Co nowego?

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016 Rok 2015

29 grudnia – Dzień Dobrego Humoru

W dniu 29.12.17 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce odbył się kolejny już Dzień Humoru. Z tej okazji przygotowaliśmy ciekawe, a zarazem śmieszne zabawy. Konkurencje polegały na jedzeniu kwaśnych i nietypowych potraw, zadaniach wymagających zręczności i odwagi. Oczywiście nie mogło zabraknąć śmiesznych dowcipów i skeczy. W dobry nastrój wprowadziły nas ciekawe przebrania.

Tego dnia, kiedy już opadły emocje związane z dniem humoru mogliśmy ugościć księdza z wizytą duszpasterską. Rozmawialiśmy o ciekawych wydarzeniach, a także  sprawach dotyczących parafii.

Na koniec składaliśmy sobie noworoczne życzenia i pożegnaliśmy stary rok.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 grudnia – Dzień Życzliwości

To  już ostatnie dni bieżącego roku, ale życzliwość jest zawsze na czasie. Na wstępie  wyjaśniliśmy czym jest „życzliwość”, ponieważ można ją interpretować na różne sposoby. Może się odnosić  jako stosunek do innego człowieka, jako sposób zachowania, jako dobro serca, cecha charakteru. Poznaną teorię wykorzystaliśmy w praktyce, mówiąc sobie nawzajem  życzliwe słowa. Gdy usłyszeliśmy ich tak wiele, wszystkim zrobiło się bardzo przyjemnie i ciepło na sercu. Na koniec najbardziej „wprawieni” w mówienie komplementów uczestnicy stanęli do ”pojedynku  na miłe słówka”. Walka była wyrównana, życzliwe słowa latały w powietrzu, a zwycięzcy zostali nagrodzeni.  Mamy nadzieje, że taki dzień jak dziś będzie u nas  na co dzień.

„Małe radości i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...”

M.R., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

15 grudnia – Środowiskowe Spotkanie Wigilijne

Na tradycyjnym spotkaniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, w Sali Domu Ludowego w Woliczce, zebrali się uczestnicy, ich rodzice i opiekunowie, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańców Woliczki.

Po powitaniu gości w świąteczny nastrój wprowadziła nas grupa teatralna przedstawieniem jasełkowym przygotowanym pod kierunkiem Eweliny Żyradzkiej-Woźny i Magdaleny Mokrzewskiej-Sarny. Przesłaniem przedstawienia było, jak natłok codziennych trosk, pokus współczesnego świata i szkodliwych uzależnień przesłania nam tajemnicę przyjścia Chrystusa do ludzi i nieskończonej miłości Boga.

Następnie grupa taneczna prowadzona przez Ewelinę Żyradzką-Woźny i Marzenę Róg poruszyła zebranych wykonując żywiołowy taniec aniołów. Na zakończenie części artystycznej grupa uczestników biorących udział w nauce języka angielskiego zaśpiewała kolędę „Cicha noc” w języku Szekspira. Ostatnią zwrotkę zaśpiewali już wszyscy po polsku. Grupę prowadzi Pani Monika.

W imieniu Pana Wójta i władz samorządowych życzenia obecnym na spotkaniu złożył Sekretarz Gminy Pan Józef Wilga.

Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa odczytał ksiądz proboszcz Antoni Czerak. Po wprowadzeniu, krótkiej modlitwie i odśpiewaniu kolędy wszyscy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Na wspólny posiłek złożyły się tradycyjne potrawy wigilijne i słodki akcent. Gościom i uczestnikom usługiwali terapeuci, pracownicy i wolontariusze.

Tak wprowadzeni w świąteczny nastrój wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania składamy serdeczne życzenia, aby w ich domach, przy wigilijnym stole gościły rodzinne ciepło, radość i miłość, a jedno wolne nakrycie było wyrazem gotowości przyjęcia pod wspólny dach i podzielenia się z każdym bliźnim, który tego potrzebuje.

Admin

Zobacz galerię zdjęć >>

Przedszkolaki współpracują z niepełnosprawnymi

W ramach idei integracji osób niepełnosprawnych, terapeuta z naszego Domu poprowadził bożonarodzeniowe warsztaty w Publicznym Przedszkolu nr 33 w Rzeszowie dla Rodziców i dzieci. Nasi uczestnicy przygotowali odlewy gipsowe o tematyce świątecznej, które następnie malowano w przedszkolu. Ponadto terapeuta na wstępie przybliżyła zgromadzonym czym jest ŚDS i na czym polega terapia jego uczestników. Przeprowadziła także krótki pokaz wykonywania odlewów.

Zgromadzeni Rodzice i dzieci z pasja oddali się dekorowaniu świątecznych ozdób. Wszystkim udzieliła się miła, rodzinna, przedświąteczna atmosfera.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

6 grudnia - Wizyta Świętego mikołaja

W tym magicznym dniu każdy czy to duży, czy mały, czeka na prezent od Mikołaja. Tak też właśnie nasi uczestnicy oczekiwali na Świętego z wielką niecierpliwością. Nadszedł wreszcie ten moment. Radosny dźwięk dzwonka ogłosił nadejście oczekiwanego gościa, który aż uginał się od worka wypchanego prezentami. Nasi uczestnicy wzywani po kolei przez Świętego Mikołaja bez tremy siadali mu na kolanach do pamiątkowego zdjęcia, a co odważniejsi śpiewali mu piosenki, recytowali wiersze, bądź tańczyli. Niestety nasz miły gość, z powodu licznych obowiązków, musiał nas opuścić. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i przyjechał do nas niespodziewanie Pan Wójt. Niektórym wydał się dziwnie podobny do Świętego Mikołaja…J Czy mieli rację? Na koniec tego miłego dnia nie zabrakło słodkiego poczęstunku i w miłej atmosferze spędziliśmy ten magiczny czas. Święty Mikołaju, pamiętaj o nas w przyszłym roku. J

Obfity w prezenty worek Świętego Mikołaja był tak obfity dzięki pomocy Agrogurtu S.A w Rzeszowie, który co roku pamięta o naszych uczestnikach. Za tę pamięć serdecznie dziękujemy.

M.R., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

23 listopada - Zabawa andrzejkowa

Listopad to nie tylko dżdżyste, pochmurne i ponure dni, ale także czas tańców i zabaw andrzejkowych przed nadchodzącym adwentem. Nasi uczestnicy to wspaniali tancerze, dlatego już dzisiaj rozpoczęliśmy andrzejkowe tańce. Przygotowana sala Domu Ludowego zapełniła się nie tylko naszymi uczestnikami, ale także tancerzami z ŚDS w Ropczycach, ŚDS w Nowej Wsi oraz ŚDS w Sędziszowie Małopolskim z filią w Wiercanach. Pracownia kulinarna przygotowała pyszne sałatki, przekąski oraz słodkie ciastka. Do tańca zaś przygrywał zespół muzyczny „Nosowianie” z solistką – wokalistką. Nie zabrakło zabaw i konkursów, których uczestnicy byli nagradzani. Czas szybko upływał i niektórych trudno było namówić do zakończenia imprezowania.

Dziękujemy serdecznie zespołowi muzycznemu, który przygrywał nam "pro publico bono".

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

8 listopada - Gala wręczenia nagród w konkursie plastycznym  PFRON w Filharmonii Podkarpackiej

Nareszcie sukces! Długo oczekiwany i w pełni zasłużony! Za swoją rzeźbę „Husaria” Nasza Dorotka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym pt.:„Moja Ojczyzna” organizowanym przez PFRON. Wysiłek i talent Dorotki został po raz pierwszy doceniony przez jury konkursu, mimo iż co roku bierze w nim udział. Jest to dowód na to , że osoby utalentowane, z pasją, pracowite, kiedyś w końcu zostaną docenione. Cieszymy się wraz z Dorotką dzisiejszym dniem, który okazał się dla niej szczególny. Przyjęła gratulacje i nagrodę z rąk dyr. PFRON Macieja Szymańskiego oraz pani Moniki Bernat z wydziału Polityki Społecznej, reprezentującej nieobecnego Marszałka. Usłyszała wiele ciepłych słów od członków jury i terapeutów. A na koniec, jak prawdziwa gwiazda, udzieliła wywiadu, który został wyemitowany w aktualnościach TV Regionalnej jeszcze tego samego dnia (odsyłamy wszystkich do oglądnięcia materiału z 8 listopada br.). Jeszcze zdążyliśmy pójść na spacer po malowniczym parku otaczającym zamek i wróciliśmy do Woliczki.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

Aktualności TVP Rzeszów z 8 listopada 2017 r.

Czas pamięci, czas zadumy

Czas zadumy i wspomnień  związany z dniem Wszystkich Świętych skłania nas do refleksji nad egzystencją  i przemijaniem.  Wtedy odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych, aby powspominać i przez chwilę być razem z nimi. Również my pamiętaliśmy o osobach, które od nas odeszły i nigdy już nie wrócą. Uczestnicy ŚDS złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach zmarłych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

31 października - Spotkanie z… florystą

Tym razem w cyklu „Spotkanie z…”, podczas którego zapraszamy ciekawe osoby, gościliśmy zaprzyjaźnionego florystę. Okazja do spotkania była szczególna - czas komponowania stroików na groby naszych zmarłych uczestników. W tym roku pomógł nam w tym fachowiec, pan Sebastian. Podziwialiśmy, jak w mgnieniu oka z pod jego ręki wyszły cztery piękne i różnorodne kompozycje, które będą symbolizowały naszą pamięć o tych, których już nie ma, a kiedyś byli z nami i byli dla nas ważni.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

30 października – Dzień Piękności

To już kolejny raz Pani Agnieszka i po raz pierwszy Pani Bernadetta przyjechały ze swoimi uczennicami kl. IV Technikum Fryzjerstwa aby upiększyć i uszczęśliwić naszych uczestników.

Wiele naszych pań i panów poddało się ścinaniu i układaniu fryzur. Najbardziej pracochłonne było nakładanie wielokolorowych pasemek mieniących się kolorami jesieni. Szczególnym wyzwaniem było wykonanie tych zabiegów u osób poruszających się na wózkach. Spora liczba pań skorzystała z zabiegu henny. Dzięki zaangażowaniu całej ekipy około 30 osób doznało metamorfozy swego wizerunku i 1 listopada mogli pokazać się pozytywnie odmienieni podczas rodzinnych spotkań.

Nasi uczestnicy w podziękowaniu za całodzienny trud ofiarowali ceramiczne aniołki, które będą, miejmy nadzieję, miłą pamiątką i zachętą do następnych podobnych wizyt.

 

Zobacz kilka zdjęć >>

24 października – "Dzień Pieroga”

Czy znamy osoby, które nie lubią pierogów ? Chyba jest ich bardzo niewiele, dlatego postanowiliśmy uczcić tą tradycyjną polską potrawę organizując po raz pierwszy w naszym Domu „Dzień Pieroga w Polskiej Kuchni”.

Już od rana wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami z dużym zaangażowaniem i uśmiechem przystąpili do pracy. Przy lepieniu pierogów można porozmawiać na różne tematy i poćwiczyć zdolności manualne, dlatego wykorzystaliśmy ten dzień nie tylko na kulinarne doznania.

Na stole pojawiły się pierogi ze szpinakiem, soczewicą, kapustą, żurawiną, z jabłkiem oraz ruskie. Po pracochłonnych przygotowaniach przyszedł czas na degustację. Każdy z uczestników otrzymał na talerzu dużą porcję pierogów, które wszystkim bardzo smakowały.

Już wiemy, że „Dzień Pieroga” na stałe zagości w naszym kalendarzu imprez.

K.N.

Zobacz kilka zdjęć >>

20 października - Warsztaty na kole garncarskim

W tym roku wyjątkowo  nasze warsztaty zorganizowaliśmy tylko we własnym gronie, bez zapraszania gości. W poprzednich latach uczyliśmy dzieci z przedszkoli i szkół. Dziś skupiliśmy się na szkoleniu nowych uczestników naszego ŚDS- u. W związku z pogodą warsztaty nie odbyły się tradycyjnie w ogrodzie lecz w pracowni kulinarnej, tym razem zamienionej w artystyczne studio. Jak zwykle mogliśmy liczyć na otwartość i zaangażowanie naszych podopiecznych. Na „pierwszy ogień” poszli nowicjusze, a później z relaksacyjnych walorów pracy na kole garncarskim mogli korzystać wszyscy chętni, łącznie z naszymi Paniami, Anią - stażystką i  Ewą - psycholog.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

Nasze wycieczki z kijkami

Nordic walking jest rodzajem aktywności fizycznej łatwiejszym i bardziej efektywnym niż wiele innych, ciekawych, ale z różnych powodów trudniejszych. Marsz z kijkami, przy dobrym opanowaniu techniki, uaktywnia 90% mięśni całego ciała, obniża poziom stresu, zwiększa pobór tlenu. Jego zalety można by jeszcze długo mnożyć, ale teoria teorią, my postanowiliśmy przejść do praktyki. Korzystając ze sprzętu, który mamy, wspaniałych widokowych tras, naszego wolnego czasu i zaangażowania - zorganizowaliśmy cztery rajdy od wiosny do jesieni tego roku. Było czasem ciężko, ale zawsze wesoło, zdrowo i interesująco. Zobaczcie sami…

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 października Turniej kulinarny

Uczestnicy ŚDS z Woliczki wzięli udział w integracji społecznej osób niepełnosprawnych, a był to turniej kulinarny „ Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie „Razem” z Bud Głogowskich i ŚDS z  Wysokiej Głogowskiej. Impreza odbyła się w gościnnych progach – Centrum Promocji Obszarów Natura 2000. Spotkanie, w ramach projektu ,miało na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Po przyjeździe przedstawicieli ŚDS-ów i WTZ-ów nastąpiło powitanie grup oraz zaproszonych gości przez ks. dr Piotra Potyrałę, panią kierownik ŚDS w Wysokiej Głogowskiej oraz przedstawicielki Wydziału Polityki Społecznej. Kolejnym etapem były warsztaty teoretyczne Jacka Świerka mistrza „Carvingu”. Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli ten termin a oznacza on sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach. Okazało się , że z owoców i warzyw można wyczarować prawdziwe cuda: kwiaty, łabędzie, egzotyczne palmy czy … młodą parę. Wszyscy patrzyli zauroczeni a pan Jacek chętnie dzielił się posiadaną wiedzą i demonstrował swoje niezwykłe umiejętności.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił wykonując rzeźby z warzyw i owoców. Przedstawiciele ŚDS-ów i WTZ-ów rywalizowali próbując naśladować mistrza. Wszystkie prace prezentowały się interesująco i jury miało problem z wyłonieniem laureatów. Chociaż nie zajęliśmy miejsca  na podium wróciliśmy obdarowani prezentami. Myślę, że zdobyte umiejętności postaramy się wykorzystać w przyszłości aby zaskoczyć zaproszonych gości.

M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

10 październikaWielkie sprzątanie

W dniu dzisiejszym w naszym ośrodku odbyło się sprzątanie świata. Nasi uczestnicy wyruszyli w teren z workami i taczką, aby pozbierać śmiecie znajdujące się przy drodze. Najczęściej były to butelki i papiery. Czasami trzeba było przeskoczyć przez rów co wymagało dobrej sprawności fizycznej. Wszystkim dopisywały dobre humory. Na koniec mogliśmy pochwalić się ilością pozbieranych śmieci. 

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

2 października – Święto Pieczonego Ziemniaka

Dzisiaj, przy pięknej pogodzie, odbyło się pożegnanie lata i pieczenie ziemniaka. Rozpalone wielkie ognisko podsycał wiejący ciepły wietrzyk. Oczekiwanie na pieczone ziemniaki umilał nam śpiew przy akompaniamencie gitary. Było bardzo wesoło i głośno, aż niektórzy nadwyrężyli struny głosowe. Później pozostało już tylko delektować się pieczonymi ziemniakami z dodatkiem masła i sera z ogórkiem, który przyrządzili uczestnicy pracowni kulinarnej. Wszyscy najedzeni i w dobrych humorach poczuliśmy, że to już koniec lata. Z lekkim żalem uświadomiliśmy sobie, że to już ostatnia z naszych plenerowych imprez w tym roku.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

29 września - Na grzyby

W dniu 29.09.2017 r. nasi uczestnicy wybrali się do leśniczówki Bugaj w Bratkowicach. Głównym celem wycieczki było grzybobranie. Mieliśmy wspaniałą pogodę dzięki czemu zbieranie grzybów było dla nas samą przyjemnością. Po grzybobraniu wybraliśmy królową / króla grzybobrania. Najlepsi otrzymali miłe nagrody. Potem w wolnym czasie graliśmy w piłkę i spacerowaliśmy w otoczeniu pięknej przyrody. Nie obyło się bez smacznej kiełbaski z grilla. Wszyscy wracali z wycieczki zadowoleni i uśmiechnięci.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

27 września - Wycieczka do Fabryki Bombek w Nowej Dębie

Do Bożego Narodzenia, jeszcze sporo czasu Za oknem słonce, a uczestnicy wyruszyli na wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika obejrzeliśmy Muzeum Bombki Choinkowej. Na własne oczy zobaczyliśmy etapy powstawania bombki. okazało się, że praca przy produkcji szklanych cudeniek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.

Najlepszym  punktem wycieczki były warsztaty, podczas których każdy stworzył bombki według własnego pomysłu. Nie zabrakło czasu na zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy mógł wybrać coś dla siebie. Był tez czas na małe co nieco w restauracji znanej sieci fastfudów - dla odmiany od codziennych zdrowych obiadów.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Relację z wycieczki przygotowała uczestniczka Kasia G.

Zobacz kilka zdjęć >>

7 września Olimpiada "Caritasu"

Z radością wzięliśmy udział w XIX Olimpiadzie dla osób niepełnosprawnych pod patronatem Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W kościele Garnizonowym uczestniczyliśmy we mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. Kolejnym etapem był przemarsz grup uczestniczących w spartakiadzie na stadion Podhalańczyk gdzie zostały wygłoszone przemówienia, powitania przez organizatorów, jak również zaproszonych gości. Potem na dobre zaczęła się  rywalizacja pomiędzy uczestnikami. Konkurencje sportowe były zróżnicowane i każdy mógł spróbować swoich sił na miarę swoich możliwości. W przerwie nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz pysznej wojskowej grochówki. Każdy z uczestników otrzymał gratulacje jak również zasłużony, wywalczony medal. Przyjemnie spędziliśmy ten dzień i z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do domów.

 „Sport rzeźbi nie tylko ciało,
Lecz również charakter”.

 M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

6 września – wycieczka do Kurozwęk

Jak co roku, wycieczka krajoznawcza odbyć się musiała. Prognoza pogody na dzień 6 września nie była najlepsza. Część grupy zdecydowała się zostać w domu. Reszta zebrała się w Woliczce i na czele z naszą Panią kierownik wyruszyliśmy w drogę. Po około 1,5 godziny dotarliśmy do pałacu w Kurozwękach.

Przy chłodnej, ale na szczęście bezdeszczowej pogodzie wsiedliśmy na wóz. Do wozu nie były wprawdzie zaprzężone bizony tylko najzwyklejszy traktor, ale był to początek bizon safari. W trakcie jazdy mogliśmy się przyjrzeć tym niespotykanym w Polsce zwierzętom. Ciekawostki z życia stada opowiadała pani przewodnik.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie zamkowych lochów dusznych, ciemnych i przygnębiających. Ze środka dobiegały jęki więźniów. Nikt z nas nie chciałby zasłużyć na taką karę.

Opuściwszy kazamaty udaliśmy się do pałacu. Pałacowe komnaty, zwłaszcza sala balowa, okazały się piękne, podobnie jak obrazy na ścianach, w tym portrety właścicieli zamku. Dla niektórych uczestników wycieczki to pierwszy wyjazd, w tym pierwsza okazja do zjedzenia obiadu w pałacowej komnacie. Po posiłku nadszedł czas spaceru po parku i wspólnych zajęć.

Wszystko co dobre zawsze trwa za krótko. Czas było wracać do domu. Czekamy na wyjazd za rok.

Wycieczkę pięknie opisała uczestniczka Kasia G.

Zobacz kilka zdjęć >>

 

1 września – Wycieczka do Podgorzałki

Jak co roku, dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego Podgorzałka, mogliśmy gościć w malowniczo położonej leśniczówce  w miejscowości Poręby Krzywskie. Część grupy przyjechała na miejsce naszej integracji na rowerach, a najlepiej przygotowani kondycyjnie na czele z nasza Panią kierownik dotarli do leśnego siedliska pieszo wspomagając się w wędrówce kijkami nordik walking. Przy pięknej, słonecznej pogodzie aktywnie spędziliśmy czas grając w piłkę siatkową, badmintona oraz frisbee. Później rozpaliliśmy ognisko i przygotowaliśmy jedzenie na grillu. Moglibyśmy tak siedzieć do późnego wieczora, ale niestety nadszedł czas powrotu.  Grupa piesza wyruszyła jako pierwsza, później rowerzyści, a na końcu autobus z resztą uczestników. Fajnie było. Szkoda tylko, że tak krótko.

Jak Łowczy pozwoli, to wrócimy tam za rok ;-)

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

23 sierpnia – Dzień Sportu

Na ten dzień zaplanowaliśmy zabawy i zawody sportowe. Pomimo obaw, czy pogoda dopisze, zwody odbyły się na świeżym powietrzu. Wszystkie konkurencje odbywały się  wokół naszego domu z wykorzystaniem infrastruktury środowiska. Godnym przeciwnikiem byli uczestnicy z zaprzyjaźnionego ŚDS w Rzeszowie.

Impreza miała charakter integracyjny. Celem było aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i dobra zabawa.

Konkurencje sportowe składały się z kilku dyscyplin, między innymi: skakanie w oponach, podnoszenie skrzynek, wyjście po drabinie, jazda taczkami załadowanymi cegłami pod górę, czołganie, przelewanie wody, bieg po schodach w dół. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc, oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Nie zabrakło poczęstunku ciastkami, wafelkami i rurkami z kremem, które przywieźli nasi mili goście oraz pysznym bigosem.

Po obfitym poczęstunku kalorie można było stracić przy muzyce, gdzie się wszyscy świetnie bawili. Był to bardzo wyczerpujący dzień, ale mile spędzony.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

31 lipca - Wielkie Grillowanie

W dniu dzisiejszym w ŚDS w Woliczce odbyło się wielkie grillowanie. Były kiełbaski i napoje. W trakcie spotkania nasi uczestnicy mogli podzielić się wrażeniami z wakacji i wspólnie pośpiewać pod altaną. Było bardzo gorąco, ale wszyscy byli w dobrych nastrojach.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

5 lipca - Wycieczka rowerowa

W dniu 6 lipca 2017 roku wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Trafiła nam się idealna pogoda rześkie powietrze, delikatnie muskający wiatr. Malownicze okolice Woliczki, Trzciany, Błędowej Zgłobieńskiej sprawiły, że poczuliśmy się jak w Bieszczadach. W zaskakującym tempie pokonaliśmy tą trasę. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, a co niektórzy nie przypuszczali, że potrafią stawić czoła takiemu wyzwaniu. Głodni i zmęczeni wróciliśmy do Naszego Domu planując kolejny wyjazd. To dopiero początek naszych wypraw rowerowych, następnym razem przejedziemy jeszcze więcej kilometrów.

M.R., J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

4 lipca – Wystawa naszych prac w Rzeszowie

4 lipca w foyer Teatru „Maska” odbyło się otwarcie retrospektywnej wystawy prac naszych uczestników, która była zwieńczeniem jubileuszu 10-lecia istnienia naszego Domu.

Dla większości naszych podopiecznych była to pierwsza tego typu impreza. Mam wrażenie, że było to nowe, ale bardzo miłe doświadczenie, ponieważ z ust dyrektora teatru pana Jacka Popławskiego padło bardzo wiele pochwał pod adresem naszych uczestników i ich dzieł. Same dzieła prezentowały się wspaniale, pod każdym umieściliśmy zabawne zdjęcie jego autora, które, mamy nadzieję, przybliży oglądającym wystawę sylwetki uczestników, a są oni, pomimo swoich ograniczeń, niezwykle otwartymi, życzliwymi i zdolnymi ludźmi. Wystawę będzie można oglądać do 10 sierpnia.

Zwieńczeniem tego miłego popołudnia był spacer po rzeszowskim rynku i smakowanie pysznych lodów.

Pragnę podziękować redakcji „Super Nowości” za zamieszczenie na swoich łamach zaproszenia na wernisaż oraz pani Joannie Glazar z teatru „Maska” za życzliwość i pomoc w przygotowaniu wystawy.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

28 czerwca - Dzień Truskawki

W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy wymyślony przez nas „Dzień Truskawki”. Truskawkę wybraliśmy ze względu na jej niepowtarzalny smak i bogactwo witamin, można ją przyrządzać na różne sposoby. Niestety smakiem tego owocu można się delektować bardzo krótko, więc nie czekając na nic, dziś od samego rana świętowaliśmy. Z pięknie pachnących truskawek przygotowaliśmy koktajl, kompot, a na obiad ryż z truskawkami. Nie zabrakło także konkursów… Nagrodziliśmy uczestników, których strój najbardziej przypominał truskawkę. Jak to zrobić? Dla naszych pomysłowych uczestników to nic trudnego. To był pyszny i wesoły dzieńJ

M.R., M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz małą galerię >>

24 czerwca - Spartakiada w Głogowie Małopolskim

Już XIX raz uczestnicy ŚDS-ów województwa podkarpackiego rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach sportowo-sprawnościowych. Tym razem spartakiada odbyła się w Głogowie Małopolskim. W tym wielkim wydarzeniu, w którym wzięły udział reprezentacje około sześćdziesięciu placówek, nie zabrakło także drużyny z naszego Domu. Józiu, Robert, Marek, Madzia i Anastazja dzielnie walczyli w różnych dyscyplinach o puchary. Tym razem nie udało się, ale już od dzisiaj ćwiczymy formę na kolejne zawody. Po zawodach wszyscy uśmiechnięci rywalizowali na parkiecie przy dźwiękach muzyki. I tu chyba nie mieliśmy równych.

M.Ś.

Zobacz małą galerię >>

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy
 w Woliczce

Każda okrągła rocznica jest okazją do wspomnień, refleksji nad przebytą drogą, podsumowań, ale także do świętowania. W czerwcu mija 10 lat od oficjalnego otwarcia ŚDS w Woliczce. Przygotowania do obchodów jubileuszu zaczęliśmy w końcu ubiegłego roku i trwały o ostatniej chwili.

Właściwe obchody rozpoczęliśmy 7 czerwca uroczystą Mszą Świętą w Kościele Filialnym w Woliczce. Podczas nabożeństwa, w którego oprawę zaangażowali się także uczestnicy, dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dobro, jakiego doświadczyliśmy w ciągu minionej dekady, prosiliśmy o błogosławieństwo na następne lata i o wieczną radość w niebie dla uczestników, którzy od nas już odeszli na zawsze.

W dniu 14 czerwca, dokładnie 10 lat od oficjalnego otwarcia domu odbyła się rocznicowa uroczystość na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Rekreacji i Sportu w Trzcianie. Na spotkanie zaproszeni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, zaprzyjaźnionych placówek, sponsorów   przyjaciół ŚDS-u oraz lokalnej społeczności.

Na wstępie powitał zebranych Dyrektor GCKRiS Pan Adam Majka, który prowadził spotkanie. W części oficjalnej, jako pierwsza zabrała głos Kierownik ŚDS w Woliczce Małgorzata Świderska. W swoim wystąpieniu przypomniała ważne momenty z życia placówki, przedstawiła liczne grono podmiotów, organizacji i osób, które w ciągu minionych dziesięciu lat znacząco wspierały działalność ŚDS-u i współpracowały z Domem. Podkreśliła zaangażowanie i ofiarną pracę grona pracowników i wyrażała podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się owocnej realizacji zadań placówki oraz osiągniętych sukcesów. Znaczące miejsce w swoim wystąpieniu pani Kierownik poświęciła uczestnikom doceniając ich pozytywne postawy w tworzeniu przyjaznej atmosfery, tolerancji, wzajemnej pomocy i wspólnej pracy dla pokonywania swoich ograniczeń i podnoszenia umiejętności funkcjonowania w otoczeniu.

Jako następny zabrał głos współgospodarz spotkania Wójt Gminy Świlcza Adam Dziedzic. W swoim wystąpieniu zarysował dzieje pomocy społecznej i działalności opiekuńczej w aspekcie historycznym. Następnie podkreślił doniosłość społeczną zadań realizowanych przez ŚDS w Woliczce i pozytywnie ocenił jakość pracy tej placówki i efekty działalności Domu. Wyraził podziękowanie za poświęcenie, zaangażowanie i uśmiech w codziennej pracy Kierownikowi i personelowi oraz sponsorom i osobom wspierającym działalność placówki. W imieniu samorządu przekazał serdeczne życzenia na dalsze lata pracy Domu.

Po wręczeniu kwiatów i okolicznościowego grawertonu sala odśpiewała „Sto Lat”.

W imieniu Rady Powiatu oraz jednostek samorządowych Gminy Świlcza głos zabrał Członek Zarządu Rady Powiatu Rzeszowskiego Tadeusz Pachorek. Mówca podkreślił bardzo przyjazną atmosferę, jaka panuje w ŚDS, którą współtworzą pracownicy Domu i ciepłe, wręcz rodzinne podejście do uczestników.

Życzenia, kwiaty i list gratulacyjny przekazali na ręce Kierownika ŚDS kierownicy jednostek samorządowych – Dyrektor Gminnego zakładu Wodociągów i Kanalizacji Tadeusz Pachorek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Benedykta Piątek, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Świlczy z siedzibą w Trzcianie i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu   Świlczy z siedzibą w Trzcianie.

Jako kolejny głos zabrał ks. Antoni Czerak – Proboszcz Parafii w Świlczy. Podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie wartości duchowych i religijnych obecnych w pracy Domu i aktywny udział uczestników i pracowników w życiu religijnym Woliczki.

Głos zabrała także Radna Rady Gminy reprezentująca Woliczkę Wiesława Szczepanik. Pani Radna dołączając się do podziękowań i życzeń przekazała okolicznościowy grawerton.

Następnie prowadzący spotkanie odczytał list, jaki na ręce Wójta Gminy Świlcza i Kierownika ŚDS wystosował Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Oficjalne wystąpienia zamknęły Panie Kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy z Ropczyc, Tyczyna, Wysokiej Głogowskiej Nowej Wsi Czudeckiej oraz Pani Dyrektor ŚDS w Rzeszowie.

Na część artystyczną złożyły się występy w wykonaniu uczestników oraz prezentacja multimedialna.

Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralna z przedstawieniem opartym na motywach „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Pełna ekspresji gra aktorów, przekonujące kostiumy i bogata scenografia, trafnie dobrany podkład muzyczny, ale może szczególnie wymowny przekaz treści poruszający ważkie problemy ludzkiej egzystencji sprawiły, że widownia była pod dużym wrażeniem występu i nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Spektakl reżyserowały i przygotowały terapeutki Magdalena Modrzewska-Sarna i Ewelina Żyradzka-Woźny.

Drugim punktem w tej części była prezentacja multimedialna autorstwa Jarosława Oleszaka przedstawiająca szczególne chwile z ostatnich dziesięciu lat pracy Domu. Na zaprezentowanych obrazach pracownicy, uczestnicy i goście mogli ze wzruszeniem przypomnieć sobie radosne, ale i poważne momenty minionych lat. Mogli zobaczy twarze o kilka lat młodszych siebie, ale także twarze tych uczestników, których dane nam było pożegnać na zawsze.

Ostatnim elementem programu artystycznego był występ grupy tanecznej tańca nowoczesnego przygotowany przez Ewelinę Żyradzką-Woźny i Marzenę Róg. Żywiołowy nowoczesny taniec, kolorowe światła i dymy wprawiły salę w pogodny i radosny nastrój i przygotowały do biesiadno-kulinarnej części spotkania.

Wspólny posiłek, słodycze i szwedzki stół były stosowną oprawą do spotkań, rozmów i wspominków. Na scenie zajęła miejsce kapela ludowa, która towarzyszyła nam do końca imprezy. Pokrzepieni na ciele i duchu uczestnicy wraz z terapeutami i gośćmi mogli oddać się tańcom i zabawie, która trwała do późnego popołudnia.

Admin

Zobacz fotoreportaż >>

 

Dzięki uprzejmości autorów, na naszych stronach możemy zamieścić tekst artykułu związanego  jubileuszem ŚDS w Woliczce

"10 lat Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce" autorstwa pani Zofii Dziedzic (który ukaże się w najbliższym numerze "Trzcionki") oraz obszerne fragmenty wystąpienia Pana Wójta w czasie rocznicowej uroczystości.

 

7 czerwca - Wręczenie  nagród  w konkursie filmowym

Już w maju podjęliśmy się trudnego zadania jakim było zrealizowanie filmu pt. „Kocham kino” na konkurs filmowy organizowany przez ŚDS w Śpiach. Pracowaliśmy pod nie lada presją , ponieważ w pierwszej edycji zdobyliśmy główną nagrodę. Zgodnie z motywem przewodnim konkursu, wybraliśmy kilka, naszym zdaniem ciekawych i ważnych filmów polskiej i światowej kinematografii. Praca na planie wymagała wiele poświęcenia od naszych aktorów, poddawanych żmudnej charakteryzacji  (chociażby zamienienie naszej Dorotki w blond piękność Marlin Monroe). Rafał z kolei bez mrugnięcia okiem wszedł do zimnego stawu by nakręcić scenę z nenufarami z „Nocy i dni”. Powstał 7 minutowy film, ale tylko my wiemy ile kryje się za nim godzin ciężkiej pracy.

Na 7 czerwca zostaliśmy zaproszeni na uroczystą galę filmową wieńczącą III Konkurs Filmowy Środowiskowych Domów Samopomocy. Jechaliśmy tam z niepewnością czy nasz film spotka się  z uznaniem jury. Spośród 23 nadesłanych projektów nasz film pt.: „Dwa światy” znalazł się w nagrodzonej szóstce . 

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

31 maja w naszym Domu świętowaliśmy Międzynarodowy  Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Ten dzień zaczęliśmy od krótkiej pogadanki na temat niepełnosprawności. Następnie wspólnie oglądaliśmy film dokumentalny o Nicku  Vujicicu,  australijskim ewangelizatorze  i mówcy motywacyjnym. Bohater filmu urodził się bez obu rąk i nóg, jedynie z jedną zdeformowaną stopą z dwoma palcami. Jest on człowiekiem, który inspiruje innych, daje im wiarę i nadzieję. Nick mimo niepełnosprawności samodzielnie wykonuje wszystkie niezbędne, codzienne czynności a nawet jeździ na deskorolce, gra w golfa, surfuje. Jego niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w założeniu własnej rodziny. Po obejrzeniu pokrzepiającego filmu, rozgorzała dyskusja na temat, czym naprawdę jest niepełnosprawność, jak można sobie z nią radzić i jak wiele można osiągnąć w codziennym życiu.

M.R, M.M-S.

Sprzątanie Świata”

W majowe, słoneczne popołudnie, wzorem lat ubiegłych, nasz Dom wziął udział w „Sprzątaniu Świata”. Już drugi raz w tym roku uczestnicy wraz z terapeutami, zaopatrzeni w worki foliowe i rękawiczki wyruszyli sprzątać miejscowość, w której na co dzień przebywają. Zaśmiecanie niszczy krajobraz i otaczające nas środowisko. Nasi uczestnicy są tego świadomi, dlatego z dużym zaangażowaniem brali udział w szczytnej akcji. Cieszy nas, że tym razem jednak nazbieraliśmy mniej śmieci, niż poprzednio.

K.N.

Zobacz kilka zdjęć >>

Wiosenne prace w ogrodzie

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęły się prace w ogrodzie. Uczestnicy treningu ogrodniczego przygotowali sprzęt i wyruszyli do pracy. Panowie kosili trawniki, nawozili rośliny, zwalczali szkodniki i choroby, panie zaś sadziły kwiaty wyhodowane w naszym Domu. Zrobiło się pięknie i kolorowo w ogrodzie, ale to dopiero początek, bo teraz czekają nas systematyczne prace pielęgnacyjne wokół naszego Domu. Oj, niełatwo to będzie.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

16 maja – Przegląd Poezji Osób Niepełnosprawnych

Już po raz piąty mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Przeglądzie Poezji Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świlczy z s. w Trzcianie. Temat tegorocznej edycji to: „Przyjaźń, Człowiek”. Jak co roku, przegląd prowadzony był w czterech odrębnych kategoriach, tj.: przegląd recytatorski,  „wywiedzione ze słowa”, przegląd teatrów jednego aktora i przegląd piosenki aktorskiej.

W pierwszej kategorii reprezentowała nas Katarzyna Grzęda w wierszu Czesława Miłosza Pt. „Dzień dobry”. W drugiej nasza wyśmienita grupa teatralna zaprezentowała teatr cienia inspirowany opowiadaniem „Trzy pytania” Lwa Tołstoja. W ostatniej, czwartej kategorii reprezentowała nas Anastazja Cioch w piosence Małej Orkiestrze Dni Naszych „Piosenka o przyjaźni”.

Przygotowań, stresu i pracy było bardzo dużo, ale wszelki trud został nagrodzony ponieważ otrzymaliśmy jedną z czterech równorzędnych głównych nagród, a wszyscy nasi uczestnicy również inne cenne nagrody.

E.Ż-W., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

27 kwietnia – Olimpiada w Sanoku

W czwartek 27.04 reprezentanci  Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce wzięli udział w II Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej w Sanoku przez Caritas Archidiecezji  Przemyskiej. Impreza miała charakter integracyjny, a głównym jej założeniem była dobra zabawa. Zawodnicy brali udział w następujących konkurencjach sportowych:  rzut do kosza, rzut woreczkiem,  rzut lotką do tarczy,  dźwiganie sztangi leżąc, wyścigi na balonach,  unihokej i  przeciąganie liny. Konkurencje nie były oceniane, dlatego wszyscy byli zwycięzcami J

Jak najwięcej takich spotkań.  Za rok też się wybieramy do Sanoka.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

Odebranie nagrody w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

10 kwietnia - słoneczny, wiosenny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Razem z Panią Anią Pająk pojechałyśmy do Stolicy po odbiór wyróżnienia w konkursie plastycznym pt.: ”Rodzina w moich oczach” organizowanym po raz pierwszy przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O godz. 11.00 w budynku Ministerstwa rozpoczęło się uroczyste spotkanie z zaproszonymi laureatami z całej Polski, na którym Pani Minister Elżbieta Rafalska osobiście wręczyła nagrody i wygłosiła wiele ciepłych słów pod adresem osób niepełnosprawnych. Chętnie pozowała też z laureatami do pamiątkowych zdjęć. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni, ponieważ praca Pani Anny pt.: „Nowe życie” została wyłoniona z pośród 441 prac nadesłanych do konkursu. Miłym akcentem była również obecność na wystawie pokonkursowej dwóch innych prac z naszego ŚDS – Magdaleny Kozdęby i Doroty Dziedzic, które wprawdzie nie zajęły miejsc na podium, ale spodobały się na tyle , że dołączono je do ekspozycji. Po rozdaniu nagród wszyscy przybyli artyści w towarzystwie opiekunów zostali zaproszeni na świąteczne spotkanie z pracownikami ministerstwa, na czele z Panią Minister. Obecny tam arcybiskup Nycz w swojej przemowie wprowadził nas w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przy wspaniałym poczęstunku był czas na rozmowy i chwilę odpoczynku. We wspaniałym nastroju opuściłyśmy gmach Ministerstwa, jeszcze tylko spacer po Starówce i trzeba było wracać. Z żalem opuszczałyśmy gościnną i słoneczną Warszawę.

M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

10 kwietnia – Dzień piękności

Nadchodzi wiosna, słoneczne dni rozbudzają, ożywiają i upiększają przyrodę. My również odczuwamy potrzebę odmłodzenia i odświeżenia swojego wizerunku. W zrealizowaniu tych potrzeb pomogły nam uczennice Technikum Fryzjerskiego w Trzcianie wraz ze swoją wychowawczynią. Ośmioosobowa ekipa fryzjerska dokonywała cudów na głowach naszych uczestniczek – przystrzygały, modelowały i układały fryzury. Włosy uzyskiwały pasemka i nowe, wiosenne kolory. Panowie także nie pozostali bez pielęgnacji swoich włosów i zarostu. Każdy chętnie poddawał się tym upiększającym zabiegom i z podziwem i zadowoleniem przyjmował ich efekty.

Dziękujemy uczennicom oraz pani Agnieszce Majce, że nasi uczestnicy mogli się poczuć jak prawdziwe gwiazdy i gwiazdorzy.

M.Ś.

Zobacz kilka zdjęć >>

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Tegoroczne przygotowania do Świąt rozpoczęły się już w  marcu, kiedy to przygotowaliśmy wystawę o tematyce świątecznej w Gminnej Bibliotece w Trzcianie. Była to głównie ceramika i inne wyroby rękodzielnicze związane z Wielkanocą. Kolejnym etapem przygotowań było wykonanie dużej palmy wielkanocnej, którą co roku  uczestnicy robią dla Kościoła Parafialnego w Woliczce. Jeszcze przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia na rozdanie czekały okolicznościowe stroiki dla lokalnych i wojewódzkich władz i zaprzyjaźnionych jednostek. W Wielkim Tygodniu skupiliśmy się na wypiekaniu babek świątecznych  które wzbogacą wielkosobotnie koszyki naszych uczestników. Wszystko więc zostało dopięte i pozostało złożyć sobie życzenia świąteczne i w dobrych nastrojach oczekiwać z radością na Niedzielę Zmartwychwstania.

M.M-S., E.Ż-W., M.R.

Zobacz kilka zdjęć >>

3 kwietnia - Dzień Papieski

W dniu dzisiejszym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce odbył się kolejny już Dzień Papieski . Z tej okazji uczestnicy mogli przypomnieć sobie postać św. Jana Pawła II (papieża Polaka). Wyświetlony został film dokumentalny przedstawiający pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Mogliśmy przypomnieć sobie Jego biografię oraz ważne wydarzenia związane z kapłaństwem. W drugiej części dnia odbył się konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczestnicy byli dobrze przygotowani. Odpowiedzieli prawie na wszystkie pytania.

Przez cały dzień mogliśmy spoglądać na wizerunek Jana Pawła II, przy którym zostały zapalone świece i ustawione kwiaty.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

21 marca – Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny stał się dla nas inspiracją do zorganizowania „Aukcji za jeden uśmiech”. Każdy z uczestników mógł spośród wielu wystawionych prac, które powstały w naszym Domu, wybrać sobie kilka dla siebie. Niepotrzebne były pieniądze, wystarczył uśmiech. Ściany i półki w pracowniach, co prawda opustoszały, ale możemy być pewni, że już wkrótce wypełnią się naszymi nowymi pracami.

M.M-S., E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

16 marca - Dzień Kobiet i Mężczyzn

Z okazji Dnia Kobiet w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce zorganizowaliśmy dla naszych uczestników ciekawe konkursy i zabawy. Mężczyźni usługiwali kobietom. W tym dniu Pan Jarek (terapeuta) poprowadził gimnastykę za Panią  pielęgniarkę. Z tego faktu szczególnie były zadowolone kobiety, które mogły podziwiać wysportowaną sylwetkę Pana Jarka. Wracając do zabaw.

,,Randka w ciemno” to zabawa która cieszyła się największym zainteresowaniem. Nasi uczestnicy przebrali się za kobiety i odpowiadali na ciekawe a jednocześnie podchwytliwe pytania dotyczące tematów damsko męskich. Odpowiedzi były bardzo zabawne i zaskakujące. Następna zabawa polegała na rozpoznawaniu przez dotyk atrybutów zarówno damskich jak i męskich. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą jeśli chodzi o przedmioty, którymi często posługują się mężczyźni i kobiety. Na koniec była zabawa polegająca na jak najszybszym zjedzeniu piernika. Trudność polegała na tym, iż uczestnicy nie mogli pomagać sobie rękoma. Wszyscy byli w dobrym nastroju. Nie możemy doczekać się następnego Dnia Kobiet.  

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

15 marca – Święta Wielkanocne coraz bliżej

Tradycją naszego Domu jest przygotowywanie palmy wielkanocnej do Kościoła w Woliczce. Chociaż do niedzieli palmowej jeszcze daleko, my już dziś zaczęliśmy wykonywać kwiaty z krepiny. W tym roku tworzyliśmy je pod okiem bardzo miłej pani Krysi z Błędowej Zgłobieńskiej, która okazała nam tajniki tradycyjnego wykonywania bibułkowych kwiatów.

Czas spędziliśmy bardzo pożytecznie i twórczo kultywując regionalne tradycje.

E.Ż-W.

Zobacz kilka zdjęć >>

14 i 16 lutego - Walentynki

Zgodnie ze światowym trendem także i w naszym Domu świętowaliśmy Walentynki, oczywiście  oryginalnie i z rozmachem. 14 lutego  odbyły się „Warsztaty Walentynkowe” podczas, których z małych słoiczków wykonaliśmy lampiony . Pomalowaliśmy, ozdobiliśmy je decoupagem i… prezent dla ukochanej osoby gotowy! Zaś 16 lutego zorganizowaliśmy zabawę walentynkową. Na początku oglądnęliśmy przygotowaną prezentację na temat Dnia Zakochanych i ich patrona - św. Walentego. Nie zabrakło także tańców przy przygotowanej liście przebojów miłosnych, dla urozmaicenia przerywanych konkursami.

 „Kochać, jak to łatwo powiedzieć,
Kochać  to nie pytać o nic,
Bo miłość jest ...”

M.R., M.M-S.

Zobacz kilka zdjęć >>

13 lutego - XXV Światowy Dzień Chorego

W dniu dzisiejszym podopieczni wraz z opiekunami uczestniczyli w Mszy Św. z okazji Światowego Dnia Chorego.

Mszę celebrował ks. proboszcz Antoni Czerak. Nasi uczestnicy włączyli się w celebrę poprzez śpiew liturgiczny, czytania i modlitwę wiernych. Podczas mszy udzielany był Sakrament Namaszczenia Chorych.

Umocnieni sakramentami i krzepiącym słowem ks. proboszcza powróciliśmy do naszego Domu kontynuować codzienne zajęcia.

M.L.

Zobacz kilka zdjęć >>

26 stycznia - Zabawa karnawałowa

Eleganccy panowie, szykownie ubrane panie, doskonała muzyka i dużo tańca. Tak bawiliśmy się wczoraj podczas zabawy karnawałowej. Był słodki poczęstunek, a liczne konkursy rozbawiły wszystkich niezmiernie. Wiele osób postanowiło się przebrać, a najlepsze kreacje zostały nagrodzone. Jak na karnawał przystało nie zabrakło również tajemniczych postaci w maskach.

J.O.

Zobacz kilka zdjęć >>

11 stycznia - Wielkie kolędowanie

W  dniu 11.01.2017 r. odbyło się wspólne kolędowanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woliczce. Każdy  mógł się wykazać znajomością kolęd. Okazało się, że znaczna część uczestników znakomicie śpiewa i zna treść polskich kolęd. W czasie kolędowania wszyscy poczuli ducha Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie było wzbogacone przez instrumenty muzyczne: gitarę, grzechotki, cymbałki, bębenek. Wszyscy dobrze się bawili i mieli uśmiech na twarzy. Było bardzo radośnie.

M.G.

Zobacz kilka zdjęć >>

5 stycznia - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W dniu 5 stycznia, jak co roku, odbył się u nas Dzień Życzliwości. Zaczęliśmy od wspólnego oglądania filmu pt.: „Listy św. Teresy”, ponieważ  postać świętej może być dla nas wszystkich przykładem do naśladowania. Na południe zostały zaplanowane zajęcia warsztatowe. Najpierw w wyniku „burzy mózgów” doszliśmy do tego – kim jest osoba życzliwa. Udało nam  się znaleźć 23 cechy, które ją charakteryzują. Potem zaprosiliśmy wszystkich do zabawy w kręgu. Rzucając do siebie piłkę mieliśmy za zadanie powiedzieć życzliwe słowo do dowolnej osoby. Każdy mógł usłyszeć coś miłego o sobie. Na koniec zrobiliśmy głosowanie na najżyczliwszą osobę z pośród uczestników. Osobą najbardziej życzliwą została wybrana pani Ania Pająk, która otrzymała z tej okazji  upominek.

„Dla każdego mam życzliwość, staram się wywoływać uśmiech u ludzi smutnych i rozweselić ich.”

M.R., M.M-S.

Zobacz galerię zdjęć >>

Zobacz wydarzenia z roku 2016 >>