To prawie robi różnicę. Morza nie widać, nawet małego jeziorka. Sadzawki chociażby. Jest tylko studnia i solna kaskada.

A jodu! Oj jodu, tu tyle co nad morzem w sztormową pogodę. Mowa oczywiście o Sołonce. Największą atrakcją tej miejscowości są źródła słonej wody pochodzące z okresu mioceńskiego. Jest to jeden z przykładów solanek podkarpackim.

Odkryta studnia solankowa o głębokości 25 metrów pochodzi z 1596 roku. W utworzonym Muzeum Regionalnym w Sołonce udostępnione są narzędzia wydobywcze. Wydobycia soli zaprzestano, a studnię zasypano. Następnie odkopano i została częściowo odremontowana. Na studni utworzono kaskady solne o charakterze zdrojowym. W 2011 roku na terenie tężni odkryto drugą studnię kamienną pochodzącą z XVII wieku. Wydobywana solanka zawiera dużą ilość sodu, jodków, bromków czy chlorków. Tężnie są szczególnie atrakcyjne dla kuracjuszy oraz dzieci. Bliskość lasu dodaje miejscu walorów przyrodniczych i podnosi jakość jodowanego powietrza.

I to o tą jakość powietrza nam chodzi. Nasi uczestnicy, którzy nie mogli pojechać z nami do Rymanowa Zdroju, źródło jodu znaleźli właśnie w Sołonce. A i pogoda nam dopisała.


Zapraszamy galerii zdjęć...