 lutego 2016 roku obchodziliśmy XXIV Światowy Dzień Chorego. W związku z tym podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce czynnie uczestniczyli we Mszy Św. poprzez modlitwę, przygotowanie czytania, psalmu, śpiew. Mszy św. Przewodniczył ks. Proboszcz Antoni Czerak. Podczas liturgii udzielany był sakrament namaszczenia chorych. W tym dniu towarzyszyła nam siostra Wiola "Nasz Anioł", która wcześniej pracowała z nami.

M.R, M.G

Zobacz kilka zdjęć >>

4 lutego - Ostatki

W tym roku zabawa ostatkowa zbiegła się  u nas z tłustym czwartkiem. Jak się bawić to się bawić, wszak to ostatnia okazja w tym karnawale. Specjalnie na dziś przygotowaliśmy wystrój świetlicy. Nasi uczestnicy przyszli pięknie wystrojeni. Jeszcze tylko małe upiększenie przez Panią Ewelinkę, która wyczarowała piękne fryzury i makijaże i zaczęliśmy zabawę. Oprócz tańców, nie zabrakło także urozmaiceń w postaci wesołych konkursów, przygotowanych przez pana Mariusza, a nagrody?  Oczywiście były nimi smakowite pączki, których aromat unosił się w całym ŚDS. Szampański nastrój zmącił nam trochę smutek z powodu pożegnania naszego kierowcy - Pana Wojtka, który w krótkim czasie zaskarbił sobie naszą ogromną sympatię.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

2 lutego - Profesjonalni Niepełnosprawni

W tym tygodniu zakończyła się kolejna edycja szkoleń z cyklu „ Profesjonalni niepełnosprawni” organizowanych przez Fundację Aktywizacja. Tym razem nasi uczestnicy brali udział w szkoleniu informatycznym „Podstawy obsługi komputera i Internetu”. W ramach zajęć realizowano tematy związane z edycją tekstu w programie Word oraz obsługą poczty elektronicznej. Odbyliśmy także spotkania z prawnikiem oraz doradcą zawodowym, który pomaga niektórym uczestnikom znaleźć pracę.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

15 stycznia – Wspólne kolędowanie

Ponieważ zima zaczęła pokazywać swoje prawdziwe oblicze dopiero po świętach, więc na jej powitanie zorganizowaliśmy w naszym Domu wspólne kolędowanie. Śpiewaliśmy znane polskie kolędy. Podczas wspólnego śpiewu czuło się w dalszym ciągu świąteczny klimat. Uczestnicy mogli także spróbować swoich sił w graniu na instrumentach muzycznych, co w dużym stopniu uświetniło nasze spotkanie.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

Zobacz wydarzenia z roku 2015 >>