Nowy czerwony bus

Cztery lata temu, podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownika środowiskowego domu samopomocy w Woliczce, obecny Pan Wójt – Sławomir Styka, zapytał mnie co bym zrobiła w Ośrodku, czego tu jeszcze nie było. Odpowiedziałam, że Ośrodek, z tego co wiem, działa prężnie, jest stawiany na wzór dla innych, a ja bym dążyła do tego, aby w Ośrodku był jeszcze samochód, którym uczestnicy mogliby jeździć na różne konkursy, zawody, spotkania. W pierwszym roku mojej pracy poznawałam Ośrodek, pracowników, uczestników i oczywiście władze gminy, w drugim zaczęłam robić podchody do Wójta, Pana Adama Dziedzica, co by było gdyby…, no i w kolejnym roku, wspólnie z Panią Jolą Hawer napisałyśmy wniosek, który ocenił merytorycznie Pan Józef Pelc z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie i czekaliśmy na decyzję. Po kilku miesiącach czekania, przyszła decyzja. Decyzja była dla nas pozytywna, więc i radości było dużo, do czasu gdy zaczęły spływać oferty na samochód. Co jedna to z wyższą kwotą. Gmina w budżecie zabezpieczyła środki potrzebne do zakupu, a tu w krótkim okresie czasu samochody podrożały i …radość nie była już taka radosna. Pierwszy przetarg został unieważniony, ogłosiliśmy drugi i czekaliśmy co tym razem mam zaoferują. Tu należą się podziękowania Pani Ewie Dziedzic, która musiała znosić moje telefony z ciągłymi pytaniami „co dalej”, „czy tak będzie dobrze”? W drugim przetargu jedna z ofert była tańsza, a samochód spełniał wszystkie wymagania zawarte w specyfikacji.

I tak w dniu 19 marca br. firma Frank-Cars z Częstochowy dostarczyła nam nowy samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Jest to 9-osobowy samochód marki FORD TRANSIT KOMBI. Auto zostało zakupione przez Gminę Świlcza za kwotę blisko 250 tys zł brutto.

Samochód nasz to nowoczesny pojazd przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, bogato wyposażony m.in. w miejsce dla wózka inwalidzkiego, aluminiowe najazdy z podłogą antypoślizgową, drzwi tylne dwuskrzydłowe, uchwyt ułatwiający wsiadanie i wysiadanie z pojazdu osobom niepełnosprawnym, boczny stopień wejściowy, klimatyzacje dwustrefowa i wiele innych udogodnień.

Realizacja tego projektu ułatwi codzienne funkcjonowanie osobom zmagającym się z dysfunkcjami ruchu i nie tylko. Ponadto posiadanie busa będzie miało duży wpływ na wykonywanie czynności życia codziennego poprzez likwidację barier transportowych utrudniających osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w życiu społecznym, kulturowym, w dostępie do usług oraz wszechstronnej rehabilitacji. Posiadanie samochodu da możliwość realizacji zadań statutowych oraz przyczyni się do zmniejszenia poczucia izolacji społecznej, wzrostu życiowej aktywności i samodzielności.

W dniu 15 kwietnia, w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste przekazanie samochodu przez Gminę Świlcza dla ŚDS w Woliczce. Ten radosny dla nas dzień spędziliśmy wspólnie z osobami, które przyczyniły się, pomogły zrealizować ten zakup. Wśród gości obecni byli: Pan Adam Dziedzic - Poseł na Sejm RP, Pani Teresa Kubas-Hul - Wojewoda Podkarpacka, Pan Tadeusz Pachorek – Wicestarosta Rzeszowski, Pan Sławomir Styka - Wójt Gminy, ksiądz Antoni Czerak - Proboszcz Parafii Świlcza, Pan Maciej Szymański - Dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON, Pani Magdalena Szatkowska-Jaźwa, która reprezentowała Wydział Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie, oraz przedstawiciele samorządu Gminy Świlcza.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki dofinansowaniu w kwocie 135.000,00 zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” Obszar D – 2023 rok Likwidacja barier transportowych” oraz dotacji od Wojewody Podkarpackiego Pani Teresy Kubas-Hul w kwocie 74.585,00 zł. Gmina Świlcza zabezpieczyła w swoim budżecie na ten cel kwotę 40.105,00 zł. Zakupiony przez Gminę pojazd służył będzie do przewodu osób niepełnosprawnych na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce.

I tak w osiemnastą rocznicę funkcjonowania Ośrodka, można powiedzieć na pełnoletność Ośrodek ma pierwszy samochód.


Zapraszamy galerii zdjęć...